Ministrul Sănătăţii, despre mâncarea din spitale: Nu e o problemă de sistem sau de norme, ci de management şi de bun simţ

62559737

Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, afirmă că felul în care este pregătită şi servită mâncarea pacienţilor nu este „o problemă de sistem sau de norme”, ci de „management şi de bun simţ”.

 

„Am citit foarte atent mesajele pe care le-am primit de la români despre mâncarea din spitalele noastre. Pacienţii cer RESPECT - nimic mai mult. Felul în care este pregătită şi servită mâncarea pacienţilor nu este singura problemă din spitale şi cu siguranţă nu este o «obsesie» pentru mine. Calitatea hranei din spitale nu este un detaliu neglijabil, ci un indicator esenţial al modului în care tratăm demnitatea pacientului. Mâncarea oferită în timpul spitalizării reflectă, într-un mod simplu, dar profund, grija faţă de cel aflat în suferinţă – şi, totodată, respectul faţă de propria echipă şi unitate sanitară”, afirmă ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, într-o postare pe Facebook.

El dă exemplul „bun” al Spitalului Judeţean de Urgenţă Bistriţa, cu „mâncare proaspătă, sănătoasă, bine pregătită”.

„ŞI AICI SE POATE! Nu menţionez aceste exemple ca o justificare generală – ştiu foarte bine că în multe spitale din ţară situaţia este departe de a fi acceptabilă. Exemplele bune sunt, dacă vreţi, o formă de presiune asupra celor care sunt încă departe de aceste standarde bune”, afirmă Rogobete.

Ministrul adaugă că nu este „o problemă de sistem sau de norme”, ci una de „management şi de bun simţ” şi avertizează că nu va ezita să ia măsuri.

Vizite neanunţate în spitale

„Nu mai accept să aud că este o problemă de sistem sau de norme. Este pur şi simplu o problemă de management şi de bun simţ, iar acolo unde aceste probleme persistă nu voi ezita să le fac publice şi să iau măsuri. Tocmai de aceea voi continua să merg personal în spitale, inclusiv fără să anunţ dinainte – dimineaţa, la prânz sau seara, pentru a verifica realitatea exact aşa cum este. Şi da, chiar dacă pare greu de crezut, în România există spitale în care oamenii îşi fac treaba cu responsabilitate, bun simţ şi decenţă. Iar atunci când le găsesc, nu am cum să nu îi felicit şi să le dau exemplul mai departe. Poate unii vor înţelege, măcar din inteligenţă, dacă nu din respect, că trebuie să schimbe ceva – rapid!”, afirmă Rogobete.

Oficialul mai spune că în calitate de ministru al Sănătăţii îşi asumă „ferm acest subiect” şi este „hotărât” să meargă până la capăt.

„Pacienţii merită mai mult decât tratamente medicale – merită grijă, demnitate şi respect în fiecare detaliu. Iar acest lucru începe cu normalitatea”, încheie ministrul Sănătăţii.

Articol recomandat de sport.ro
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Fosta iubită a lui Gabi Torje trece printr-o nouă despărțire
Citește și...
Racla cu Brâul Maicii Domnului, aducă pentru închinare din Grecia, la Alba. Peste o mie de credincioși, la rugăciune

Procesiune impresionantă la Câmpeni, în județul Alba. Racla cu Brâul Maicii Domnului, adusă pentru închinare din Grecia, a fost purtată pe străzile din oraș. Peste o mie de credincioși i-au însoțit în rugăciune pe preoți.

Motivația incredibilă a unui șofer care a provocat un accident grav pe Șoseaua Alexandriei din Capitală. „Am văzut o pisică”

Accident grav, vineri seară, pe Șoseaua Alexandriei din Capitală. Două persoane au ajuns la spital după ce două mașini s-au ciocnit.

Un bunic care se întorcea cu nepoata din vacanță de la Olimp a adormit la volan, pe Autostrada Soarelui. Ce a urmat

Accident grav, vineri, pe Autostrada Soarelui. Atenție, urmează imagini care vă pot afecta emoțional!  

Recomandări
Eugen Tomac pregătește votul decisiv din Parlament. Premierul desemnat are încă sprijinul lui Nicușor Dan (Surse)

După ce PNL a decis să nu voteze Cabinetul Tomac, cei din USR au luat vineri seară aceeași hotărâre. Dominic Fritz a spus că nu se încrede într-un guvern tehnocrat care are girul PSD, pentru că nu va avea forța să continue reformele actualului Executiv.

Republica Moldova și Ucraina încep de luni negocierile de aderare la Uniunea Europeană. Anunțul, făcut de președintele CE

Toate statele membre ale Uniunii Europene au fost de acord cu deschiderea primului cluster de negocieri de aderare cu Ucraina şi Republica Moldova, a anunţat vineri seară preşedintele Consiliului European, Antonio Costa, transmit Reuters şi AFP.

Armata SUA a deschis rapid focul în Strâmtoarea Ormuz. Americanii au oprit la timp un atac iranian cu drone de tip „one-way”

Armata Statelor Unite a doborât mai multe drone iraniene de atac de tip „one-way” (kamikaze) în apropierea Strâmtorii Hormuz, a anunţat Comandamentul Central al SUA (CENTCOM).