Nu si-au platit impozitele, asa ca au ramas fara ajutoare sociale sau alocatii pentru copii

60417170

Beneficiarii de ajutoare sociale din judetul Arad care au datorii la impozitele locale s-au trezit ca statul le-a suspendat platile.
 

Este vorba de aproape 1.000 de aradeni care beneficiau de ajutor social, alocatie pentru sustinerea familiei sau indemnizatie de crestere a copilului. Dupa aparitia OUG 124/2011, acesti beneficiari nu isi mai primesc banii de la stat daca au restante la plata impozitelor si taxelor locale pe anii precedenti.

Asa se face ca de la 1 februarie a fost suspendata plata ajutorului social pentru 366 de beneficiari din 3520 existenti in judet, adica zece la suta. In acelasi timp, din 3127 de beneficiari ai alocatiei pentru sustinerea familiei, 271 nu isi mai primesc banii. Platile au fost sistate si pentru 330 de mame care primeau alocatie de crestere a copilului, din cele 4573 de beneficiare.

Directorul Agentiei Judetene pentru Prestatii Sociale, Daniela Batrin, afirma ca acesti oameni vor incasa din nou bani lunar imediat ce isi platesc impozitele restante la primarii si dovedesc acest lucru cu certificatul de atestare fiscala.

„Daca platesc datoriile in termen de cinci luni, se vor relua platile, inclusiv pentru lunile suspendate. Daca se depaseste perioada de cinci luni, se inceteaza plata acestor drepturi”, a declarat Daniela Batrin.

Mult mai multi aradeni s-ar putea trezi cu platile suspendate in urmatoarea perioada. Asta pentru ca primarii mai au termen pana in 10 martie sa raporteze datoriile beneficiarilor, iar pana acum doar o parte dintre ei au facut-o.
 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Ciocnire violenta intre un microbuz si un autoturism, soldata cu 11 raniti

Mergeau la munca si au ajuns la spital. Este patania unor muncitori aflati intr-un microbuz care a fost lovit frontal pe sosea de un autoturism Logan.

Ce risca sa piarda judetul Arad dupa ce populatia s-a redus cu 11,5 procente

Datele ultimului recensamant, care arata ca numarul aradenilor s-a redus cu 53.000, ar putea avea consecinte neplacute, de la concedieri in institutiile statului, la reducerea numarului de alesi.

Munti de gunoi transformati in dealuri verzi. Pe locul rampelor dezafectate rasar coline cu iarba

Autoritatile aradene au inceput reconversia celor doua foste rampe municipale de gunoi, dezafectate in ultimul deceniu.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.