Suparat ca a picat BAC-ul, un sportiv din Harghita a injunghiat mortal un barbat. Victima avea un bebelus de 10 luni. VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

Furios peste masura pentru ca nu a fost capabil sa ia bacalaureatul, un tanar din Harghita s-a transformat intr-un asasin. Desi era vazut ca un sportiv exemplar, practicant de arte martiale, a reactionat ca o bruta dupa ce a baut intr-un bar.

S-a luat la harta cu un necunoscut, pe care l-a injunghiat. Omul s-a prabusit neputincios si s-a prapadit. Avea 32 de ani si un bebelus de 10 luni. Crima a fost surprinsa de camerele de supraveghere instalate in zona, iar atacatorul a fost incatusat.

Putin dupa ora 3 dimineata, in fata barului din localitatea Ocna de Sus, Zsolt - tanarul sportiv - a fost filmat in timp ce il alearga pe Gyorgy, cel care avea sa ii devina victima. Cei doi se opresc in fata unei masini, se imbrancesc, iar calaul care are doar 18 ani loveste cu furie de cateva ori, apoi fuge.

Cu ultimele puteri, barbatul ranit grav se sprijina de autoturism, dar intr-un final se prabuseste. Zadarnic s-au adunat cativa martori in jurul lui si au incercat sa ii acorde primul ajutor. Omul s-a prapadit la 32 de ani.

Martor: "Victima a venit si a parcat masina in fata barului si pe agresor l-a deranjat muzica din masina. A iesit afara, l-a lovit cu o sticla apoi l-a injunghiat."

Citește și
criminal
Un roman de 29 de ani si-a ucis iubita si apoi s-a sinucis, in Spania. Mesajul scris pe Facebook inainte de tragedie

Martor: "l-a injunghiat. Nu i-a reusit ceva ucigasului, un examen, nu stiu ce, si a spus ca omoara pe cineva din cauza asta."

Zsolt, cel care a luat o viata nevinovata, practica de mic taekwondo la clubul sportiv Steaua Bucuresti. Picase bacul cu 3,65 la limba si literatura romana si le-a spus prietenilor ca de suparare e gata sa faca moarte de om. Imediat dupa ce au aflat de ce a fost in stare, cunoscutii au reactionat pe pagina lui de Facebook. Mama lui Zsolt le-a raspuns tuturor printr-un mesaj: "Daca a gresit isi va primi pedeapsa cuvenita. Totusi eu vreau sa aflu daca a facut ce a facut si ce l-a determinat s-o faca."

Filip Dosa, prietenul suspectului: "Avea o cariera in sport, nu se astepta nimeni, suntem socati."

Gyorgy, tanarul care si-a pierdut viata, se grabea sa ajunga acasa in judetul Cluj. A doua zi era ziua sotiei lui. Acum, bebelusul lor de 10 luni a ramas orfan de tata.

Lorincz Bela, unchiul victimei: "Sportiv de performanta, ne-a distrus 3 familii. Dar ce baiat poate sa fie sportiv, care umbla cu cutitul. Ne-a distrus pe toti si asa, fara sa fie un motiv. Pentru ca el a picat examenul. Baiatul asta nu mai merita sa aiba nici o cariera in Romania si nicaieri in lume."

Nimeni nu isi explica de ce sportivul purta un cutit la el. E posibil ca suspectul sa fie acuzat de crima cu premeditare si risca cel putin 20 de ani de inchisoare.

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
A fost torturat pana ce a murit, ca sa spuna unde isi ascundea banii. Scenele de groaza descoperite de criminalisti din Arad
A fost torturat pana ce a murit, ca sa spuna unde isi ascundea banii. Scenele de groaza descoperite de criminalisti din Arad

Film de groaza la Arad, unde un batran de 77 de ani a fost gasit mort in casa, cu mainile prinse de scaun si plin de sange. Scena crimei parea una de tortura.

Un roman de 29 de ani si-a ucis iubita si apoi s-a sinucis, in Spania. Mesajul scris pe Facebook inainte de tragedie
Un roman de 29 de ani si-a ucis iubita si apoi s-a sinucis, in Spania. Mesajul scris pe Facebook inainte de tragedie

O crima infioratoare, urmata de o sinucidere, a ingrozit o localitate de langa Madrid, iar protagonisti sunt doi tineri din Bistrita Nasaud.

"Daca nu ajungeam sportiv, as fi fost mafiot sau mort". Floyd Mayweather, o poveste despre supravietuire si despre succes

Spusele unui alt sportiv care a cunoscut succesul in ultimul deceniu, adunand milioane si jucand in fata a zeci de mii de oameni, i se potrivesc ca o manusa si lui Floyd Mayweather.

Recomandări
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale ale magistraților
Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale ale magistraților

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume
Noua strategie de securitate a SUA conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei. Trump dezvăluie ce își dorește pentru lume

Noua strategie de securitate naţională a lui Donald Trump, publicată discret joi, conţine câteva cuvinte dure la adresa Europei, sugerând că aceasta se află într-un declin civilizaţional, şi acordă relativ puţină atenţie Orientului Mijlociu şi Africii.