Noul an școlar aduce schimbări majore. Profesorii nu mai intră cu catalogul în clasă

62145591

Profesorii sunt încurajați să folosească agende personale pentru a nota elevii și să treacă în catalog notele și absențele la sfârșitul orelor. O altă variantă este catalogul electronic, a spus ministrul Educației, Monica Anisie.

„Catalogul poate fi completat și după ce își încheie profesorul activitatea didactică, după cele 2-3 ore pe care le are la diferite clase. Poate merge în cancelarie și poate să treacă notele sau absențele elevilor din ziua respectivă”, a spus Anisie la Digi 24.

„De asemenea, fiindcă în această perioadă a suspendării cursurilor, am experimentat și condica electronică și catalogul electronic, în felul acesta, profesorii – și școala, de fapt, ar putea să realizeze un catalog electronic sau o condică electronică și acolo profesorul să treacă toate aceste aspecte”, a adăugat ministrul Monica Anisie.

Ministrul Educației a încercat să lămurească și câteva dintre aspectele legate de începutul noului an școlar.

 

Vor fi câte două pauze pe oră

 

Vor fi câte două pauze pe oră, astfel încât copiii să poată ajunge la toaletă fără să se aglomereze.

Orarul nu va mai cuprinde, la gimnaziu și liceu, decât 2-3 materii, predate intensiv, urmate de alte 2-3 materii.

Lecțiile online vor fi transmise din timpul orei fizice de curs, a mai spus ministrul.

În ceea ce-i privește pe părinții care cer dreptul de a opta dacă își trimit sau nu copiii la școală, Anisie spune că, dacă elevii locuiesc cu bolnavi cronici, pot prezența o adeverință de la medic și pot opta pentru sistemul online.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Focar de Covid-19 la bordul unei nave străine andocată în Şantierul Naval Constanţa

Direcţia de Sănătate Publică Constanţa a anunţat existenţa unui focar de COVID-19 la bordul unei nave sub pavilion Malta aflată la reparaţii în docul Şantierului Naval Constanţa (ŞNC), informează, miercuri, Prefectura Constanţa.

Destinul tragic al unui milionar român. Avea avion privat, dar a murit după ce a căzut de pe bicicletă

Unul dintre cei mai bogați oameni de afaceri din Suceava a murit după ce a căzut de pe bicicletă, în timpul unei drumeții.

Constatare șocantă: absolvenți de facultate care nu știu nici măcar tabla înmulțirii. ”Există calculatoare pentru asta”

Există în România absolvenți de facultate, cu diplomă de licență, care nu știu nici măcar tabla înmulțirii sau care sunt vecinii României.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.