Scandal la Poşta Română. Mai mulți angajați, acuzați că nu au livrat de lene corespondența

×
Publicitate

Scandal la Poşta Română. Angajaţi ai două oficii poştale din judeţul Alba sunt suspectați că NU au livrat corespondența expediată de instanţele de judecată şi, mai mult, au semnat ei de primire în numele destinatarilor, ca să ascundă neregula.

23 de percheziţii au avut loc joi dimineaţă. Oficialii Poștei au declarat pentru PROTV că au declanşat şi ei o anchetă în acest caz.

Faptele s-au petrecut în Sebeş, judeţul Alba, dar şi în localităţi vecine. Postaşii sunt bănuiţi de abuz în serviciu şi fals intelectual după ce, spun surse din anchetă, de lene, nu ar mai fi dus corespondenţa şi ar fi semnat de primire în locul persoanelor cărora le erau destinate plicurile.

Din cercetările poliţiştilor ar fi rezultat că faptele s-au petrecut în perioada ianuarie 2018-iunie 2019.

Joi dimineaţă oamenii legii au făcut percheziţii atât la oficiile poştale, cât şi la angajaţii acestora, iar persoanele vizate de anchetă vor fi duse la audieri.

Punct de vedere transmis de Poșta Română

 

La această oră, poliţişti din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice IPJ Alba încă desfăşoară cercetări la oficiul poştal Sebeş. În paralel, Corpul de Control al Directorului General al companiei a demarat investigaţii pentru a stabili dacă suspiciunile îndreptate împotriva angajaţilor Poştei Române se confirmă sau nu. În acest moment, nu avem nicio informaţie cu privire la existenţa deschiderii vreunui dosar de cercetare penală.

Precizăm că, la sfarşitul lunii mai, toţi angajaţii din structurile Poştei Române implicaţi în activităţile de prezentare, prelucrare, disitribuire şi verificare au primit adresa nr. 108/6068/31.05.2019, prin care au fost reinstruiţi cu privire la termenele de îndeplinire a actelor de procedură. Fiecare angajat este direct răspunzător pentru modul în care îşi desfăşoară activitatea şi în care îşi îndeplineşte atribuţiile în conformitate cu fişa postului. Dacă suspiciunile vor fi confirmate, se vor lua măsuri drastice împotriva angajaţilor care au dovedit neglijenţă în serviciu.

Menţionăm că în imaginile difuzate de mass-media apar saci cu trimiteri care nu reprezintă solduri nedistribuite către instanţe, aşa cum se lasă de înțeles, ci documente de arhivă care urmează a fi casate în termenul legal.

Conducerea Poştei Române susţine toate demersurile organelor de cercetare şi va pune la dispoziţie toate documentele solicitate de autorităţile abilitate ale statului.
 

Articol recomandat de sport.ro
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Eugenie Bouchard se plânge după doar 24 de ore la noul job: ”Unii asta cred”
Citește și...
Furtunile au făcut ravagii în 6 județe. Zeci de copaci doborâți, acoperișuri smulse și 40 de mașini avariate

Peste 20 de copaci căzuţi şi 40 de autoturisme avariate - acesta este bilanţul fenomenelor hidrometeorologice, înregistrate luni în nouă localităţi din şase judeţe.

Peste 60 de grade Celsius pe șinele de tramvai din Timișoara. Masticul s-a lipit de roți, circulație restricţionată

Circulaţia tramvaielor a fost afectată, la Timişoara, de caniculă, având în vedere că, la orele amiezii, temperatura la nivelul şinei de tramvai a depăşit 60 de grade Celsius. 

Suspendarea licenței ROMATSA a ajuns pe masa CSAT. Plan de rezervă pentru ca Armata să preia controlul traficului aerian

La Consiliul Suprem de Apărare a Țării, convocat luni de președinte, s-a discutat și despre eventuala suspendare a licenței ROMATSA. 

Recomandări
Negocierile pentru Guvern au intrat în blocaj total. Nici Grindeanu, nici Mureșan nu au majoritate. Ce propune UDMR

Negocierile pentru formarea noului Guvern sunt oficial blocate. În timp ce PSD şi PNL încearcă să-și impună propriul candidat, în funcția de premier liderul UDMR propune o coaliție formată din PSD, PNL și UDMR.

Concluzii după CSAT. România va cere aliaților din NATO să asigure “o postură de descurajare și apărare aeriană puternică”

În şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, condusă de preşedintele Nicuşor Dan, s-au analizat obiectivele României la Summitul NATO, care se va desfăşura în perioada 7-8 iulie 2026, la Ankara.

Probă de Bacalaureat amânată, în premieră, din cauza căldurii: ”Mi s-au topit creierii pe masa de examen”

În premieră pentru școala românească, examenul de Bacalaureat s-a amânat din cauza codului roșu. Candidații vor susține proba scrisă la disciplina obligatorie a profilului miercuri, nu marți, cum era programul inițial.