Ponta ii raspunde lui Macovei in cazul "presiunilor" pentru Becali: E dusa cu sorcova

61304417

Liderul USL, premierul Victor Ponta considera ca europarlamentarul PDL Monica Macovei este "dusa cu sorcova" cand afirma ca s-ar pregati la nivel emotional terenul pentru gratierea lui Gigi Becali.

"Cum sa ma exprim eu ca sa nu se supere nimeni ? Cred ca doamna Macovei e dusa cu sorcova, ca sa zic asa. Tot doamna Macovei ne spunea anul trecut cum l-am suspendat pe Basescu ca sa-l gratiem pe Adrian Nastase. Nu l-a gratiat nimeni pe Adrian Nastase. In rest, pe Becali nu stiu daca il gratiaza sau nu presedintele Basescu, in niciun caz nu despre asta am vorbit vreodata. Deci, ce sa-i urez domanei Macovei ? Sanatate. E o prostie, a nu stiu cata prostie, nu tot Macovei a zis in Parlamentul European ca doua milioane si jumatate de voturi au fost fraudate ? Banuiesc ca s-a convins toata lumea ca e cu sorcova. Sa vad cum o sa traduca in engleza, sa ma parasca la Parlamentul European", a spus Ponta, aflat la Bruxelles pentru Consiliul European.

Monica Macovei afirma, intr-o postare pe blog, ca, in doar cinci zile, premierul Victor Ponta si-a intensificat atacurile la adresa justitiei, in sensul ca le-a dat ordine procurorilor si le-a transmis judecatorilor ca nu vrea sa vada in inchisoare persoanele pe care le simpatizeaza.

Ea afirma ca presiunea pe care premierul Ponta, care si-a declarat simpatia pentru Gigi Becali, o pune pe magistrati este inacceptabila, facand referire inclusiv la declaratiile de simpatie lansate de cei doi presedinti ai Parlamentului, Antonescu si Zgonea, "intristati" de decizia instantei de a-l condamna pe Becali si pregatind, la nivel emotional, terenul pentru cererea de gratiere.

Articol recomandat de sport.ro
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Istvan Kovacs, făcut praf după ultimul meci din Champions League! Ce ar fi spus arbitrul român
Citește și...
Sorin Oprescu, limbaj de cartier: "In Centrul Vechi face curat Prigoana, ce s-o mai frecam atata?"

Primarul general al Capitalei, Sorin Oprescu, le-a spus, miercuri, jurnalistilor, raspunzand unor acuze pe care i le-a adus primarul Sectorului 3, Robert Negoita, ca in Centrul Vechi curatenia este facuta de firmele lui Silviu Prigoana.

Purtatorul de cuvant al PSD: Liberalii sa se uite mai putin in sondaje si mai mult la guvernare

Purtatorul de cuvant al PSD, Catalin Ivan, spune ca unii liberali au lasat doar PSD sa-si asume lucrurile grele ale guvernarii, ceea ce nu este corect.

Elena Basescu vrea ca autoritatile romane sa elaboreze un cod de conduita pentru mass-media

Europarlamentarul PDL Elena Basescu a afirmat in plenul Parlamentului European ca autoritatile romane trebuie sa elaboreze un cod de conduita pentru mass-media, asa cum a recomandat ultimul raport MCV al Comisiei Europene.

Recomandări
Legea integrității a fost votată cu amendamentul Fritz. Senatorii au adoptat proiectul de care depind 770 de milioane de euro

Senatorii au adoptat prin vot Legea ANI, cunoscută și drept ”Legea integrității”, care este jalon în PNRR și de care depind aproximativ 770 de milioane de euro pentru România, termenul fiind 31 august. Senatul este cameră decizională.

Noi modificări la legea salarizării. Ce s-a schimbat în ultima variantă - surse

Noua variantă a proiectului legii salarizării bugetarilor aduce mai multe modificări față de forma anterioară, în special în ceea ce privește modul de calcul și control al sporurilor și finanțarea creșterilor salariale din sănătate.

Vești bune. Debitul Dunării este în creștere la intrarea în țară. Ce se întâmplă la Cernavodă

În timp ce România se confruntă cu o secetă prelungită care a afectat grav culturile agricole și rezervele de apă, iar centrala de la Cernavodă a fost oprită, Dunărea dă semne de revenire.