Pericol nuclear printre dărâmături, în sectorul 4 al Capitalei. Ce au descoperit polițiștii

62179062
Shutterstock

Pericol nuclear în sectorul 4 al Bucureștiului, care a fost neutralizat de specialiștii Comisiei Națională pentru Controlul Activităților Nucleare.

 

Instalații radiologice care conțin uraniu sărăcit au fost găsite printre dărâmăturile unei clădiri demolate recent. Acestea au fost transportate în siguranță la Institutul de Fizică Nucleară de la Măgurele, iar acum polițiștii anchetează din vina cui au ajuns acolo.

Potrivit unui comunicat al Poliției Capitalei, vineri polițiștii au fost sesizați de către reprezentanți ai Comisiei Naționale pentru Controlul Activităților Nucleare cu privire la faptul că pe platforma unei foste fabricii din sectorul 4, sub dărâmături, s-ar afla mai multe instalații radiologice ce conțin uraniu sărăcit.

Resturile de construcții proveneau în urma demolării unei clădiri ce a aparținut societății Nuclear Montaj.

„Din datele furnizate de reprezentanții CNCAN a reieșit faptul că societatea în cauză a avut obligația de a neutraliza aceste echipamente, prin predarea lor către Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare pentru Fizică și Inginerie Nucleară” și evident, acest lucru nu s-a întâmplat, arată comunicatul Poliției.

Specialiștii radiologi și polițiștii au izolat zona și au diciat materialele periculoase.

„A fost securizată zona, iar echipamentele au fost ridicate de urgență și predate. Cercetările sunt continuate în vederea stabilirii situației de fapt și de drept” a precizat Poliția Capitalei

Articol recomandat de sport.ro
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
De film! Starul Braziliei și-a înșelat iubita cu cea mai bună prietenă a ei
Citește și...
Bricul Mircea pleacă într-un voiaj istoric peste Atlantic. Nava va participa la parada de Ziua Independenței SUA

Bricul Mircea pornește într-o nouă aventură. După 17 ani în care a navigat doar în Marea Neagră și în Mediterana, nava școală a marinei române va traversa Oceanul Atlantic într-un voiaj istoric spre Statele Unite.

Orașul din România care ar putea renaște ca un centru stabil pentru industria de apărare și producția de armament ale NATO

Cugir, un orășel din județul Alba, ar putea deveni un centru pentru producția de armament și muniție de interes internațional. Ministrul Economiei a confirmat că poartă discuții cu investitori care să facă la noi arme de asalt.

Cum a reușit un șofer băut „performanța” de a fi oprit de trei ori de polițiști în mai puțin de 48 de ore

În mai puțin de 48 de ore, un bărbat de 45 de ani a reușit performanța să fie prins de trei ori băut la volan. S-a întâmplat în Popești-Leordeni și de fiecare dată aparatul etilotest a indicat o valoare mai mare de alcool în aerul expirat.

Recomandări
România, fostul „grânar al Europei”, a ajuns să importe până și semințele de grâu. Cercetarea și investițiile, ignorate

România a ajuns să importe până și sămânța de grâu. Deși boabele pe care încă le producem în Institutul de la Fundulea, sunt de foarte bună calitate, acestea acoperă puțin peste o treime din necesarul pentru agricultură.

PSD forțează plecarea lui Ilie Bolojan. Mesajul premierului pentru colegii din PNL după întâlnirea cu Nicușor Dan

Se prefigurează o criză fără precedent pe scena politică românească, iar consecințele economice pot fi însemnate. PSD îi va da termen 72 de ore lui Ilie Bolojan să plece din fruntea guvernului, după ce luni, 20 aprilie, îi va retrage sprijinul politic.

Marina SUA și-a trimis „mașinile de curse” pentru a face legea în Strâmtoarea Ormuz: „Sunt înarmate până în dinți”

Dacă Iranul nu cade la pace, suntem gata să reluăm atacurile militare în orice moment, au amenințat, joi, șefii armatei americane.