Elena Basescu vrea ca autoritatile romane sa elaboreze un cod de conduita pentru mass-media

Elena Basescu

Europarlamentarul PDL Elena Basescu a afirmat in plenul Parlamentului European ca autoritatile romane trebuie sa elaboreze un cod de conduita pentru mass-media, asa cum a recomandat ultimul raport MCV al Comisiei Europene.

Ea a luat marti cuvantul in dezbaterea referitoare la adoptarea rezolutiei PE privind libertatea mass-media, bazata pe un raport elaborat de europarlamentarul PNL Renate Weber.

Elena Basescu a aratat ca sustine raportul Weber deoarece considera si ea ca "defaimarea nu ar trebui incriminata in Statele Membre" ale UE, dar si ca trebuie elaborate standarde profesionale si coduri etice la nivel national pentru jurnalisti.

"O mass-media independenta trebuie sa fie impartiala si obiectiva, sa respecte viata privata a oamenilor si sa faca diferenta intre fapte si opinii atunci cand informeaza. Salut prevederile raportului conform carora ar trebui elaborate standarde profesionale si coduri etice la nivel national. Ultimul Raport MCV constata presiunile pe care o parte a mass-mediei le face asupra actului de justitie in Romania. De aceea, as dori sa solicit autoritatilor din Romania sa elaboreze un Cod de Conduita asa cum recomanda ultimul Raport MCV", a afirmat Elena Basescu.

Ea a mai evidentiat ca trebuie garantata si independenta organismelor nationale de supraveghere ale mass-media pentru a avea o crestere a calitatii actului jurnalistic si o informare corecta a cetatenilor.

Citește și
Elena Udrea
Elena Udrea: Guvernul Ponta nu trebuie sa cada in capcana lui Tariceanu din 2008

Parlamentul European a adoptat marti raportul eurodeputatului PNL Renate Weber privind normele standard pentru asigurarea libertatii mass-media, printre acestea fiind si recomandarea ca statele membre UE sa adopte legislatie impotriva infiltrarii in redactii a agentilor acoperiti.

De asemenea, raportul Weber cere Comisiei Europene monitorizarea modului in care in statele membre este respectata libertatea presei.

Raportul solicita statelor membre si UE elaborarea unor proceduri si mecanisme pentru alegerea si numirea managerilor din mass-media publice, consiliile de administratie, consiliile mass-media si conducerea organismelor de reglementare, avand la baza transparenta, meritele profesionale, experienta incontestabila si care sa asigure profesionalism, integritate, independenta in detrimentul criteriilor politice si partizane.

De asemenea, raportul Weber mai cere norme care sa asigure rezolvarea situatiilor de conflict de interese, de genul celor rezultate din intrepatrunderea functiilor politice cu cele de control asupra unor institutii mass-media si, in special, sa asigure ca proprietarii conglomeratelor media sunt intotdeauna cunoscuti in mod public, pentru a se evita conflictele de interese.

Comisia Europeana a afirmat, in raportul privind Mecanismul de Cooperare si Verificare (MCV), publicat pe 30 ianuarie, ca au existat numeroase exemple de mijloace de informare in masa care au exercitat presiuni asupra sistemului judiciar, precum si indoieli privind eficacitatea supravegherii desfasurate de CNA, fiind necesara revizuirea normelor pentru garantarea protectiei institutiilor media pentru a se evita conflictele de interese.

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
EBA: Solutia in cazul micilor este exceptarea de la interzicerea folosirii bicarbonatului de sodiu
EBA: Solutia in cazul micilor este exceptarea de la interzicerea folosirii bicarbonatului de sodiu

Elena Basescu sustine ca s-a creat o confuzie referitoare la posibilitatea ca micii sa fie interzisi in Romania.

Elena Udrea: Guvernul Ponta nu trebuie sa cada in capcana lui Tariceanu din 2008
Elena Udrea: Guvernul Ponta nu trebuie sa cada in capcana lui Tariceanu din 2008

Fostul ministru Elena Udrea scrie, pe blogul sau, ca datorita Guvernului Boc Romania este astazi asemenea unei familii care cheltuieste cam tot atat cat produce.
 

Elena Basescu, despre sarcina: Ma simt foarte bine
Elena Basescu, despre sarcina: Ma simt foarte bine

Europarlamentarul PDL Elena Basescu a declarat, referitor la sarcina, ca "se simte foarte bine", iar intrebata ce cadou a primit de la Traian Basescu de ziua ei de nastere, aceasta a raspuns: "Este un lucru foarte personal".

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.