Ce alcoolemie avea un şofer de ambulanţă care a provocat un accident

×
Codul embed a fost copiat

2,83, aceasta este valoarea incredibilă a alcoolemiei unui şofer de ambulanţă din Făgăraş care a provocat un accident în urma căruia au fost răniţi atât asistenta, cât şi pacientul ce trebuia dus la spital.

Maşina salvării s-a făcut şi ea praf. Bărbatul are acum dosar penal, iar noaptea trecută a stat în arest. Miercuri, şefii i-au desfăcut contractul de muncă. Ambulanțierul împlinise 18 ani de muncă în Serviciul de Ambulanţă Făgăraş.

Din fericire, victimele accidentului sunt în afara pericolului.

Reporter: "Aţi băut?"

Șofer de ambulanță: "Nu...acum..."

Citește și
copil, mort, shaorma, fast-food, rezultate, ambulanta, toxiinfectie,
O ambulanță condusă de un șofer beat, implicată într-un accident

Reporter: "0,97 alcoolemie aveţi pe etilotest..."

Șofer de ambulanță: "Probabil..."

Ambulanțierul a intrat în tură la ora 7:00 seara. Împreună cu asistenta, au preluat din localitatea Vad un bărbat de 53 de ani care acuza dureri de torace. Pe drum spre spital, şoferul ambulanței a pierdut controlul maşinii şi a intrat în parapetul de pe marginea drumului.

Impactul a fost atât de puternic, încât o roată a salvării s-a rupt, iar asistenta şi pacientul au suferit mai multe traumatisme. Scăpat teafăr, şoferul a fost supus testului de alcoolemie iar rezultatul a fost şocant: 0,97. Adecaratul şoc a venit, însă, odată cu rezultatele probelor de sânge: 2,83 la mie.

Reporter: "Cum aţi urcat la volan?"

Șofer de ambulanță: "Lăsaţi-mă că nu avem timp de..."

Reporter: "Aţi accidentat un pacient şi pe colega dumneavoastră..."

Șofer de ambulanță: "N-am accidentat pe nimeni..."

Martor: "Cât să bei ca să ai atâta? Un kil de alcool. E tragic dacă la noi se întâmplă asta. De el depinde viaţa pacientului, a asistentei şi a celorlalţi participanţi la trafic..."

Regulamentul de ordine interioară al serviciului de ambulanţă interzice angajaţilor să se prezinte la serviciu sub influenţa băuturilor alcoolice, dar nu impune testarea lor la intrarea în tură. În schimb, angajaţii sunt obligaţi să-i anunţe pe şefi dacă au suspiciuni cu privire la colegii lor.

David Levente, directorul Serviciului Judeţean de Ambulanță Braşov: "Din păcate, nu avem cum să verificăm. Cum vă explicaţi că asistenta care îl însoţea nu a observat că e în neregulă ceva? Nu îmi explic. Este prelucrat cu tot personalul regulamentul de ordine interioară."

Reporter: "În seara asta nu aţi observat nimic?"

Ambulanțier: "Nu ştiu, nu ne-am întâlnit!"

Reporter: "Dar ceilalţi colegi din staţie?"

Ambulanțier: "Suntem numai două echipaje..."

Comisia de disciplină din Serviciul de Ambulanţă Braşov a decis să îi desfacă soferui contractul de muncă. Lucra de 18 ani în staţia de la Făgăraş. Acum este cercetat penal pentru vătămare corporală din culpă şi conducere sub influenţa alcoolului.

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Anchetă în Germania! Arbitra Fabienne Michel, victima unor abuzuri sexuale
Anchetă în Germania! Arbitra Fabienne Michel, victima unor abuzuri sexuale
Citește și...
Accident cu răniți, provocat de un șofer de ambulanță beat. Alcoolemia care i-a uluit pe agenţi
Accident cu răniți, provocat de un șofer de ambulanță beat. Alcoolemia care i-a uluit pe agenţi

Incident deosebit de grav marți seara, în judeţul Braşov.

O ambulanță condusă de un șofer beat, implicată într-un accident
O ambulanță condusă de un șofer beat, implicată într-un accident

O ambulanță condusă de un șofer cu alcoolemie de 0,97 mg/l alcool pur în aerul expirat a lovit un parapet metalic de pe DN 1,iar două persoane au fost rănite.

Ambulanță cu 3 persoane, distrusă de un șofer care n-a acordat prioritate
Ambulanță cu 3 persoane, distrusă de un șofer care n-a acordat prioritate

O ambulanţă aflată în misiune a fost oprită din drumul către un pacient de un autoturism care nu i-a acordat prioritate şi i-a tăiat calea, pe Drumul European 60, la ieşirea din Oradea spre Vama Borş.

Recomandări
Premierul se delimitează de reprezentantul pe care l-a trimis acasă la Trump: Nu există niciun „emisar al lui Ciolacu”
Premierul se delimitează de reprezentantul pe care l-a trimis acasă la Trump: Nu există niciun „emisar al lui Ciolacu”

Marcel Ciolacu a reacționat în scandalul provocat de afirmațiile lui Dragoș Sprânceană. Premierul se delimitează de el și susține că nu există niciun „emisar al lui Ciolacu”.  

Benzina și motorina s-au ieftinit în România, după prăbușirea prețurilor petrolului. Cât plătesc șoferii acum pentru un plin
Benzina și motorina s-au ieftinit în România, după prăbușirea prețurilor petrolului. Cât plătesc șoferii acum pentru un plin

Scăderea prețului țițeiul înseamnă carburanți mai ieftini, inclusiv pentru șoferii din România. Dar, deși plătim mai puțin la pompă, nu este neapărat o veste bună pentru noi.

Prințul Paul al României a fost arestat la Paris. România reîncepe procedurile de extrădare pentru a treia oară
Prințul Paul al României a fost arestat la Paris. România reîncepe procedurile de extrădare pentru a treia oară

Fugarul Prinţul Paul Phillipe al României a fost plasat în arest la domiciliu la Paris, luni dimineaţă, în baza mandatului de arestare european emis de autorităţile române, afirmă surse judiciare.