România a depășit pragul de 70.000 de persoane infectate cu Covid-19

62142397
Pro TV

Coronavirus România, 16 august. România a depășit pragul de 70.000 de persoane infectate cu Covid-19, de la debutul pandemiei, în luna martie a acestui an.

1.087 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate, în ultimele 24 de ore, ceea ce a ridicat numărul cazurilor de Covid-19 în țara noastră la 70.461.

Un număr de 32.587 de pacienţi au fost declaraţi vindecaţi şi 7.981 pacienţi asimptomatici au fost externaţi la 10 zile după depistare.

Potrivit GCS, până la această dată, la nivel naţional, au fost prelucrate 1.513.888 de teste. Dintre acestea 11.846 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 6.859 în baza definiţiei de caz şi a protocolului medical, iar 4.987 la cerere.

Bilanțul zilei de duminică, 16 august

 

Până astăzi, 16 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 70.461 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

De asemenea, 2.991 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19 au decedat.

În intervalul 15.08.2020 (10:00) – 16.08.2020 (10:00) au fost înregistrate 37 de decese (25 bărbați și 12 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Suceava, Vaslui și Ilfov.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 11 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 decese la categoria de peste 80 de ani.

36 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.359. Dintre acestea, 479 sunt internate la ATI.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
GALERIE FOTO Dacia Sandman, ”mașina-casă” care a făcut valuri pe internet! Imagini spectaculoase
Citește și...
Medic, despre hantavirus: Nu există motive de îngrijorare pentru Europa. În România, în 2022, au fost raportate șase cazuri

Dr. Aurora Stănescu, medic epidemiolog, coordonator program de vaccinare în cadrul INSP, a transmis că nu sunt motive de îngrijorare în Europa din cauza hantavirusului.

MAI a verificat intervenția în cazul crimei din Bihor. Tatăl fetei de 18 ani a sunat de mai multe ori la 112

Ministerul de Interne a analizat intervenţia structurilor proprii în cazul fetei de 18 ani care a fost ucisă la o fermă din judeţul Bihor, după ce tatăl victimei a făcut mai multe acuzaţii.

Mobilizare generală în Sibiu după dispariția unui copil de 5 ani: drone, elicopter și câini de urmă, în căutări

Noapte albă pentru autoritățile din județul Sibiu, care caută de 12 ore un băiețel de 5 ani, dispărut de lângă tatăl său.

Recomandări
Politolog: Întrebarea momentului este cine conduce România. „Nu cred că am mai fost într-o situație similară”

România traversează una dintre cele mai periculoase perioade politice din ultimii ani, în condițiile în care actuala criză de guvernare riscă să genereze un „vid de putere”, explică profesorul Corneliu Bjola într-un interviu pentru Știrile ProTV.

MAI a verificat intervenția în cazul crimei din Bihor. Tatăl fetei de 18 ani a sunat de mai multe ori la 112

Ministerul de Interne a analizat intervenţia structurilor proprii în cazul fetei de 18 ani care a fost ucisă la o fermă din judeţul Bihor, după ce tatăl victimei a făcut mai multe acuzaţii.

Primarul Londrei îi cere lui Keir Starmer să promită reîntoarcerea Marii Britanii în UE la următoarele alegeri

Primarul Londrei, Sadiq Khan, a declarat pentru CNBC că Partidul Laburist aflat la guvernare ar trebui să îşi asume oficial obiectivul revenirii Regatului Unit în Uniunea Europeană, la următoarele alegeri generale, transmite CNBC.