Seful Clinicii de Chirurgie Vasculara din Timisoara, suspectat de coruptie, dupa audieri: Sunt nevinovat

×
Codul embed a fost copiat

Seful Clinicii de Chirurgie Vasculara a Spitalului Judetean de Urgenta din Timisoara, Mihai Ionac, suspectat de luare de mita, a declarat, dupa audieri, ca este nevinovat si ca documentatia ridicata de procurori din spital si locuinta sa va dovedi asta.

"Sunt nevinovat. Documentatia ridicata de procurori de la spital si de la mine de acasa va dovedi ca sunt nevinovat. Astept rezultatele anchetei", a declarat medicul Mihai Ionac, presei, la iesirea din sediul Parchetului de pe langa Tribunalul Timis.

El a ajuns la sediul Parchetului in jurul orei 13.00 si a fost audiat timp de aproximativ doua ore si jumatate.

La intrarea la audieri, seful Clinicii de Chirurgie Vasculara a Spitalului Judetean de Urgenta din Timisoara declara ca nu a luat niciodata mita, fiind "contrar" principiilor sale.

De asemenea, la plecarea de la locuinta sa, unde au avut loc perchezitii, vineri dimineata, intr-un dosar in care medicul este suspectat de luare de mita, Mihai Ionac spunea ca este citat ca martor in dosar.

Citește și
bani falsi
Perchezitii ale mascatilor in Timis si Arad. 60 de persoane sunt suspectate ca au pus in circulatie sute de mii de euro falsi

"Sunt citat ca martor pentru niste lucruri pe care nu le-am facut. Acum, sa vedem exact despre ce este vorba. Eu am primit in documentele mele alte lucruri. (...) Nu am luat mita niciodata, e contrar principiilor mele", declara Ionac.

Procurorii au ridicat din locuinta medicului documente, dar si componente de calculator. Anterior, Mihai Ionac preciza, pentru corespondentul Mediafax ca anchetatorii se afla atat la el acasa, cat si la birou si i-au adus la cunostinta ca este martor intr-un dosar de luare de mita pentru efectuarea de operatii estetice in unitatea medicala, dar nu i-au spus "cine a luat mita pentru operatii".

Procurorii au facut perchezitii, vineri, la Clinica de Chirurgie Vasculara a Spitalului Judetean de Urgenta din Timisoara, precum si la locuinta sefului clinicii, Mihai Ionac, suspectat de luare de mita, medicul respingand acuzatiile si spunand ca "este tragic ceea ce se intampla".

Anchetatorii au cercetat depozitul de materiale, registratura, camera de garda a rezidentilor, dar si biroul medicului Mihai Ionac si biroul asistentei-sefe de la Clinica de Chirurgie Vasculara a Spitalului Judetean de Urgenta din Timisoara.

Perchezitiile au fost facute de catre ofiteri ai Directiei Generale Anticoruptie si de trupe speciale ale Jandarmeriei, intr-un dosar de coruptie care vizeaza conditionarea efectuarii actului medical de primirea unei sume de bani sau sponsorizari catre un ONG, potrivit surse din randul anchetatorilor.

Dosarul, din 2014, este instrumentat de catre procurorii Parchetului de pe langa Tribunalul Timis. Cauza a fost deschisa "in rem", adica fara cunoasterea faptuitorului, pentru infractiuni de luare de mita, abuz in serviciu, inselaciune, decontari fictive.

De asemenea, potrivit unor informatii aparute in presa locala, in urma unui control facut anul trecut la Spitalul Judetean Timisoara, Curtea de Conturi a intocmit un raport in care sunt semnalate mai multe nereguli constatate de auditori la Clinica de Chirurgie Vasculara, condusa de medicul Mihai Ionac.

Acestea fac referire la posibile decontari fictive si la faptul ca in cadrul clinicii s-ar fi facut operatii in afara sferei chirurgiei vasculare.

Mihai Ionac are 50 de ani si este, de 15 ani, director executiv al Centrului de Chirurgie Laparoscopica si Microchirurgie al Universitatii de Medicina si Farmacie "Victor Babes" din Timisoara, iar din 2008 este seful Clinicii de Chirurgie Vasculara cu compartiment Microchirurgie, din cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Timisoara.

Intre anii 2005 - 2008, Ionac a fost manager al Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Timisoara.

Din 2006, este membru al Comisiei Prezidentiale pentru analiza si elaborarea politicilor din domeniul educattei si cercetarii din Romania, iar din 2009 este membru in Comisia de chirurgie plastica si microchirurgie reconstructiva a Ministerului Sanatatii.

Din anul 2004, Mihai Ionac este profesor universitar la UMF "Victor Babes", fiind seful Disciplinei Microchirugie, Chirurgie vasculara, Metodologia Cercetarii Stiintifice, iar incepand din anul 2006, Mihai Ionac este medic specialist chirurgie vasculara, din 2003 medic primar chirurgie plastica si reconstructiva si din 1999 medic primar chirurgie generala in cadrul Clinicii 2 Chirurgie a Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Timisoara.

Chirurgul timisorean si-a luat doctoratul cu Magna cum laude si a facut, de-a lungul timpului, numeroase cursuri de perfectionare in tara si strainatate, intre altele, in Canada, Germania, Scotia si Franta si este autor sau co-autor a numeroase carti, monografii, si studii.

El este, de asemenea, director al unor granturi obtinute prin competitie, coordonator de doctorat si profesor sau lector invitat al unor universitati din Grecia, Serbia, Turcia, Germania, Italia, coordonator sau participant la numeroase congrese interne si internationale de medicina.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
GALERIE FOTO | Fostul fotbalist al lui Dinamo aflat în juriu la Miss Venezuela, prezentat la noua echipă!
Citește și...
Executorul judecatoresc Dorina Gont, retinuta intr-un dosar de evaziune fiscala. Prejudiciul este de 3 milioane de euro
Executorul judecatoresc Dorina Gont, retinuta intr-un dosar de evaziune fiscala. Prejudiciul este de 3 milioane de euro

Dorina Gont, presedinta Camerei Executorilor judecatoresti de pe langa Curtea de Apel Bucuresti, a fost retinuta intr-un dosar de evaziune fiscala.

Perchezitii ale mascatilor in Timis si Arad. 60 de persoane sunt suspectate ca au pus in circulatie sute de mii de euro falsi
Perchezitii ale mascatilor in Timis si Arad. 60 de persoane sunt suspectate ca au pus in circulatie sute de mii de euro falsi

60 de persoane suspectate ca ar fi pus in circulatie sute de mii de bancnote false de cate 50 de euro vor ajunge in fata procurorilor DIICOT din Timisoara.

Cristian Adomnitei neaga orice implicare in cazul de coruptie cercetat de DNA. Explicatiile date de presedintele CJ Iasi
Cristian Adomnitei neaga orice implicare in cazul de coruptie cercetat de DNA. Explicatiile date de presedintele CJ Iasi

Cristian Adomnitei, presedintele Consiliului Judetean Iasi, vizat intr-o ancheta DNA, sustine ca nu are niciun amestec in cazul de coruptie cercetat de procurori.

Recomandări
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute
CCR a amânat, pentru a patra oară, decizia privind pensiile magistraților. Judecătorii au ieșit din sală după 30 de minute

Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a patra oară decizia despre pensiile speciale ale magistraților. Toți cei nouă membrii ai CCR au intrat în ședință, dar au părăsit sala după 30 de minute.

Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua
Gerul se intensifică. Cod galben în cea mai mare parte a României. Vor fi -14 grade ziua

Meteorologii au prelungi avertizarea de vreme deosebit de rece până miercuri dimineață. Potrivit ANM vom avea ger îndeosebi în timpul nopților și dimineților, precipitații mixte, polei și ghețuș, intensificări ale vântului.

România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa
România, în vizorul sabotorilor ruși. Moscova folosește „agenți de unică folosință” pentru operațiuni în Europa

Serviciul de informaţii al armatei ruse GRU a fost responsabil pentru o tentativă de incendiu, în 2024, asupra unei fabrici din Lituania care furnizează scanere de unde radio armatei ucrainene, au declarat vineri oficialii lituanieni.