Transporturile de lemne, interzise pe timp de noapte. Noile reguli anunțate de guvern

×
Codul embed a fost copiat

Transporturile de lemne sunt interzise după lăsarea întunericului. Decizia a fost luată de autorități în încercare de a opri jaful din păduri.

Doar anul trecut au fost emise zeci de mii de avize de transport pe timp de noapte, arată datele oficiale. Activiștii de mediu spun însă că e nevoie și de alte măsuri pentru a opri hoții de lemne.

Inventarului forestier național arată că 20 de milioane de metri cubi de lemn dispar fără urmă din pădurile României în fiecare an.

Anul trecut, în urma sesizărilor făcute de cetățeni, au fost depistate 267 de transporturi ilegale de lemne. Iar volumul de tăieri ilegale a fost la jumătate față de anul precedent, potrivit datelor furnizate de Ministerul Mediului.

Activiștii din domeniu spun însă că, în realitate, numărul celor prinși este foarte mic. Iar hoții de lemne cara pradă în special după lăsarea întunericului.

Citește și
apartamente
”Legea Nordis” a fost promulgată. Sumele de avans pentru locuinţele în fază de proiect nu pot fi folosite în alte scopuri

Sunt mult mai multe transporturi în timpul nopții. De multe ori e greu să le urmărești pentru că numerele de înmatriculare ale remorcilor să fie pline cu noroi – pe timp de noapte e și mai greu de identificat”, a declarat un activist de mediu.

Guvernul a modificat recent regulile, astfel încât lemnul tăiat nu mai poate fi transportat între orele 20 și 7 în perioada octombrie-martie - când noaptea e mai lungă - și între orele 22 și 6 în perioada aprilie-septembrie.

Anul trecut, pentru aceste intervale orare au fost emise aproximativ 50 de mii de avize de transport, arată datele din Sistemul Informaţional Integrat de Urmărire a Materialelor Lemnoase - SUMAL.

Dar activiștii de mediu spun că trebuie revizuită și noua regulă.

În Planul Național de Redresare și Reziliență sunt prevăzute fonduri de 46 de milioane de euro pentru urmărirea transporturilor de lemne din satelit. Însă ar putea dura câțiva ani până când va fi funcțional sistemul video.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Doi bătrâni și fiul lor au fost găsiți morți în casă. Aceștia s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon
Doi bătrâni și fiul lor au fost găsiți morți în casă. Aceștia s-ar fi intoxicat cu monoxid de carbon

Un bărbat de 61 de ani din județul Dolj și părinții lui au fost găsiți morți în casă și principala ipoteză este că s-au intoxicat cu monoxid de carbon. Se încălzeau la o sobă cu lemne și primii decedați au fost bătrânii.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.