O echipa Sky News a venit in Romania pentru propria ancheta in scandalul carnii de cal din lasagna

61269905

In timp ce autoritatile noastre afirma tot mai raspicat ca Romania n-are nici o vina in scandalul carnii de cal vanduta in Anglia drept vita, jurnalistii britanicii au vrut sa se convinga singuri de veridicitatea afirmatilor.

O echipa a televiziunii Sky News a venit in Romania sa ia urma abatoarelor incriminate si sa gaseasca o explicatie la carnea de cal ajunsa in lasagna britanicilor.

Anchetele sunt in plina desfasurare atat la noi, cat si in celelalte tari implicate, iar cazul va ajunge si in discutia responsabililor din Uniunea Europeana.

Ajunsi in Romania, jurnalistii britanici au incercat sa obtina permisiunea de a filma in abatoare si in fabricile de ambalare a carnii. Fara succes insa. Nu le-a fost mai usor nici in piete, unde comerciantii furiosi nu au vrut sa vada picior de englez.

"Oamenii de aici sunt ingrijorati. Ei cred ca rolul Romaniei in industria europeana de alimentatie este pus in pericol", precizeaza Robert Nisbet, corespondent Sky News.

De la tarabe, Jurnalistii Sky News s-au oprit la conferinta de presa sustinuta de premierul Victor Ponta.

Presedintele patronatului roman al carnii crede ca intregul scandal nu este decat un nou exemplu al prejudecatilor fata de romani. Sorin Minea spune ca francezii n-ar trebui sa ne condamne inainte sa verifice dovezile.

"Romania este tratata si in acest caz precum oaia neagra a familiei. E foarte simplu sa scoti Romania vinovata. Cine sunt romanii? Aha, hotii din piete, tiganii ... asta e imaginea romanilor," a declarat Sorin Minea, presedintele Asociatiei Romaliment.

Francezii nu renunta insa la varianta in care de vina pentru scandalul etichetarii sunt romanii. Nu singuri insa. Complici ar putea fi si o companie olandeza si una cipriota, pe la care a trecut carnea inainte sa ajunga la producatorul francez.

Trebuie facuta curatenie, a adaugat ministrul francez al agriculturii. El a anuntat ca, impreuna cu Marea Britanie, a solicitat o reuniune la Bruxelles a responsabililor si expertilor Comisiei, pentru a discuta masurile care trebuie adoptate la nivel european dupa acest scandal. Potrivit presedintiei irlandeze a Uniunii Europene, intalnirea va avea loc miercuri.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
GALERIE FOTO Cu ce se ocupă Diana Bulimar după retragere: fosta gimnastă și-a urmat visul
Citește și...
O tânără de 19 ani a murit într-un accident la Drobeta, după ce soțul ei a intrat pe contrasens. Erau căsătoriți de 3 luni

O tânără de 19 ani a murit, în urma unui tragic accident produs pe centura ocolitoare din Drobeta Turnu Severin. 

Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul din Soveja. Bolojan: „Vor fi evaluate pagubele”

Premierul Ilie Bolojan anunţă că Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul de la Soveja, unde aproape 30 de locuinţe au fost afectate, duminică, de un incendiu.

Ministrul Apărării: „România trebuie să-şi dezvolte propriul software pentru drone şi să intre în zona de coproducţie”

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a declarat că, după incidentele cu drone, România are nevoie de dezvoltarea unui software propriu și de coproducție în domeniu.

Recomandări
Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul din Soveja. Bolojan: „Vor fi evaluate pagubele”

Premierul Ilie Bolojan anunţă că Guvernul va acorda ajutoare familiilor afectate de incendiul de la Soveja, unde aproape 30 de locuinţe au fost afectate, duminică, de un incendiu.

Aliații lui Orbán se grăbesc să își mute averile din Ungaria cu avioane private. Lista țărilor unde și-ar ascunde miliardele

Înfrângerea lui Viktor Orbán a declanșat o cursă contra cronometru în rândul apropiaților săi, care își mută averile în străinătate. Miliarde de forinți ajung în Emirate, SUA și Asia, în timp ce noua putere anunță anchete.

Un ciclon care traversează Câmpia Rusă a făcut ravagii în România. Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei

Vântul turbat a făcut victime în zona Moldovei, unde este cod portocaliu. În județul Vaslui, un bărbat lovit de o bucată de acoperiș desprinsă de pe un bloc s-a prăpădit, iar un altul a ajuns la spital, rănit de o creangă.