VIDEO | Incidente la marşul Iaşi Pride. S-a aruncat cu fumigene şi ouă înspre participanţi

×
Publicitate

Sute de persoane participă duminică după-amiază la marşul Iaşi Pride, în timp ce zeci de persoane participă la o contramanifestaţie, scandând „Iaşiul nu-i Sodoma”, relatează News.ro.

Din grupul contestatarilor evenimentului, la un moment dat au fost aruncate fumigene şi ouă înspre participanţii la marş.

Asociaţia Rise OUT organizează a doua ediţie a marşului Iaşi Pride, la acţiune fiind prezente sute de persoane. Participanţii s-au adunat în faţa Universităţii Alexandru Ioan Cuza, apoi au pornit în marş către centrul Iaşiului.


 

„Iaşiul nu-i Sodoma”
 

În zonă şi-a făcut apariţia şi zeci de contestatari ai evenimentului. Aceştia erau îmbrăcaţi în majoritate cu tricouri albe, iar unii aveau asupra lor însemne religioase. Ei au scandat „Iaşiul nu-i Sodoma”, au fluierat şi au huiduit. La un moment dat, dinspre grupul contestatarilor s-a aruncat cu fumigene şi chiar cu ouă către participanţii la marş.
 

iasi pride

 

iasi pride

 

Un autobuz al Jandarmeriei s-a interpus între cele două grupuri, iar pe traseul evenimentului au fost mobilizate importante forţe de ordine.

Participanţii la marş se deplasează pe traseul Bulevardul Carol I - Casa de Cultură a Studenţilor - Bulevardul Independenţei - Str. Elena Doamna - Str. Anastasie Panu - Palatul Culturii.

Organizatorii acestui eveniment au precizat că Iaşiul este un oraş în care diversitatea comunităţii ar trebui îmbrăţişată. Evenimentul a fost autorizat de Primăria Iaşi.

Reprezentanţii Arhiepiscopiei Iaşilor au precizat vineri că prima duminică după 1 iunie, este una specială pentru familiile creştine, fiind consacrată de către Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române drept Duminica Părinţilor şi Copiilor.

Se ia act cu adâncă durere că, tocmai în acest context, chiar în această zi se organizează în Iaşi un nou marş al semenilor noştri ce susţin păcatele contra firii, dorite a fi acceptate drept normalitate şi promovate în instituţii de învăţământ şi, în general, în spaţiul public. Nădăjduim, în duh de pocăinţă şi de rugăciune, că aceştia vor avea puterea lăuntrică de a constata adevărul fundamental, anume că Dumnezeu a creat omul ca bărbat şi femeie, cu toate responsabilităţile care decurg de aici. Reamintim, pe această cale, că toţi cei atinşi de diferite patimi sau păcate, mai mici sau mai mari, suntem cuprinşi în rugăciunile Bisericii, care nu este instanţă de judecată, ci Spital duhovnicesc, unde putem veni cu frământări şi căutări, dar mai ales cu dorinţa sinceră de a ne tămădui”, se arată într-un comunicat al Arhiepiscopiei Iaşilor.

Totodată, ierarhii Sinodului Mitropolitan consideră „că ne ducem tot mai jos prin subminarea fundamentului familiei, îndreptându-ne cu paşi rapizi spre pericolul disoluţiei”.
 

Evenimente similare au avut loc și anul trecut
 

Aproximativ o sută de persoane au participat anul trecut la prima ediţie a marşului Iaşi Pride, acţiunea având loc pe 1 octombrie. În zona în care s-au adunat participanţii au apărut mai multe persoane cu icoane şi cruci în mâini, aceştia strigând „Iaşiul nu-i Sodoma”.

La un moment dat, pe traseu, o femeie din grupul de contestatari a aruncat cu apă înspre participanţii la marş, ea spunând că este vorba de agheasmă.

 

Articol recomandat de sport.ro
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Tricolorul făcut praf după Georgia – România: „Grav, urât, e rău că vedem așa ceva la națională!“
Citește și...
Ziua protestelor. Revoltați față de legea salarizării, mii de bugetari și-au întrerupt activitatea la nivel național

Mii de sindicaliști din Sănătate, Finanțe sau Justiție protestează, miercuri, în București, față de legea salarizării unitare, nemulţumiţi de scăderea veniturilor.

Noi percheziţii au loc în dosarul în care psihologul Ion Duvac este acuzat că își hărțuia sexual pacientele

Poliţiştii au făcut, miercuri, două noi percheziţii în dosarul în care medicul psiholog Ion Duvac este acuzat că-şi hărţuieşte pacientele. Acesta a fost găsit în timpul descinderilor şi este dus la audieri.

Angajații Fabricii de Arme Cugir protestează după negocierile cu conducea: Cu salariul minim nu mai vine nimeni în industrie

Salariaţii Fabricii de Arme din Cugir protestează faţă de faptul că nu au obţinut niciun plus salarial în comparaţie cu anul trecut. Muncitorii sunt nemulţumiţi de veniturile mici, arătând că mulţi dintre ei au salariul minim pe economie.

Recomandări
PSD îl împinge pe Sorin Grindeanu să fie desemnat premier. În ce condiții ar accepta un tehnocrat

Mai multe voci din PSD îi cer lui Sorin Grindeanu în public, dar și în forurile interioare ale partidului, să-și asume formarea noului guvern, arată sursele Știrilor ProTV.

Ziua protestelor. Revoltați față de legea salarizării, mii de bugetari și-au întrerupt activitatea la nivel național

Mii de sindicaliști din Sănătate, Finanțe sau Justiție protestează, miercuri, în București, față de legea salarizării unitare, nemulţumiţi de scăderea veniturilor.

Schimbare radicală de perspectivă privind economia României. BERD se așteaptă la o scădere de 0,2% a PIB

Banca Europeană pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare (BERD) a înrăutăţit previziunile privind evoluţia economiei româneşti în acest an, indicând un declin de 0,2%, faţă de un avans 1,2% previzionat în februarie.