Noi acuzatii in cazul fostului judecator CCR Toni Grebla. De la capre si struti, la mese festive in campania electorala

×
Codul embed a fost copiat

Fostul judecator al CCR Toni Grebla revine in atentia procurorilor anticoruptie. Si nu doar pentru acuzatiile de coruptie ce l-au facut sa demisioneze, ci si pentru unele noi.

Fostul judecator al Curtii Constitutionale a Romaniei (CCR) s-a prezentat miercuri la DNA. Plin de regrete si ironic – asa si-a facut aparitia Grebla, relateaza corespondentul ProTV Ovidiu Oanta. Fostul judecator al CCR s-a plans ca de doua luni si jumatate, de cand a fost ultima data la DNA, nu s-a mai intamplat nimic in ancheta, dupa ce a fost obligat sa demisioneze de la Curtea Constitutionala. 'Dupa parerea mea, totul se invarte in jurul acelor celebre venituri obtinute din cresterea caprelor si strutilor', a declarat Grebla, facand aluzie la acuzatiile initiale.

"Am fost chemat la DNA si ca orice cetatean m-am prezentat", a spus Toni Grebla, la intrarea in sediul Directiei Nationale Anticoruptie. "Am inteles sa-mi dau demisia de la Curtea Constitutionala si acum sunt un simplu cetatean, in urma imprejurarilor pe care le stiti si dand dovada de responsabilitate. Am sperat si sper in continuare sa am parte de o ancheta echitabila, pentru ca acum suntem in stadiul de ancheta penala", a mai declarat fostul judecator al CCR.

Procurorii au extins incepand de miercuri acuzatiile si, implicit, cercetarile in cazul lui Grebla, suspectandu-l de trafic de influenta in favoarea unor cunoscuti. Mai precis, in vremea cand era senator si era implicat in campania electorala pentru alegerile din 2008 si 2012, Grebla ar fi primit sprijin financiar din partea unui om de afaceri caruia i-ar fi pus o vorba buna pe la diverse autoritati. Omul de afaceri ar fi platit mese festive de la electoratul de etnie roma din judetul Gorj, spun surse judiciare citate de corespondentul ProTV Ovidiu Oanta. Fostul judecator al CCR spune insa ca aceste acuzatii nu au niciun fundament.

Procurorii DNA mai sustin ca Grebla fi beneficiat si de alte finantari, tot de 100.000 euro, de la un alt om de afaceri pe care l-ar fi ajutat prin interventii pe langa diverse institutii ale statului.

Citește și
Toni Grebla
Fostul judecator Toni Grebla, acuzat de fapte de coruptie, va fi cercetat in libertate. "O poveste din asta, Petre Ispirescu"

Toni Grebla: "[Acuzarea spune] ca am intervenit la diferite institutii si autoritati, fara sa nominalizeze pentru ce anume si cand.. Dar repet, acolo exista o singura declaratie a unui martor, care a zis: 'Dupa parerea mea, au fost organizate mese in comunitatile de romi, pe care le-ar fi platit un anume cetatean, NU la solicitarea lui Toni Grebla, Toni Grebla nu a participat la ele."

Grebla a facut aluzie si la protectia speciala de care se bucura unii demnitari, in vreme ce el a fost chiar retinut la un moment dat. Ulterior, insa, instanta suprema a decis sa fie cercetat in libertate. "Justitia, care se infatuieste intotdeauna prin ICCJ si celelalte instante judecatoresti, este si trebuie sa fie o institutie independenta", a mai spus fostul judecator al Curtii Constitutionale.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Toni Grebla va fi cercetat in libertate. Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie este definitiva
Toni Grebla va fi cercetat in libertate. Decizia Inaltei Curti de Casatie si Justitie este definitiva

Fostul judecator al Curtii Constitutionale (CC), Toni Grebla, va fi cercetat in libertate, nu in arest la domiciliu, asa cum au cerut procurorii anticoruptie, a stabilit, joi, Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), decizia fiind definitiva.

Fostul judecator Toni Grebla, acuzat de fapte de coruptie, va fi cercetat in libertate.
Fostul judecator Toni Grebla, acuzat de fapte de coruptie, va fi cercetat in libertate. "O poveste din asta, Petre Ispirescu"

Toni Grebla, acuzat de fapte de coruptie, va fi cercetat in libertate.

Avocat: Toni Grebla a fost retinut de DNA pentru ca ar fi incercat sa vanda 50 de capre care nu erau ale lui
Avocat: Toni Grebla a fost retinut de DNA pentru ca ar fi incercat sa vanda 50 de capre care nu erau ale lui

Fostul judecator al Curtii Constitutionale Toni Grebla a fost marti dimineata la sediul DNA si a fost retinut de procurorii anticoruptie. El este vizat de unul dintre cele mai mari scandaluri de coruptie.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.