O aeronava Blue Air care zbura pe ruta Bucuresti - Koln a aterizat de urgenta la Timisoara. Ce problema a fost semnalata

×
Codul embed a fost copiat

Pasagerii din aeronava Blue Air Bucuresti - Koln care a aterizat de urgenta, luni, la Timisoara au fost preluati de un alt avion care a decolat spre destinatie dupa aproximativ patru ore de la producerea incidentului, transmite corespondentul MEDIAFAX.

UPDATE 13:40 Pasagerii din aeronava care a aterizat de urgenta la Timisoara au plecat dupa patru ore

Potrivit unui comunicat transmis de Aeroportul International "Traian Vuia" din Timisoara, compania Blue Air a trimis o alta aeronava pentru a prelua pasagerii din avionul care circula pe ruta Bucuresti- Koln (Germania) si care a aterizat de urgenta la Timisoara.

"Compania a decis sa trimita o alta aeronava care sa preia pasagerii si sa ii transporte mai departe spre destinatie. Aeronava a decolat de la Aeroportul International Timisoara la ora locala 12.32", se arata in comunicat.

De asemenea, potrivit sursei citate, o echipa tehnica a companiei aeriene s-a deplasat la Timisoara pentru a verifica aeronava care a aterizat de urgenta.

Citește și
Aeroportul Traian Vuia
Zbor intrerupt la Timisoara, pentru un avion cu destinatia Belgrad. Ce s-a intamplat cu cele 95 de persoane aflate la bord

UPDATE 12:45 Compania Blue air precizeaza ca aeronava a aterizat in conditii de siguranta pe aeroportul din Timisoara. Comunicatul integral:

"Aeronava tip Boeing 737 seria 500, care opera cursa Bucuresti-Koln si retur, ce avea la bord 108 de pasageri, a decolat la ora 7:30 de pe Aeroportul International Henri Coanda conform orarului de zbor si a aterizat in conditii de siguranta pe Aeroportul International Timisoara, la ora 8:30.

Comandantul aeronavei a cerut aterizarea pe Aeroportul International Timisoara, urmare a unei semnalizari legate de nivelul presurizarii. Aceasta decizie a fost luata pentru a preintampina o posibila problema la sistemul de presurizare a aeronavei. Dorim sa mentionam ca nu a fost vorba de o depresurizare a cabinei, ci doar au fost urmate procedurile standard in conformitate cu reglementarile Autoritatii Aeronautice Romane, coroborate cu standardele de siguranta impuse de European Aviation Safety Agency (EASA) pentru astfel de situatii.

Pentru a veni in sprijinul pasagerilor, o alta aeronava a fost imediat programata sa afectueze zborul catre Koln si retur, intarzierea totala fiind de mai putin de 2 ore si 30 de minute.
Compania Blue Air a absorbit toate costurile legate de aceasta iregulatitate, pasagerii fiind asistati pe tot parcursul intarzierii.
"

Purtatorul de cuvant al Aeroportului Internațional "Traian Vuia" din Timisoara, Nicoleta Trifan, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, ca luni, la ora 8.35, pilotii unei aeronave a companiei Blue Air au solicitat aterizarea de urgenta pe aeroportul din Timisoara.

"A aterizat de urgenta un avion care circula pe ruta Bucuresti-Koln, cu 106 pasageri la bord. Pilotul a anuntat depresurizare, a aterizat la Timisoara, iar acum se fac verificari", a spus Nicoleta Trifan.

Articol recomandat de sport.ro
O personalitate celebră, printre victimele cumplitei tragedii din Elveția în noaptea de Revelion: ”Suntem șocați”
O personalitate celebră, printre victimele cumplitei tragedii din Elveția în noaptea de Revelion: ”Suntem șocați”
Citește și...
Aterizare fortata cu 47 de pasageri la bord. Proteza bionica a pilotului s-a desprins in cel mai prost moment
Aterizare fortata cu 47 de pasageri la bord. Proteza bionica a pilotului s-a desprins in cel mai prost moment

Pilotul unei curse Birmingham – Belfast a pierdut controlul avionului in momentul in care proteza bionica i s-a desprins. Totul s-a intamplat cand avionul se pregatea de aterizare.

Zbor intrerupt la Timisoara, pentru un avion cu destinatia Belgrad. Ce s-a intamplat cu cele 95 de persoane aflate la bord
Zbor intrerupt la Timisoara, pentru un avion cu destinatia Belgrad. Ce s-a intamplat cu cele 95 de persoane aflate la bord

In plin cod galben de canicula, fara nori pe cer, un avion de linie care a decolat din Abu Dhabi cu destinatia Belgrad a aterizat miercuri dimineata la Timisoara.

Un avion Turkish Airlines a efectuat o aterizare de urgenta la Sofia din cauza unui calculator suspect aflat la bord
Un avion Turkish Airlines a efectuat o aterizare de urgenta la Sofia din cauza unui calculator suspect aflat la bord

Un avion al companiei Turkish Airlines care zbura de la Bruxelles spre Istanbul a aterizat de urgenta, sambata seara, la Sofia, din cauza suspiciunilor privind existenta unui dispozitiv suspect la bord, anunta autoritatile bulgare.

Recomandări
Optimism în Guvern, la început de an. Ministrul Finanțelor: Va fi anul fondurilor europene pentru România
Optimism în Guvern, la început de an. Ministrul Finanțelor: Va fi anul fondurilor europene pentru România

Investiţiile publice vor fi motorul principal de creştere în 2026, prin continuarea proiectelor din PNRR, accelerarea celor din Politica de Coeziune şi investiţii consistente în infrastructură, energie şi dezvoltare locală, spune ministrul Finanţelor.

Lapoviţă şi ninsori în mai multe zone din țară. Meteorologii au emis cod galben şi portocaliu. Unde se va depune zăpada
Lapoviţă şi ninsori în mai multe zone din țară. Meteorologii au emis cod galben şi portocaliu. Unde se va depune zăpada

Meteorologii au emis, vineri, mai multe avertizări cod galben şi cod portocaliu de precipitaţii şi vânt puternic, care vizează mai multe regiuni ale ţării şi zonele montane, până sâmbătă seară.

VIDEO. Avalanșă de proporții la Bâlea Lac. Cum au declanșat-o doi schiori
VIDEO. Avalanșă de proporții la Bâlea Lac. Cum au declanșat-o doi schiori

O avalanşă de mari dimensiuni s-a produs, vineri, în zona Bâlea Lac din Munţii Făgăraş, fiind declanşată accidental de doi schiori, care au reuşit totuşi să scape nevătămaţi, au anunţat reprezentanţii serviciului Salvamont Sibiu.