Cât de bun este vinul roșu pentru sănătate - poziția oficială a OMS

62383839
Shutterstock

Multă lume crede că un pahar de vin roșu are efecte benefice asupra sănătății. Studii anterioare au arătat că vinul consumat cu moderație este asociat cu un risc redus de boli cardiovasculare, diabetul de tip 2 și cancerul, scrie Spot Media. 

O meta-analiză din 2023 publicată în jurnalul științific JAMA Network Open care a urmărit obiceiurile de consum ale unui eșantion de aproape 5 milioane de persoane a arătat că o cantitate mică de alcool (cam două pahare) pe zi nu a avut o legătură semnificativă cu creșterea riscului de deces, dar acesta urcă în cazul unor cantități zilnice mai mari.

Cu toate acestea, Organizația Mondială a Sănătății a subliniat în luna ianuarie: "Niciun nivel de consum de alcool nu este sigur pentru sănătate."

De altfel, ONU a plasat alcoolul în cel mai mare grup de risc de cancer, alături de azbest, radiații și fumat, considerându-l o substanță toxică ce poate provoca cel puțin șapte tipuri de cancer, inclusiv de sân și de colon.

"Mai mult, nu există studii care să demonstreze că potențialele efecte benefice ale consumului redus și moderat asupra bolilor cardiovasculare și diabetului de tip 2 depășesc riscul de cancer asociat cu aceleași niveluri de consum de alcool la consumatorii individuali", potrivit OMS.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Departe de teren din cauza problemelor medicale, Ana Bogdan a făcut senzație în vacanță
FOTO | Departe de teren din cauza problemelor medicale, Ana Bogdan a făcut senzație în vacanță
Citește și...
VIDEO. Momentul în care o mașină cade în gol într-o râpă pe Transfăgărășan. Șoferița ar fi oprit pentru un selfie

Imagini cu o maşină care cade într-o râpă de pe Transfăgărăşan şi este grav avariată au fost publicate în mediul online. Cei care au distribuit clipul precizează că maşina nu a fost asigurată cu frâna de mână.

ANM: Seceta pedologică persistă în vestul și nordul țării. Grâul și porumbul, cele mai afectate culturi

Rezerva de umiditate pentru grâul de toamnă va fi satisfăcătoare până la optimă în Oltenia, Muntenia, cea mai mare parte a Dobrogei şi Moldovei, precum şi local în Transilvania, Banat şi Crişana.

Un bărbat de 75 de ani din Hunedoara şi-a ameninţat soţia cu un pistol. Arma, deținută ilegal, era primită de la tatăl său

Un bărbat de 75 de ani a fost reţinut după ce şi-a ameninţat soţia de 71 de ani cu un pistol deţinut ilegal, în urma neînţelegerilor familiale generate de aspecte financiare şi consumul de alcool.

Recomandări
Bolojan respinge Guvernul Veștea și propune un pact național: PNL cere susținerea unui guvern minoritar pentru șase luni

PNL propune partidelor şi preşedintelui Nicuşor Dan un pact naţional pentru susţinerea, pe o perioadă de şase luni, a unei formule de guvern minoritar, a anunţat, duminică, preşedintele PNL, Ilie Bolojan.

Iranul nu va redeschide Strâmtoarea Ormuz până la respectarea armistițiului din Liban. Ce condiție mai impune

Agenţia iraniană de presă Tasnim a relatat duminică, citând o sursă apropiată echipei de negociere, că Iranul nu intenţionează să redeschidă Strâmtoarea Ormuz atât timp cât armistiţiul din Liban nu este respectat, transmite Reuters.

Invazie de țânțari, căpușe și fluturi de noapte în București și alte orașe. Biologii avertizează: „Au apărut specii noi!”

Ploile abundente și temperaturile ridicate au creat condițiile ideale pentru înmulțirea insectelor în multe orașe, inclusiv Bucureștiul.