Si-a ucis mama si bunica, pentru ca nu i-au dat bani de dulciuri, iar acum a evadat

×
Publicitate

Zeci de politisti din Iasi au avut astazi o misiune delicata. Ei au pornit pe urmele unui tanar, care acum 4 luni, si-a ucis mama si bunica, pentru ca nu i-au dat bani sa isi cumpere dulciuri.

Baiatul de 18 ani, diagnosticat cu schizofrenie, a fugit din Spitalul Scoala.

Tanarul a evadat din pavilionul in care era internat in jurul orei 8 si 30 de minute. Angajatii si-au dat seama ca lipseste abia cand au inceput sa serveasca micul dejun. Pacientul a profitat de faptul ca cei doi infirmieri care ar fi trebuit sa il supravegheze aveau alte treburi.

Dupa o ora si jumatate, baiatul a fost gasit de politisti la Manastirea Schitu Tarata, aflat la 5 kilometri distanta. Calugarii cred ca evadatul a mers pe jos, prin padure.

Expertiza psihiatrica facuta in cazul acestui bolnav a demonstrat ca n-a avut discernamant, atunci cand si-a omorat mama si bunica. Vineri el urma sa fie transferat la Spitalul de Psihiatrie Grajduri, iar asta l-a infuriat.

Angajatii care nu au stat cu ochii pe el au fost sanctionati.

Deocamdata pacientul va ramane la Socola.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Ce producea acasă un tânăr din București. Vindea recolta cu 10 lei gramul | GALERIE FOTO

Cinci persoane sunt cercetate de poliţiştii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalităţii Organizate Ploieşti, împreună cu procurorii DIICOT Ploieşti, într-un dosar de trafic de droguri de risc şi mare risc.

Consiliul Europei cere Guvernului măsuri mai dure împotriva azilelor ilegale din România. Avertisment după cazul Dumbrava

Comisarul pentru Drepturile Omului al Consiliului Europei cere României să înăsprească măsurile împotriva căminelor ilegale, invocând cazul azilelor ilegale de la Dumbrava, și solicită o mai bună protecție a drepturilor bătrânilor.

ANIMAȚIE. Cum a fost ucis pasagerul pe Valea Oltului de un bolovan care a căzut cu 80 de km/h de pe versant

Incident tragic pe Valea Oltului. Un bărbat de 71 de ani a murit după ce un bolovan, desprins de pe munte, a căzut pe mașina în care se afla. 

Recomandări
Reforma în administrație bate pasul pe loc. Ce s-a întâmplat cu posturile și angajații care ar fi trebuit să dispară

Reforma administrației publice menită să reorganizeze și să eficientizeze sistemul bugetar pare că bate pasul pe loc. Asta arată un studiu făcut cu peste 2.000 de angajați care muncesc în mai multe domenii de activitate, toți plătiți din bugetul de stat.

ANIMAȚIE. Scenariul catastrofal luat în calcul dacă explodează petrolierul cu propan de lângă Sfântu Gheorghe. Ce ar urma

Este alertă pe Marea Neagră, în apropiere de Sfântu Gheorghe. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de propan, arde, după ce, potrivit echipajului, ar fi fost lovit de trei drone, în timpul nopții. 

STENOGRAME din ședința PNL în care șase șefi de filiale au fost demiși. Veștea: „Să facem alegeri libere și să vedem”

PNL a pierdut definitiv, primul apel în disputa cu tabăra Veștea – Thuma. Curtea de Apel București a decis că rămâne suspendat actul prin care a fost convocat Congresul Extraordinar în cadrul căruia Ilie Bolojan a fost reales în fruntea partidului.