Deltaplan prabusit din cauza greutatii. Traficantii aduceau tigari ilegal

×
Publicitate

O tragedie stupida scoate la iveala adevaruri incredibile. Traficantii de tigari de peste Prut sunt capabili de orice ca sa isi aduca marfa de contrabanda in Romania. Unul dintre ei a trecut granita cu un moto-deltaplan.

Pentru ca era intuneric, iar motorul masinariei s-a oprit bursc, a sarit de frica, de la mare inaltime. S-a facut insa una cu pamantul, si acolo a ramas. La un singur transport lui ii reveneau peste 1000 de euro, confirma autoritatile, care sustin ca il monitorizau de mult.

Era bezna si nu si-a imaginat ca se afla totusi la 700 de metri altitudine. Practic, nu a avut absolut nicio sansa. Din imaginile surprinse de camera de termoviziune a granicerilor, se vede cum aparatul de zbor a continuat sa planeze cateva minute, dupa care s-a prabusit. Cand au ajuns la fata locului, criminalistii au gasit corpul infipt 15 centimetri in pamant.

Potrivit autoritarilor, traficantul moldovean a plecat azi-noapte din zona Cahul, republica Moldova, cu motodeltaplanul incarcat cu tigari. Avea la el doua baxuri cu 1250 de pachete. A decolat din zona de campie, a trecut Prutul si a intrat pe teritoriul romanesc, in apropiere de Galati.

Foarte aproape de destinatie, masinaria n-a mai functionat. Expertii spun ca daca pilotul nu ar fi sarit ar fi scapat cu viata deoarece cadrul metalic in care se afla scaunul acestuia era intact.

Anchetatorii au descoperit inclusiv un gps auto, care il ghida pe timpul noptii, dar si un hands-free. Marfa de contrabanda nu trebuia sa depaseasca 90 de kilograme, pentru ca aparatul sustine in total 200.

La randul lui, pilotul era un barbat zdravan si cantarea in jur de 100 de kilograme. Orice gram in plus si-l asuma. Apoi simplul fapt ca zbura pe timp de noapte era un risc imens.

Politistii de fontiera precizeaza ca au vazut dimineata aparatul.

Victima avea in jur de 40 de ani. Cel mai probabil, altii preluau marfa de la sol. Moldoveanul cerea 1 euro pentru fiecare pe pachet.

Citeste si:

Dominique Strauss-Kahn a anuntat ca demisioneaza de la sefia FMI

Cum iti recuperezi taxa auto. Cat a restituit statul in primele 4 luni

FOTO impresionante cu Marea Criza. America, asa cum nu ai mai vazut-o

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Actiune de succes a politiei. Au pus dupa gratii o retea de proxenetism

Dupa o luna de filaj, Politia Capitalei a strans toate probele necesare ca sa aduca in fata legii o retea de proxenetism. Gruparea era condusa de un barbat si iubita lui, care ofereau serviciile a 5 fete.

Maria Vlas, fata in fata cu 5.000 de sibieni. Procesul s-a amanat din nou

Potrivit procurorilor, oamenii vor inapoi banii pierduti la FNI, aproape 6 milioane de lei. Plangerile lor au intarziat la Parchetul de pe langa Tribunalul Sibiu si nu au ajuns la timp in dosarul care s-a judecat la Bucuresti.

Dat disparut de o saptamana, si-a sunat rudele si le-a spus ca se omoara

Le-a spus si unde o sa-si puna capat zilelor: in padurea dintre Azuga si Predeal. Planul nu i-a reusit insa si, in loc s-ajunga pe lumea cealalta, omul a cazut intr-o prapastie. Acolo l-au gasit jandarmii montani, aproape inconstient.

Recomandări
Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Accident violent în județul Timiș: patru răniți. Autorul este un șofer fără permis, care consumase alcool și furase mașina

O urmărire ca-n filme s-a încheiat cu un accident violent în județul Timiș. Un bărbat de 27 de ani, băut și fără permis, care încerca să scape de polițiști, a lovit o mașină în care se aflau două tinere și a proiectat-o într-o terasă.

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus la țărm două fragmente de drone militare, care nu reprezentau un pericol

Furtuna din ultimele zile de pe mare a adus sâmbătă la țărm două fragmente de drone militare.