Profesor din Neamţ, acuzat că a hărţuit o elevă, căreia i-a cerut poze nud

femeie, telefon, mesaje
Shutterstock

Un profesor de matematică de la Liceul Tehnologic ”Dimitrie Leonida” din Piatra Neamţ este acuzat că a hărţuit o elevă de la seral, căreia i-a cerut poze nud.

Eleva a reclamat incidentul directoarei adjuncte care nu a luat măsuri şi a acuzat eleva că s-a înscris la un profil care nu ar fi potrivit pentru ea. Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat că profesorul este cercetat disciplinar, iar directoarea adjunctă a fost demisă, transmite news.ro.

Potrivit Rise Project, un profesor de matematică de la Liceul Tehnologic ”Dimitrie Leonida” din Piatra Neamţ este acuzat că a hărţuit o elevă de la seral.

”Credeam că trimiţi o poză cu tine goală, că de matematică sunt sătul”, i-ar fi scris profesorul elevei.

Aceasta a reclamat incidentul directoarei adjuncte care a considerat că nu este problema şcolii, întrucât hărţuirea nu a avut loc în incinta şcolii, iar eleva este majoră.

Citește și
colectia de arta valcov
Tablourile ascunse în pereți de Vâlcov sunt scoase la licitație. „Un desen unic de Picasso și două lucrări de Grigorescu”

În plus, directoarea adjunctă a acuzat eleva că şi-a ales o clasă nepotrivită, respectiv profil de mecanică.

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a declarat, marţi seară, la Digi 24, că directorul adjunct a fost demis, iar profesorul este cercetat disciplinar.

”I-a fost cerută demisia doamnei director adjunct care a încercat să ia apărarea acestui cadru didactic. Demisia produce efecte începând de astăzi. Doamna director adjunct Mihaela Zachman - care nu a considerat că este o problemă suficient de gravă – nu mai este director adjunct. În acelaşi timp, cercetarea disciplinară continuă şi se vor lua măsuri pe care le vom urmări îndeaproape. Repet: toleranţă zero pentru astfel de situaţii”, a declarat Sorin Cîmpeanu.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Profesorii au ratat startul vaccinării. Foarte puțini vor avea prima doză înainte de începerea școlii, pe 8 februarie
Profesorii au ratat startul vaccinării. Foarte puțini vor avea prima doză înainte de începerea școlii, pe 8 februarie

Peste trei săptămâni ar trebui să înceapă școlile, însă profesorii au ratat startul vaccinării. Abia acum și-au desemnat reprezentanții care îi vor înscrie pe platforma pentru imunizare, iar locuri nu prea mai sunt.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.