Nouă amânare în cazul lui Cristian Pomohaci. Fostul preot a invocat motive medicale

×
Publicitate

O nouă amânare în cazul fostului preot Cristian Pomohaci, acuzat de evaziune fiscală. El ar fi trebuit să ajungă miercuri în fața judecătorilor.

Dar este a şaptea oară în acest dosar când Pomohaci nu ajunge să fie audiat, după ce a invocat motive medicale.

Fostul preot Cristian Pomohaci ar fi trebuit să ajungă în fața judecătorilor Tribunalului Târgu Mureş, dimineaţă la ora 9.

Magistraţii au cerut în luna martie, când a lipsit de la audiere, acte doveditoare de internare. Miercuri, judecătorii au dat un nou termen pentru luna septembrie, iar pe numele lui au emis mandate de aducere şi executare în fapt.

Cristian Pomohaci a recunoscut în 2018 acuzaţiile de evaziune fiscală şi chiar a semnat un acord de recunoaştere a vinovăţiei.

Atunci procurorii Parchetului Geeneral au precizat că pedeapsa convenită ar fi de un an de închisoare cu suspendare.

Între ianuarie 2012 şi octombrie 2017, a declarat la Fisc venituri mai mici din închirierea unor locuinţe.

Prejudiciul adus bugetului de stat se ridică la aproape 140.000 de lei. Pe de altă parte, în scandalul din octombrie 2017, Pomohaci a fost caterisit şi eliminat din biserică ortodoxă pentru că a încercat să corupă sexual un adolescent de 17 ani.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Key Alves ”rupe” internetul, la patru luni după ce a născut! Cum arată cea mai frumoasă voleibalistă din lume
Citește și...
Un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria. Cei doi au fost opriţi în Ungaria. Ce a urmat

Autorităţi din mai multe state europene au intrat în alertă, după ce un român şi-a răpit fosta iubită de pe o autostradă din Austria.

Săpăturile pentru un gard au dus la o descoperire uriașă în judeţul Iaşi

O cantitate mare de muniţie a fost descoperită în timpul săpăturilor pentru realizarea unui gard, în localitatea Holboca, din judeţul Iaşi, informează Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Iaşi. 

Locul unic din România în care frontiera devine deseori un traseu de aventură pentru bicicliști. Sute trec zilnic pe acolo

Frontiera temporară cu Serbia, dedicată bicicliștilor, este deschisă și în acest weekend în județul Timiș.

Recomandări
Ministrul Proiectelor Europene răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane euro”

Ministrul Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, răspunde acuzaţiilor unor „domni din cauza cărora România a pierdut 458,7 milioane Euro”, potrivit cărora „de vină sunt Bolojan, Gheorghiu şi Pîslaru”.

Medic ginecolog: „Copiii concepuți în post nu ajung să se nască sau mor în pătuț”. Colegiul Medicilor a deschis o anchetă

Declarații șocante, făcute de un medic ginecolog din Iași, au dus la o anchetă a Colegiului Medicilor.

Petreceri de 1 Mai în Mamaia. Cluburi arhipline, șampanie cu artificii și distracție până în zori, în ciuda vremii reci

Prima noapte de distracție la malul mării din acest an a fost una reușită, în ciuda vremii reci.