Un tânăr infectat cu coronavirus s-a urcat într-un autocar cu 40 de elevi ca să meargă la mare

×
Publicitate

Direcţia de Sănătate Publică Judeţeană Constanţa a precizat că tânărul din judeţul Dâmboviţa confirmat cu Covid-19 a venit la Costineşti cu un autocar în care se aflau 40 de elevi şi studenţi.

A doua zi, el a plecat din complexul turistic fără să-l anunţe pe organizatorul excursiei.

Potrivit unui comunicat al Direcţiei de Sănătate Publică Judeţeană Constanţa, vineri, DSP Dâmboviţa a informat telefonic DSP Constanţa despre un caz confirmat Covid-19, care a fost cazat în Costineşti, la un complex turistic, transmite News.ro.

Reprezentanţii Direcţiei de Sănătate Publică au făcut un control la unitatea turistică respectivă şi au constatat că un tânăr a sosit la complexul respectiv din Costineşti, în 3 august. Acesta s-a deplasat de la Târgovişte spre staţiunea de pe litoral cu un autocar, împreună cu aproximativ 40 de persoane, elevi şi studenţi. În 4 august tânărul respectiv a părăsit complexul turistic, fără să anunţe organizatorul.

“Din afirmaţiile organizatorului acestei excursii, pe perioada deplasării au fost purtate măşti de protecţie şi au fost asigurate măsuri de distanţare (capacitate autocar 63 locuri). Atât la urcarea în autocar, cât şi la sosire, a fost efectuat triajul – termometrizarea acestora. Pentru elevii minori, s-a făcut dovada avizului epidemiologic eliberat de medicul de familie şi consimţământul părintelui”, se arată în comunicat.

DSP Constanţa a mai constatat că unitatea turistică funcţiona la capacitate de 40%, la momentul controlului fiind cazate aproximativ 150 de persoane, adulţi şi copii.

“Au fost respectate măsurile de prevenire şi limitare a infecţiei cu SARS-CoV-2, atât pentru personal, cât şi pentru turişti - covoraşe impregnate cu produs biocid, dispenser cu dezinfectant pentru mâini, trusă medicală la recepţie, marcaje privind circulaţia în incintă, afişe cu mesaje în ceea ce priveşte obligativitatea purtării măştii, păstrării distanţei, igienei personale, asigurarea distanţei dintre mese”, a mai precizat sursa citată.

Deoarece toţi membrii grupului respectiv erau contacţi ai cazului confirmat cu Covid-19, vineri seara, în jurul orei 21.00, turiştii au plecat din Costineşti cu acelaşi mijloc de transport cu care veniseră. DSP Dâmboviţa urmează să dispună carantinarea acestora.

Anterior, reprezentanţi ai Prefecturii Dâmboviţa au declarat pentru News.ro că tânărul s-a prezentat la spital, în judeţul Dâmboviţa, a fost testat pentru infecţia cu SARS-Cov-2, iar testul a ieşit pozitiv.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
NATO a simulat un atac asupra României și a activat Articolul 5, în cadrul unui exercițiu tactic. Cum ar reacționa Alianța

O termocentrală dezafectată din Comănești, județul Bacău, a fost luată cu asalt de comandouri române și italiene, într-un exercițiu tactic al forțelor de operații din NATO.

Percheziții în cinci județe. Administratorul unei unități de cazare a emis facturi false în valoare de un milion de lei

Administratorul unei unităţi de cazare a fost reţinut într-un dosar de înşelăciune cu un prejudiciu de un milion de lei, în care au avut loc 27 de percheziţii în judeţele Maramureş, Cluj, Bihor, Bistriţa-Năsăud şi Satu Mare.

Un expert în energie susține că Bolojan are dreptate în scandalul Doicești: Vom plăti cu toții costurile centralei SMR

Analista de politici publice în energie și infrastructură Ana Otilia Nuțu consideră că premierul interimar Ilie Bolojan are dreptate atunci când pune sub semnul întrebării proiectul reactoarelor modulare mici (SMR) de la Doicești.

Recomandări
NATO a simulat un atac asupra României și a activat Articolul 5, în cadrul unui exercițiu tactic. Cum ar reacționa Alianța

O termocentrală dezafectată din Comănești, județul Bacău, a fost luată cu asalt de comandouri române și italiene, într-un exercițiu tactic al forțelor de operații din NATO.

România negociază la Bruxelles forma finală a PNRR. Mai avem de atras aproximativ 10 miliarde de euro

Vineri au loc la Bruxelles negocieri privind forma finală a PNRR, cu reprezentanții Comisiei Europene. România mai are de atras aproximativ 10 miliarde de euro din program.

Românii vor putea reclama anonim tăierile ilegale și braconajul. Până acum, sesizările erau clasate

Românii vor putea reclama anonim activități suspecte din păduri, printr-o nouă platformă anunțată de șeful Gărzii Forestiere Naționale, George Gârbacea, în exclusivitate la PRO Verde.