Românii vor cheltui peste 32 milioane de euro doar pentru florile de Mărțișor și de 8 Martie

×
Publicitate

Tone de flori au plecat din serele din România pentru Mărțișor. Începe luna în care femeile primesc cele mai multe flori, iar trandafirii sunt pe primul loc în preferințe.

Experții estimează că românii vor cheltui peste 32 milioane de euro doar pentru florile din următoarele zile. Un studiu recent arată că, în această perioadă, 3 din 4 femei și-ar dori să primească un buchet de flori.

Sunt peste 9,8 milioane de femei, care reprezintă 51,5 % din populația României, conform recensământului din 2022.

Datele arată că trei din patru femei își doresc flori.

Puțin peste 70% dintre românce primesc flori doar la ocazii speciale, un sfert cel puțin o dată pe lună și, din păcate, 8% nu primesc sau își cumpără singure.

Printre preferatele doamnelor se află, pe primul loc, trandafirii, și, bineînțeles, lalelele.

Trandafirii și lalelele vin la noi, cu avionul, din Olanda. Însă, și florile autohtone, de sezon, sunt apreciate.
 
Cele mai căutate flori în această perioadă sunt cele de primăvară. Narcisele, ghioceii, zambilele, lalelele sau freziile. Spre exemplu, de la o seră din Constanța au plecat spre marile supermarketuri sau florării din țară aproape 7000 de buchete.
 
Ionuț Gurău, producător de flori: „Toate comenzile se dau cu cel puțin 4-5 luni înainte pentru a avea timp să facem produsul finit pentru comercializare. Florile noastre pleacă către supermarketuri și florării. Zambila pleacă de la noi la 10 lei bucata. La engros se vorbește de cantități mai mari iar florăria sau magazinul prestabilesc prețul.”

Florile au devenit o afaceră prosperă, o arată și explozia de firme cu acest domeniu de activitate.

Sunt peste 3100 de firme din țară cu peste 5000 de angajați, de trei ori mai mult decât în urmă cu zece ani. Bucureștiul, Clujul, Constanța, Brașovul și Timiș sunt zonele cu cele mai multe sere de flori. Acestea livrează flori de peste 400 de milioane de euro pe an.
 
Florăreasă:
„Pornesc de la 60 de lei, 70, 80, 100, 150 de lei, depinde de bugetul fiecăruia. Putem face și mai mari la 300-400."

Potrivit estimărilor, în perioada 1-8 martie, vânzările vor ajunge la 32 de milioane de euro.

Adrian Negrescu, analist financiar: „Buchetul de flori este, fără îndoială, produsul vedetă al acestor zile. Estimăm că vor fi vândute peste 2,3 milioane de buchete. Business-ul cu flori este unul profitabil, dovadă că numărul firmelor s-a dublat practic în ultimii 10 ani."
 
Conform unui studiu de piață, în 2023 prețul mediu al unui buchet de flori a ajuns 70 de lei, cu 30 de lei mai mult față de anul trecut.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Ce face Kayla Simmons, la 30 de ani, după ce s-a lăsat de volei
Citește și...
Mașină de 45.000 de euro, căutată în Suedia, descoperită în Portul Constanța. Urma să ajungă în Georgia

Un autovehicul evaluat la 45.000 de euro, înmatriculat în Suedia și căutat de autoritățile suedeze, a fost descoperit de autoritățile din Constanța.

Polițiștii din Botoșani au ridicat pistolul unui bărbat de 43 de ani după ce a amenințat o persoană într-un video online

Polițiștii din Botoșani au ridicat pistolul unui bărbat în vârstă de 43 de ani, după ce acesta a postat pe rețelele sociale un videoclip în care purta arma și a amenințat o persoană. 

Tragerile loto de duminică, 26 aprilie 2026. Report de peste 3 milioane de euro la Loto 6/49, categoria I

Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de 18,04 milioane de lei (peste 3,54 milioane de euro), în timp ce reportul cumulat la Noroc depăşeşte 5,74 milioane de lei (peste 1,12 milioane de euro), informează Loteria Română.

Recomandări
Focuri de armă la dineul corespondenţilor de la Casa Albă. Donald şi Melania Trump au fost evacuaţi şi sunt „în siguranţă”

Donald și Melania Trump sunt „în siguranță”, a anunțat sâmbătă Serviciul Secret american, după ce i-a evacuat pe președinte și pe Prima Doamnă de la cina corespondenților de la Casa Albă, unde s-au auzit focuri de armă. 

Războiul de la graniță. Ziua în care, pentru prima dată, o dronă a Rusiei cu încărcătură explozivă s-a prăbușit în România

Pentru prima dată de la începutul conflictului din Ucraina, o dronă cu încărcătură explozivă s-a prăbușit chiar într-un oraș din România. S-a întâmplat în Galați, iar autoritățile au intrat în alertă maximă.

40 de ani de la catastrofa nucleară de la Cernobîl. Abia peste 24.000 de ani oamenii vor putea locui din nou acolo

S-au scurs patru decenii de la cel mai grav accident nuclear din istoria omenirii. O explozie puternică a distrus, pe 26 aprilie 1986, clădirea reactorului 4 de la Cernobîl.