Un inspector din ANAF a fost plasat sub control judiciar pentru trafic de influenţă. A cerut un milion de euro

62492345
Inquam Photos / Octav Ganea

Florin Sîrbu, inspector superior din cadrul ANAF, a fost plasat sub control judiciar de procurorii anticorupţie într-un dosar în care este acuzat că ar fi cerut unui afacerist un milion de euro.

Potrivit unui comunicat al DNA transmis, luni, AGERPRES, procurorii din cadrul Direcţiei Naţionale Anticorupţie - Secţia de Combatere a Corupţiei au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, începând cu data de 4 iulie, faţă de Florin Sârbu, inspector superior din cadrul ANAF - Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Bucureşti, pentru săvârşirea infracţiunilor de trafic de influenţă, fals în declaraţii şi folosire, în orice mod, direct sau indirect, de informaţii nedestinate publicităţii ori permiterea accesului unor persoane neautorizate la aceste informaţii.

De asemenea, anchetatorii au dispus punerea în mişcare a acţiunii penale şi măsura controlului judiciar pe o perioadă de 60 de zile, începând cu ziua de sâmbătă, faţă de un administrator de societate comercială, pentru săvârşirea infracţiunii de cumpărare de influenţă.

DNA: Peste un milion de lei primiți pentru influențarea rambursărilor de TVA

Procurorii anticorupţie notează în ordonanţe că, în prima jumătate a anului 2023, Florin Sîrbu, în calitate de inspector ANAF, ar fi acceptat promisiunea administratorului firmei, având ca obiect remiterea sumei de 1.000.000 euro şi ar fi primit efectiv, în perioada septembrie-octombrie 2023, de la administratorul societăţii comerciale, peste 1.000.000 lei, susţinând că ar avea influenţă asupra unor funcţionari din cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală - Direcţia Generală Regională a Finanţelor Publice Bucureşti - Administraţia Judeţeană a Finanţelor Publice Ilfov, pe care inspectorul ANAF a promis că îi va determina să aprobe, pentru societatea comercială respectivă, rambursări de TVA în cuantum de 2.000.000 euro (din această sumă încasându-se fraudulos peste 2.700.000 lei).

În plus, DNA spune că, în anul 2024, Florin Sîrbu ar fi completat în declaraţia sa de avere date necorespunzătoare adevărului, prin aceea că a omis să menţioneze deţinerea unui autoturism marca BMW.

"De asemenea, în luna aprilie 2025, cu încălcarea dispoziţiilor legale, inculpatul Florin Sîrbu ar fi obţinut informaţii bancare cu privire la două persoane, pe care le-ar fi pus la dispoziţia unui terţ, permiţându-i acestuia accesul la informaţiile bancare în cauză, deşi nu era autorizat să aibă acces la astfel de informaţii, în scopul obţinerii pentru altul de bani, bunuri ori alte foloase necuvenite", menţionează procurorii. 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
FOTO Mercedes s-a dat peste cap pentru noul C-Class: ”Cel mai puternic și mai sportiv pe care l-am făcut vreodată”
Citește și...
România, lăudată de SUA că a acceptat folosirea bazelor sale în războiul cu Iran. „Ne-au fost de mare ajutor”

Secretarul american de Stat, Marco Rubio, a lăudat România, Portugalia Polonia și Bulgaria pentru că au permis Statelor Unite să folosească bazele de pe teritoriul lor pentru războiul din Iran.

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Anchetă epidemiologică în vestul țării după ce un tânăr internat la Psihiatrie a fost depistat cu hantavirus. Ce spun medicii

Este anchetă epidemiologică în vestul țării, după ce un tânăr internat într-un spital de psihiatrie a prezentat simptome asociate cu hantavirusul. 

Recomandări
România rămâne pe lista investitorilor, dar ratingul de țară depinde de politicieni. Ce ar însemna statutul de țară „junk”

România riscă să fie retrogradată în categoria țărilor nerecomandate investițiilor din cauza crizei politice, dacă aceasta se prelungește. 

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Șoferii cu mașini vechi ar putea plăti cu până la 30% mai mult

De la 1 iulie se scumpește rovinieta. Ministerul Transporturilor a lansat în dezbatere publică noile tarife pentru cei care vor circula pe drumurile naționale.

Cod portocaliu de vreme severă în cinci județe. Bucureștiul, sub avertizare de vijelii și grindină

Vremea se schimbă radical în jumătate de țară, iar două coduri, unul portocaliu, altul galben, sunt deja în vigoare.