TIR-urile, oprite de poliție în Pasul Tihuța. Sunt coduri portocalii și galbene de ninsori

×
Publicitate

Aproape jumătate din țară este sub cod galben și portocaliu de viscol până luni la ora 15. În județul Suceava, zăpada le-a creat mari probleme șoferilor.

Din cauza ninsorilor puternice și a viscolului, traficul rutier s-a desfășurat foarte greu, mai ales în zona Pasului Tihuţa. Iar în Alba, peste 6.500 de oameni au rămas fără energie electrică din cauza avariilor provocate de vreme.

În Pasul Tihuța, mai multe camioane au fost oprite de o furtună de zăpadă. Polițiștii le-au tras pe dreapta, pentru ca utilajele de deszăpezire să poată să își facă treaba.

Zeci de șoferi au fost nevoiți să aștepte în parcări, chiar dacă tirurile pe care le conduceau erau pregătite pentru iarnă.

Șofer TIR: „Nu mă duc mai jos că nu mă mai risc, stau de oră și ceva , dar nu mai plec până dimineață, când curăță drumul,atunci plec. Mașina e echipată dar degeaba, dacă e gheață pe jos.”

Reporter: De cât timp stați?

Șofer TIR: „De o oră, a fost blocat în vale, s-au blocat două camioane, s-au pus de-a lungul drumului și s-a blocat, a nins foarte tare, da, da , o oră în urmă ningea foarte greu."

De abia am urcat, într-adevăr merg, dar nu fac față, am văzut vreo patru mașini, dar nu fac față la cum ninge, pe stație se anunță că e blocat tot, la ce să mai merg?”, spune alt șofer de TIR.

Zeci de tone de nisip și sare au fost împrăștiate pe stradă de către drumari, care lucrează încontinuu de mai bine de 24 de ore.

Vremea rea le-a dat bătăi de cap și pompierilor din Cluj. În Munții Apuseni, zeci de copaci au căzut peste șoseaua care leagă satele Someșu Cald și Mărișel. Militarii au fost solicitaţi să intervină pentru degajarea drumului.

În Alba, tot în Munții Apuseni, mai mult de 6.500 de oameni au rămas fără curent electric. Zăpada și copacii rupți de vijelii au rupt 13 linii de tensiune și au lăsat zeci de localități în beznă. Și acolo, drumarii au ieșit cu utilajele pe șoselele principale din județ, pentru ca traficul rutier să nu fie blocat.

La Azuga, un brad a căzut peste o mașină aflată în mers. Pasagerii au scăpat cu viață

Pe DN 1, în dreptul stațiunii Azuga, rafalele au smuls un brad uriaș, care s-a prăbușit peste o mașină în mers. Femeia și bărbatul care se aflau în mașină au ajuns la spital cu traumatisme la cap și la coloană vertebrală. În pericol de moarte au fost și proprietarii caselor din zonă.

În cădere, bradul a rupt și firele de electricitate și, odată cu ele, un stâlp, care s-a prăbușit în curtea altor oameni.

Ia uite ce e aici! Fix în fața porții! Pe gardul meu, stâlpul la vecini. Și bradul la noi, pe gard! Uite-te și tu, fire, măcar nu sunt morți!" spune proprietarul locuinței.

Proprietarii locuinţei peste care a căzut bradul spun că au făcut nenumărate sesizări la ocolul silvic.

Andra Ion: „Am văzut cum se înclină bradul, cade la noi în curte, cablurile de la curent bubuind..."

Margareta Ion, martor: „De-a lungul anilor e al treilea brad, tatăl meu a făcut nenumărate sesizări, dar nu s-a luat nicio măsură."

A nins zdravăn și la Bâlea Lac, iar un viscol puternic a pus stăpânire pe toată zona. Din cauza furtunii de zăpadă, aproape 100 de turiști au rămas blocați în hotelurile și pensiunile de pe munte.

Iulius, ghid montan: „De-abia îmi țin căciula pe cap, atât de puternic bate vântul. În spatele meu puteți vedea cabana."

Diana Ariton, turistă: „În spate ar trebui să se vadă Cabana Bâlea Lac. Este atât de întunecat afară, s-au lăsat norii, efectiv. Nu putem coborî pentru că nu funcționează telecabina și este un vânt foarte puternic."

De altfel, hărțile realizate prin satelit arată că și în următoarele zile, vântul va sufla cu putere la munte.

În același timp, este și pericol de inundații pe mai multe râuri din Banat, Crișana și nordul Munteniei.  

Reporteri: Ioan Vrâncean, Teodora Suciu, Gina Obrejan, Larisa Antal, Octavian Moldovan, Electra Ghiza

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Explozie puternică în Prahova, urmată de un incendiu: Două persoane au fost rănite

O explozie puternică a avut loc, luni dimineață, în comuna prahoveană Izvoarele, sat Homorâciu.

 

Incendiu în Deltă, pe 30 de hectare. Apelul pompierilor

Stuful și vegetația uscată au ars pe 30 de hectare în Deltă, în urma unui incendiu produs în apropierea localității Satu Nou. Incendiul a fost întețit de vânt iar pompierii au intervenit cu maximă dificultate.

Se anunță un an dificil pentru liberii profesioniști din domeniul IT. Mulți programatori au rămas fără proiecte

Se anunță un an dificil pentru liberii profesioniști din sectorul IT, care au pierdut aproape jumătate din proiecte.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.