Tradiții și obiceiuri de Anul Nou: vâscul nu trebuie să lipsească din case

×
Publicitate

Datina cere ca de Anul Nou să avem bani în buzunar, să mâncăm struguri și pește ca să ne strecurăm ușor printre greutăți, să purtăm ceva roșu şi, nu în ultimul rând, să avem în casă un buchețel de vâsc.

Tradiţia răspândită în întreaga lume spune că cine se sărută sub această ramură va avea parte de iubire şi fericire.

Agăţat de tocul uşii, vâscul aduce noroc şi bunăstare în casă. În aceste zile, pieţele sunt pline iar o legătură costa între 2 şi 30 lei.

„De Revelion, îl punem la uşa trecem pe sub el ne sărutam, îmbrăţişăm şi ne dorim să fim fericiţi. E un simbol al Anului Nou se spune că ar aduce noroc, sănătate//îl pun la fiul meu deasupra uşii la intrare."

Planta creşte pe vârful bradului, teiului, stejarului sau frasinului. Mare atenţie, bobitele ei pot fi toxice.

Vânzătoare: „E bine să îl aduce în casă, aduce noroc, din biluţe lui de aici se spune că se făcea mirul odată, pe timpuri, acum nu se mai face, doar ca lumea îl baga în casa să le aducă noroc. Şi dacă nu avem noroc, măcar speranţe.”

Vâscul este văzut că o plantă sacră de către norvegieni şi nord-americani. Sărutul sub vâsc este asociat pentru prima oară cu festivitățile organizate de greci, iar, mai târziu, cu tradițiile primitive legate de căsătorie, acesta fiind un leac pentru fertilitate.

O altă tradiţie spune că masa în noaptea dintre ani trebuie să fie cât mai îmbelşugată. Nu uitaţi să cumpăraţi peste şi struguri.

„Se spune că aduce noroc, să ne strecurăm în viaţa precum peştele şi strugurii belşug. Tradiţia este ca peştele înaintează şi este cea mai bună carne, iar strugurii sunt fericire, dragoste ca boabele aduc ceva frumos."

Dacă veţi primi musafiri în noaptea de Revelion, prima persoană care intră în casă trebuie să fie bărbat, ca să vă bucuraţi de protecţie. Şi nu uitaţi să vă puneţi o dorinţă. Se va îndeplini doar dacă păstraţi secretul. Nu în ultimul rând, lăsaţi la o parte toate supărările şi certurile.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
FOTO | Dacia domină Europa! Cel mai bine vândut model în prima jumătate a anului 2026
Citește și...
După nouă luni de așteptare, blocul din Rahova afectat de explozie va intra în lucrări de punere în siguranță. Anunțul PMB

Primăria București anunță, joi seară, că urmează să fie emis ordinul de începere a lucrărilor pentru punerea în siguranță a blocului din Rahova afectat de explozie.

Doliu în teatrul românesc. Adela Mărculescu, una dintre marile actrițe ale Teatrului Național, a murit la 88 de ani

Actriţa Adela Mărculescu a murit joi, la vârsta de 88 de ani. Trupul neînsufleţit al marii actriţe va fi depus vineri la Biserica "Sfântul Gheorghe" din Bucureşti pentru un ultim omagiu din partea publicului.

Moment istoric pentru industria de Apărare. Cum arată blindatele Cobra II „made in România” care au fost livrate Armatei

Primele 12 blindate Cobra II, fabricate integral în România, au ieșit pe poarta uzinei de la Mediaș și sunt livrate Armatei Române. Fac parte dintr-un contract de peste o mie de vehicule, care vor intra în dotarea militarilor noștri.

Recomandări
Ilie Bolojan: Noua lege a salarizării nu va fi gata până la 1 august

Ilie Bolojan a declarat că, în condițiile actuale, legea salarizării nu va putea fi votată în următoarea sesiune parlamentară extraordinară și că proiectul ar putea fi gata la începutul lunii august.

Criză de personal în spitale. Guvernul a deblocat doar 22 de posturi din cele 7.600 cerute de Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății a cerut deblocarea a peste 7.000 de posturi în spitalele din toată țara, însă Guvernul a aprobat, deocamdată, doar 22.

FCSB - FK Auda, LIVE pe PRO TV și pe VOYO, de la ora 20:45, în Conference League. Adversarii posibili din următorul tur

FCSB debutează în noul sezon din Conference League joi seară, contra formației letone FK Auda. Meciul se dispută pe stadionul Ghencea și va fi transmis în direct la PRO TV și pe VOYO.