Timișoreni, amendați pentru că au amenajat spațiul verde din fața imobilului

61966611
Tion

Doi timișoreni au fost amendați de Poliția Locală pentru că au vrut să amenajeze pe banii lor spațiul verde din fața imobilului. Cei doi aveau acordul primăriei.

Cei doi au depus contestație, însă demersal lor nu a fost admis și au fost obligați să plătească suma de 1.000 de lei. Ba mai mult, timișorenii au fost obligați să aducă spațiul la forma inițială.

„Am solicitat acordul, l-am primit și ne-am pus pe treabă. Împreună cu colectivul nostru am făcut amenajarea și acum arată frumos… În februarie vine un agent de la Poliția Locală și ne dă amendă 1.000 de lei pentru că nu avem autorizație de construire. Contestăm amenda, nu se admite contestația și trebuie să plătim.

Ce este mai grav este faptul că trebuie să aducem locul la starea inițială, adică noroi. Primăria a zis că nu putem primi autorizație de construire pe domeniul public și că, de fapt, nici nu ne trebuie. Dacă aveți ceva inițiative în folosul comunității, gândiți-vă de două ori înainte de a acționa”, a povestit o cititoare tion.ro.

Povestea a început în mai 2017, când oamenii au cerut acordul primăriei, pe care l-au primit.

„Subsemnatul (…) prin prezenta solicit acordul dvs. pentru a monta din fonduri proprii pavele înierbate pe spațiul verde dintre carosabil și trotuarul aferent imobilului din următoarele considerente: în urma lucrărilor de reabilitare a trotuarului de pe str. Constantin cel Mare, zona verde dintre carosabil și trotuar are panta înspre trotuar și în cazul ploilor torențiale pământul este angrenat spre trotuar; în acel imobil funcționează un punct de lucru al unei firme și clienții care intră în incintă de multe ori calcă pe spațiul verde și acesta are în permanență un aspect neîngrijit; montarea pavelelor va da un aspect îngrijit spațiului verde din fața imobilului; în prezent un angajat al societății noastre roagă șoferii să nu parcheze pe spațiul verde și vom proceda în același mod și după reamenajare” se arată în cererea trimisă Direcției Tehnice din primărie (n.r. numită acum Direcția Edilitară) încă din 2017.

Funcționarii municipalității au răspuns sec „suntem de acord cu solicitarea dumneavoastră, cu respectarea legislației în vigoare”, într-un document semnat de șeful Direcției Tehnice și de un șef de serviciu din aceeași direcție.

În ianuarie 2018, Poliția Locală i-a amendat cu suma de 1.000 de lei.

„La scurt timp au venit doi agenți ai Poliției Locale, le-am arătat documentele pe care le deținem, le-am dat copii după ele, au zis că e în regulă și au plecat. În 13 februarie a venit un alt agent, ne-a cerut documentele, i-am dat aceleași acte ca și colegilor dumnealui. El a zis că avem o sesizare de la Poliția Rutieră, dar că nu ne poate spune ce conține, pentru că e secret de serviciu.

Ulterior am aflat că sesizarea se referea la faptul că am amenajat o parcare ecologică fără aprobare. În concluzie, el a spus că acordul primăriei este ambiguu și că pentru lucrarea efectuată avem nevoie de autorizație de construire și ne-a dat amendă 1.000 de lei, obligându-ne să intrăm în legalitate până în septembrie, în caz contrar să aducem terenul la starea inițială.

Amenajarea noastră a constat în montarea de pavele înierbate și semănare gazon. Normal că în luna februarie nu prea era iarbă, dar acum când totul e verde și frumos nu mai vine nimeni să vadă care e situația”, a explicat cititorul pentru tion.ro.

Oamenii au contestat procesul verbal întocmit de Poliția Locală, dar instanța le-a respins contestația și vor să facă apel. Situația este halucinantă, mai ales că, potrivit HCL 371/2007 timișorenii sunt obligați să întrețină spațiul verde din preajma imobilelor în care locuiesc.

Polițiștii locali i-au sancționat pe timișoreni pe baza unui articol din Legea construcțiilor.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Primul mesaj postat de Gabriela Firea după ce și-a redeschis pagina de Facebook

Primarul Capitalei, Gabriela Firea, are din nou cont de Facebook activ.

Loto 14 iunie 2018. Numerele extrase joi

Rezultate Loto 6/49. Joi, 14 iunie, au avut loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc.

Cine este Gabriel Vlase. Apare în rechizitoriu DNA și nu are bani în cont, casă sau mașină pe numele său

Numele lui Gabriel Vlase, nominalizat de președintele Klaus Iohannis la șefia SIE, a apărut în dosarul retrocedărilor ilegale de păduri, în rechizitoriul întocmit de DNA.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.