Un bărbat din Dâmbovița, care a reclamat că a fost jefuit, pierduse banii

×
Publicitate

Răsturnare de situație în cazul bărbatului din Dâmbovița care susținea că a fost tâlhărit de șoferul care l-a luat la ocazie. Potrivit polițiștilor, bărbatului îi căzuseră banii din buzunar pe bancheta din spate a mașinii.

În urma cercetărilor efectuate de către poliţiştii din cadrul Secţiei nr. 5 Poliţie Rurală Voineşti, sprijiniţi de poliţiştii de la Poliţia Municipiului Târgovişte, s-a stabilit faptul că bărbatului de 50 de ani, care ar fi sesizat pe 112 faptul că a fost deposedat prin violenţă de o sumă de bani, de către un bărbat care l-a luat la ocazie, i-ar fi căzut din buzunar de fapt banii, suma de 150 de lei, pe bancheta din spate a autoturismului.

Conducătorul auto care efectua transport de persoane ilegal, a fost sancţionat contravenţional şi faţă de acesta a fost dispusă măsură complementara a reţineri certificatului şi plăcuțelor cu nr. de înmatriculare. Bărbatul care a alarmat fals la numărul de urgență 112, a fost sancţionat contravenţional cu suma de 1.000 lei.

Inițial, șoferul de 25 de ani a fost acuzat că ar fi ffurat câteva sute de leid e la bărbatul pe care îl luase la ocazie din fosta autogară din Târgoviște.

Tânărul nu recunoaște însă nimic. Bărbatul de 50 de ani povesteşte că s-a urcat în maşina de ocazie din fosta autogară din Târgovişte. Când a ajuns în Pietrari, localitatea natală, şoferul i-ar fi cerut mai mulţi bani pentru cursă, dar el a refuzat. În acea clipă ar fi izbucnit scandalul.

Gabriel Drăghici, reclamant: "Când am ajuns, mi-a zis să îi mai dau 20 de lei. Mi-a dat un pumn aci, mi-a luat banii şi a pornit maşina, făcându-mi vânt şi căzând jos eu."

Omul a anunţat poliţia, iar agenţii l-au găsit pe conducătorul auto în mai puţin de jumătate de oră. Tânărul, în vârstă de 25 de ani, originar din Bacău, a fost dus la audieri.

Maşina suspectului a fst percheziționată, iar în interior au descoperit 150 de lei. Acesta a recunoscut la audieri că a practicat taximetria la negru, dar spune că nu se face vinovat de tâlhărie.

Reporter: "I-aţi luat banii cu forţa?"

Adrian Barbu, şofer reclamat: "Nu, nu. Banii au fost căzuţi în maşină şi după ce am dat să îi dau banii înapoi, nu, că a avut mai mult. Nici nu l-am atins, habar nu am ce a făcut. Nu e nicio tâlhărie."

Tânărul se află de aproximativ două săptămâni într-un sat din Dâmboviţa, împreună cu soţia, pentru botezul unei nepoate. Când au aflat de acuzaţiile care îi sunt aduse, rudele au fost şocate.

Iuliana Borş, cumnata şoferului reclamat: "A plecat la taximetrie, m-am trezit cu poliţia la poartă ca a tâlhărit pe nu ştiu cine, eu îl ştiu un băiat serios, cuminte, la locul lui, nu ştiu să aibă probleme, a venit la mine în vizită."

Şoferul a fost amendat pentru transport ilegal de persoane, iar anchetatorii urmează să stabilească dacă se face vinovat şi de tâlhărie.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI peantru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria. Cei doi au fost opriţi în Ungaria. Ce a urmat

Autorităţi din mai multe state europene au intrat în alertă, după ce un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria.

Săpăturile pentru un gard au dus la o descoperire uriașă în judeţul Iaşi

O cantitate mare de muniţie a fost descoperită în timpul săpăturilor pentru realizarea unui gard, în localitatea Holboca, din judeţul Iaşi, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Iaşi. 

Locul unic din România în care frontiera devine deseori un traseu de aventură pentru bicicliști. Sute trec zilnic pe acolo

Frontiera temporară cu Serbia, dedicată bicicliștilor, este deschisă și în acest weekend în județul Timiș.

Recomandări
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Medic ginecolog: „Copiii concepuți în post nu ajung să se nască sau mor în pătuț”. Colegiul Medicilor a deschis o anchetă

Declarații șocante, făcute de un medic ginecolog din Iași, au dus la o anchetă a Colegiului Medicilor.

Petreceri de 1 Mai în Mamaia. Cluburi arhipline, șampanie cu artificii și distracție până în zori, în ciuda vremii reci

Prima noapte de distracție la malul mării din acest an a fost una reușită, în ciuda vremii reci.