Noapte de foc în Bistrița-Năsăud. Patru familii au rămas fără case înainte de Paște

×
Publicitate

Noapte de foc pentru pompierii din Bistrița-Năsăud.

Patru gospodării au ars într-o localitate, iar opt persoane au rămas fără un acoperiș deasupra capului, cu câteva zile înainte de Paște.

Focul ar fi pornit dintr-o casă unde nu locuiește nimeni și s-a extins rapid la celelalte.

Pompierii au luptat contracronometru cu flăcările, mai ales că exista pericolul ca situația să scape de sub control.

Alarma s-a dat duminică seară, puțin după ora 23. Flăcările puternice au cuprins rapid cele patru gospodării, case, anexe și grajduri. Oamenii au ieșit din case doar cu hainele de pe ei.

Reporter: „Câte case?”

Localnic: „Patru case.”

Reporter: „Cum s-au aprins?”

Localnic: „Una de la alta, uscăciune, aproape casele și una de la alta s-au aprins. Au ars și ceva animale, tractoare. Nu au apucat să salveze aproape nimic. Patru familii sunt pe drumuri."

Localnică: „Nu se știe de la ce a luat foc. A fost rapid. Au apucat să iasă toți din casă. Nu s-a întâmplat nimic."

Localnic: „A fost o fracțiune de secundă. Nu au mai avut ce să mai facă.”

Reporter: „Nu se știe de la ce a pornit?”

Localnic: „Nu știu. Ziceau că aici între ei , nu se știe încă cauza."

Localnic: „M-a sunat fata că arde. Când am ieșit afară, flăcările erau până în cer, peste tot era numai foc."

Una dintre case nu era locuită, proprietarul fiind plecat la muncă în străinătate, iar în celelalte locuiau opt persoane, care acum au rămas pe drumuri. Oamenii au suferit atacuri de panică când au văzut ce se întâmplă și au avut nevoie de îngrijiri medicale.

Localnic: „Dormeam. Au auzit copiii gălăgie și când au sărit,  era focul ajuns pe casă. De la vecinul din sus a pornit, din spate de acolo și cum sunt legate deolaltă, a intrat la noi și bucătăriile din curte, tot a ars."

Și câteva utilaje agricole au fost distruse de vâlvătaie, iar mai multe animale au pierit.

Pompierii au fost ajutați de zeci de localnici, pentru a proteja locuințele învecinate de flăcările amenințătoare.

Marius Rus, purtător de cuvânt ISU Bistrița-Năsăud: „Suprafața totală afectată de incendiu este, la o primă estimare, de peste 800 mp. Peste 35 pompieri militari și voluntari, cu șapte autospeciale de stingere, autospecială de intervenție la înălțime și două ambulanțe (SMURD și SAJ) au acționat pentru localizarea și lichidarea focarelor, concomitent cu protejarea vecinătăților. În ambele direcții sunt amplasate case de locuit și imobile foarte aproape de clădirile cuprinse de incendiu.”

Primăria va încerca să-i ajute pe cei afectați cu materiale de construcție.

Ioan Dedean, primar comuna Șieut: „Oamenii, săracii, nu mai au unde sta și o să-și înceapă lucrările, care nu erau propuse pentru așa ceva."

Pompierii urmează să stabilească cauza incendiului.

Articol recomandat de sport.ro
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
La 42 de ani, frumoasa Ada Nechita a spus-o direct: "Nu sunt departe de handbal" | FOTO
Citește și...
Surse: Gigi Becali a rămas fără permis de conducere după slujba de Paște, după ce a fost prins cu peste 100 de km/h

Miliardarul Gigi Becali a rămas fără carnetul de conducător auto pe o perioadă de 90 de zile, după ce ar fi fost prins că circula cu viteza de 109 km/h pe un sector de drum unde limita este de 40 km/h, au precizat surse pentru Știrile Pro TV.

Profanare de morminte în Cimitirul Evreiesc din Reghin, de Paște. Ce a aflat Poliția

Mai multe monumente funerare din Cimitirul Evreiesc au fost răsturnate, au aflat polițiștii din Reghin, duminică dimineață, în urma unui apel la 112.

Suma alocată anual de Ministerul Economiei pentru curățenie și întreținere. Condițiile de participare la licitație

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) alocă 1,5 milioane lei, fără TVA, pentru servicii de curățenie și întreținere a spațiilor interioare și exterioare ale instituției.

Recomandări
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite vor bloca Strâmtoarea Ormuz: ”Începând de acum!”

Președintele Donald Trump a anunțat duminică faptul că Marina Militară a SUA va începe să blocheze navele în Strâmtoarea Ormuz și să intercepteze orice navă care a plătit o taxă Iranului.

Ce înseamnă Învierea. Părintele Sofian: „Lumina care ne înveșmântează cugetul, sufletul și trupul. Înviază totul în jur”

Părintele Sofian Costea a ales calea monahiei, după drept, psihologie, doctorate și ample lucrări științifice. Nevăzător din naștere, el l-a găsit pe Dumnezeu în studiu și a vorbit despre miracolul Învierii, într-un interviu acordat lui Alex Dima.

Alegeri Ungaria 2026. Viktor Orban ar putea pierde puterea după 16 ani. Prezență uriașă la urne

Ungaria organizează astăzi alegeri pentru desemnarea celor 199 de membri ai Adunării Naționale, într-un scrutin considerat cel mai competitiv din ultimul deceniu. Cele mai recente sondaje indică o înfrângere pentru Viktor Orban, după 16 ani la putere.