România blochează adoptarea unui document UE critic la adresa Republicii Moldova

62006777
iStock

România a blocat planurile adoptării de către miniştrii de externe ai Uniunii Europene a recentelor concluzii ale Consiliului Afaceri Externe al UE critice la adresa Republicii Moldova, au declarat diplomaţi europeni pentru Radio Europa Liberă.

Concluziile, care trebuie aprobate în unanimitate de Consiliul Afaceri Externe, urmau să fie adoptate de miniştrii europeni fără alte discuţii în cadrul unei reuniuni la Bruxelles pe 10 decembrie.

Însă, surse diplomatice sub rezerva anonimatului au declarat pentru RFE/RL că România, sprijinită de Ungaria, s-a opus ca proiectul de text să fie votat la reuniunea din 10 decembrie. Potrivit aceloraşi surse, România ar fi luat această decizie la începutul acestei săptămâni atunci când diplomaţii UE s-au întâlnit pentru a discuta acest document.

Sursele citate au afirmat că Bucureştiul şi-a exprimat 'foarte clar' opoziţia faţă de acest text şi că la reuniunea de luni nu se va mai face nici o încercare de a introduce subiectul pe agendă.

Proiectul de text, consultat de RFE/RL, prevede că 'angajamentul faţă de principiile democratice, statul de drept şi respectarea drepturilor omului se află la baza' Acordului de Asociere UE-Republica Moldova. Însă, evenimentele din Republica Moldova începând din februarie, 'inclusiv invalidarea alegerilor pentru Primăria Chişinăului', au 'provocat îngrijorări semnificative' cu privire la angajamentul acestei ţări.

Potrivit documentului, miniştrii de externe ai UE se aşteaptă ca alegerile parlamentare programate pentru februarie 2019 în Republica Moldova 'să se desfăşoare conform standardelor internaţionale, respectând principiile democratice şi asigurând un proces credibil, transparent şi cuprinzător'.

Proiectul de text exprimă, de asemenea, îngrijorarea cu privire la 'numărul tot mai mare de cazuri raportate care implică presiuni şi intimidări' în Republica Moldova. Declaraţia mai cere autorităţilor din Republica Moldova să asigure tuturor candidaţilor accesul la mass-media şi şanse egale de a participa la alegeri.

De asemenea, proiectul de text cere Chişinăului să asigure existenţa 'unui număr corespunzător de secţii de votare' atât în ţară, cât şi în străinătate.

Concluziile urmau să fie adoptate după ce Comisia Europeană a decis să reducă ajutorul financiar pentru Republica Moldova cu aproximativ 22,7 milioane de dolari pe an atât pentru 2017, cât şi pentru 2018, pe fondul îngrijorărilor legate de statul de drept şi încălcarea normelor democratice.

Comisia a suspendat de asemenea un program de asistenţă macrofinanciară de 113 milioane de dolari pentru Republica Moldova până la o decizie ulterioară.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Thomas Tuchel a oferit declarația serii după Anglia - Argentina 1-2:
Citește și...
Dragoș Pîslaru n-a gustat ironia DIICOT la adresa lui: „Când este vorba de oameni vulnerabili nu este deloc de glumă”

Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a răspuns ironiei DIICOT cu privire la demiterea șefei ANPDPD, pentru că nu l-ar fi informat dinainte despre acțiunea procurorilor la azilele ilegale din Bihor.

Clanul Buricea din Brăila, acuzat de tentativă de omor, camătă și trafic de persoane. Percheziții chiar și în pușcărie

Procurorii DIICOT efectuează joi 29 de percheziţii pe raza judeţelor Brăila şi Galaţi, inclusiv la Penitenciarul din Brăila, într-un dosar care vizează, potrivit unor surse, destructurarea clanului Buricea.

Un camion cu lemne s-a răsturnat la Lemnia. Trafic blocat pe DN 11

Traficul rutier este blocat, miercuri dimineaţă, pe DN 11, în apropierea localităţii Lemnia, după ce un camion încărcat cu lemne s-a răsturnat în afara carosabilului, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Covasna.

Recomandări
Un nou record. România, condusă de un Guvern demis de 72 de zile. Bolojan, cel mai longeviv premier interimar de la Revoluție

Interimatul lui Ilie Bolojan la Palatul Victoria este, de pe 16 iulie, cel mai lung din perioada postdecembristă. Cabinetul rămas cu atribuții limitate după moțiunea de cenzură din 5 mai 2026 a depășit precedentul de 71 de zile al lui Emil Boc în 2009.

Explozie la Teheran. Americanii au lovit mai multe obiective din Iran. Trump: „Ar face bine să se comporte frumos”

Mai multe companii aeriene au anunțat că își anulează zborurile către Orientul Mijlociu, după ce atacurile dintre Statele Unite și Iran s-au intensificat în ultimele zile.

Cum funcționează sistemele de monitorizare a șoferului, care devin obligatorii. Nu stochează imaginile

Începând de luna aceasta, toate mașinile care se vând în Uniunea Europeană trebuie să aibă un sistem dedicat pentru monitorizarea șoferului.