Tânăr împușcat de un polițist pe care l-a lovit cu toporul, în Botoșani. Cum s-a terminat

62231679
Shutterstock

Un agent de poliţie din Botoşani a fost rănit, după ce a fost atacat cu toporul în timpul intervenţiei pentru aplanarea unui scandal, a anunţat, joi, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ), Delia Nenişcu.

Potrivit sursei citate, echipajul de poliţie a fost chemat, prin 112, pentru aplanarea unui conflict izbucnit în comuna Mihai Eminescu.

La faţa locului, oamenii legii au găsit un tânăr carte ameninţa cu toporul două persoane, iar pentru calmarea acestuia a fost folosit armamentul din dotare.

Tânărul rănise deja o persoană cu toporul

"Echipajul de poliţie dirijat în locul indicat, a identificat apelantul, un tânăr de 26 de ani, care avea în mână un topor, cu care ameninţa alte două persoane, iar una dintre acestea era rănită. Poliţiştii l-au somat să renunţe la comportamentul agresiv, însă nu s-a confirmat, motiv pentru care au fost executate focuri de avertisment cu arma din dotare.

Întrucât tânărul nu s-a supus somaţiilor poliţiştilor şi a încercat să îi atace, lovindu-l pe unul dintre agenţi, a fost executat un foc de armă înspre acesta, fiind rănit la nivelul gambei piciorului drept", a afirmat Nenişcu.

Atacatorul a fost transportat la spital pentru acordarea de îngrijiri medicale. El este cercetat pentru comiterea infracţiunilor de ultraj şi lovire sau alte violenţe.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Euractiv: Instituțiile europene se pregătesc să admită Bulgaria și România în Schengen în acest an

Instituțiile europene se pregătesc să admită Bulgaria și România în Schengen, întâi cu frontierele aeriene, în acest an.

Bebelușul de patru luni al unor români, strivit în patul în care dormea alături de părinți și fratele de șase ani

Strivită în patul părinților. Așa ar fi murit micuța Megan David, fetița de patru luni, găsită fără viață în noaptea de miercuri spre joi, săptămâna trecută, în Rossano Veneto.

 

Bunica de origine română, care și-a ucis nepotul în vârstă de cinci ani, a vrut să-l „scutească de o suferință cumplită”

„Nu aș fi avut încredere în ea să aibă grijă de Mario, dacă ar fi dat semne de boală”. Durerea mamei lui Mario, băiețelul de cinci ani care a fost ucis de bunica lui, de 51 de ani.

 

Recomandări
Oficial CNSAS, după declarațiile lui Nicușor Dan despre dosarul Revoluției: „De când adevărul are termen de prescripție?”

Vicepreședintele CNSAS, Mădălin Hodor, propune modelul german pentru dosarele Revoluției și Mineriadei, după ce președintele Nicușor Dan s-a declarat sceptic că acestea mai pot fi soluționate după 36 de ani.

Islanda a votat împotriva aderării la Uniunea Europeană, a anunțat postul public de televiziune RUV

⁠Islanda a respins propunerea guvernului de a ⁠iniția negocieri de aderare la Uniunea Europeană, ‌a anunțat postul public de televiziune RUV, în condițiile în care mai sunt de numărat doar câteva voturi.

Eurodeputat PNL, despre opțiunile României înaintea negocierilor de la Bruxelles: Fonduri europene sau guvern PSD

Eurodeputatul liberal Siegfried Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier refuzată de PSD și președintele Nicușor Dan, spune că România se află acum în situația de a alege între fondurile europene și un guvern social-democrat.