Rezultate alegeri locale 2020 Primăria Sectorului 3. Robert Negoiță a câștigat un nou mandat

62140839

Potrivit rezultatelor exit-poll-ului realizat de CURS - Avangarde, date valabile pentru ora 21:30, primarul sectorului 3 al Capitalei, Robert Negoiță, a câștigat un nou mandat.

Rezultate exit poll București, CURS-Avangarde, ora 21.30:

 

► Robert Negoiță 41%

► Adrian Moraru 32,6%

Citește și
Rezultate finale alegeri locale 2024. PSD are cei mai mulți primari. Cum arată situația la consiliile locale
Rezultate finale alegeri locale 2024. PSD are cei mai mulți primari. Cum arată situația la consiliile locale

 

UPDATE 21:20: Rober Negoiță a câștigat alegerile la sectorul 3 din Capitală, cu 39% dintre voturi.

UPDATE 13:00 - Prezența la vot în municipiul Bucureşti la ora 13.00 este de 15.33 %, la alegerile locale de duminică.

În sectorul 3, la ora 13.00, prezența la vot este de 12.59%, aceasta fiind cea mai scăzută prezență la vot dintre sectoarele din Capitală.

În Bucureşti, prezenţa la urne este mai mare decât în urmă cu patru ani, când a fost 13,47 %

Rezultate alegeri locale 2020 Primăria Sectorului 3

 

Primele rezultate la alegerile locale pentru primăria Sectorului 3 București vor fi anunţate duminică, după ora 21:00, când se închid urnele.

Aici afli prima dată cine a câştigat alegerile locale 2020 pentru primăria Sector 3 București. Primele rezultate ale alegerilor locale 2020 pentru primăria Sector 3 București vor fi anunţate duminică 27 septembrie, după ora 21:00, când se închid urnele în toată ţara.

Cine candidează în 2020 la primăria Sectorului 3 București

 


Actualul primar al Sectorului 3 București, Robert Negoiță, fost membru PSD, candidează pentru un nou mandat, însă de data aceasta candidează din partea Alianţei Pro Bucureşti 2020. 13 candidați se află pe lista pentru funcția de primar al Sectorului 2.

În ordinea de pe buletinul de vot, la primăria Sectorului 3 București sunt următorii candidaţi:

Bogdan Valentin Brătianu (candidat la primăria Sector 3 București din partea ALDE)

George Mihail Neamţu (candidat la primăria Sector 3 București din partea PMP)

Adrian Moraru (candidat la primăria Sector 3 București din partea PNL, susținut de Alianța USR PLUS)

Aurelian Bădulescu (candidat la primăria Sector 3 București din partea PSD)

Andra Elena Triţă (candidat la primăria Sector 3 București din partea Partidului Forţa Identităţii Naţionale)

Florin Drăgan (candidat la primăria Sector 3 București din partea Mişcării Patrioţilor Români)

Andrei Nicolas Pleşea (candidat la primăria Sector 3 București din partea PER)

Mihaela Cristina Mostavi (candidat la primăria Sector 3 București din partea Partidului ADER la Democraţie, Educaţie şi Reconstrucţie)

Ştefan Ovidiu Dima (candidat la primăria Sector 3 București din partea Alianţei pentru Unirea Românilor)

Robert Negoiţă (candidat la primăria Sector 3 București din partea Alianţei Pro Bucureşti 2020)

Corneliu Ştefan (candidat la primăria Sector 3 București din partea PRM)

Maria Magdalena Nicula (candidat la primăria Sector 3 București din partea Partidului României Europene)

Ulise Toader (candidat la primăria Sector 3 București din partea PPU social-liberal)

Rezultatele alegerilor locale din 2016 pentru primăria Sector 3 București

 

La alegerile locale din iunie 2016, Robert Negoiță a câștigat Primăria Sectorului 3, candidând din partea PSD. 

Pe 31 august 2020, Prefectul Capitalei a emis ordinul de încetare a mandatului lui Robert Negoiţă la Primăria Sectorului 3 ca urmare a faptului că este candidat la alegerile locale din partea altui partid decât PSD.

Robert Negoiță a atacat ordinul în instanţă.

Dacă votezi în Sectorul 2 București şi nu ştii de ce secţie de votare ţii, vezi aici unde votezi.

Articol recomandat de sport.ro
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Radu Drăgușin s-a căsătorit cu Ioana Stan! Imagini cu superba soție a „Dragonului”
Citește și...
Alegeri locale. Încă o victorie pentru PSD. Dumitru Jeanu a câștigat un mandat de primar în Costinești cu 12 voturi diferență
Alegeri locale. Încă o victorie pentru PSD. Dumitru Jeanu a câștigat un mandat de primar în Costinești cu 12 voturi diferență

Dumitru Jeanu, candidatul Partidului Social Democrat, a câştigat alegerile pentru Primăria Costineşti la o diferenţă de 12 voturi faţă de principalul său contracandidat Gheorghe Mechenici de la PNL.

Radu Mihaiu: ”Poliţia a început o anchetă privind buletinele preştampilate. Sectorul 2 are cele mai multe voturi anulate”
Radu Mihaiu: ”Poliţia a început o anchetă privind buletinele preştampilate. Sectorul 2 are cele mai multe voturi anulate”

Primarul Sectorului 2, Radu Mihaiu, s-a prezentat, marți, la Secția de Poliție nr. 8 din București pentru a da declarații, în urma depunerii unei plângeri penale cu privire la existența unor buletine de vot preștampilate cu sigla PSD.

 

Clotilde Armand: Toate cererile de renumărare au fost respinse; utilizăm restul căilor de atac în justiţie
Clotilde Armand: Toate cererile de renumărare au fost respinse; utilizăm restul căilor de atac în justiţie

Primarul în funcţie al Sectorului 1, Clotilde Armand, care a candidat pentru un nou mandat, a anunțat că toate cererile de renumărare a voturilor au fost respinse de către Biroul Electoral de sector şi de către BEC.   

Recomandări
LIVE. Donald Trump susține acum un discurs la Forumul Mondial de la Davos: „Iubesc Europa, dar nu merge în direcția corectă”
LIVE. Donald Trump susține acum un discurs la Forumul Mondial de la Davos: „Iubesc Europa, dar nu merge în direcția corectă”

Toate privirile sunt astăzi îndreptate spre Davos, unde președintele SUA Donald Trump ține în acest moment un discurs, la scurt timp după ce și-a dublat oferta de achiziție a Groenlandei, afirmând că „nu există cale de întoarcere”.

Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade
Meteorologii au prelungit avertizarea de ger în România. Precipitații mixte, polei și vânt, temperaturi de -19 grade

ANM a emis miercuri o informare care anunță vreme deosebit de rece, ger accentuat pe timpul nopții și dimineții, precipitații mixte, polei și intensificări ale vântului în mai multe zone ale României.

„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos
„Cel mai bun discurs al unui lider mondial din ultimii ani”. De ce a fost aplaudat furtunos premierul Canadei la Davos

Discursul premierului Canadei, Mark Carney, la Forumul din 2026 de la Davos a provocat aplauze prelungite, notează BBN Bloomberg, care a făcut și o trecere în revistă a modului în care a fost receptat în media internațională acest discurs.