Primăriile din România, obligate să reducă personalul cu 20%: „Vom face o economie de peste șapte milioane de lei pe an”
Este îngrijorare în toate primăriile din țară, după ce Guvernul a anunțat că numărul angajaților din administrația locală va fi redus cu o cincime.
Mulți dintre edili spun că funcționează și acum, la limită.
Oamenii speră însă ca banii economisiți la capitolul salarizare să fie investiți în interesul lor.
Deși are numai 7.200 de locuitori, orașul Ghimbav din județul Brașov e unul dintre cele mai bogate din țară.
Primăria și-a permis o organigramă generoasă și chiar zilele trecute a făcut angajări.
Acum, se face numărătoarea funcționarilor. Iar 30 de oameni trebuie să plece.
Mihai Neagoe, viceprimarul orașului Ghimbav: „La serviciul de investiții suntem la limită. Dacă reduci un post la impozite și taxe, unde avem două persoane, e un volum mare de lucru.”
Pe de altă parte, cu banii economisiți, administrația ar putea îmbunătăți viața localnicilor.
Cu aeroport și parc industrial puternic, Ghimbavul atrage multe familii tinere, care au nevoie de servicii moderne.
Localnică: „Ne-ar trebui o policlinică, ceva, sau ceva mai mare, că suntem totuși mulți.”
La Timișoara, primarul Dominic Fritz a transmis deja un mail intern angajaților, prin care i-a anunțat că urmează să desființeze 43 de posturi.
Dominic Fritz, primarul Timișoarei: „Vom face o economie de peste șapte milioane de lei pe an și va trebui să ne uităm și la instituțiile subordonate.”
Și în apropiere, la Giroc, vor fi eliminate aproape 30 de posturi.
Dan Vîrtosu, primar Giroc: „Vom face un audit de personal. Se vor face examinări și în urma acestora vom putea lua decizii.”
Comunitatea locală vede cu ochi buni reforma.
Bărbat: „Trebuie să reducem costurile și să începem cu un exemplu bun, de la funcționarii publici.”
Bărbat: „Cheltuie prea mulți bani cu salariile. Trebuie școlile puse la punct, terenuri pentru tineri.”
Localnici: „Încă nu este canalizare și noi avem casă din 2008.”
Comuna Nicolae Bălcescu din județul Bacău trebuie să reducă și ea numărul de funcționari, cu aproape un sfert.
Marcelin Iosif Trifescu, primarul comunei Nicolae Bălcescu:
„În momentul de față există așa o tensiune printre angajați, e destul de neplăcut.”
Unii dintre contribuabili cer însă socoteală municipalității.
Angajații rămași în primării vor fi nevoiți să preia din sarcinile colegilor disponibilizați.