Toader a refuzat primii 4 candidați pentru șefia DNA. Când se reia procedura de selecție

×
Codul embed a fost copiat

Se prelungeşte suspansul în privinţa şefiei DNA. Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a anunțat, vineri, că nici unul dintre cei patru procurori care s-au înscris în cursă nu l-a convins.

Aşa că va relua procedura de selecţie şi aşteaptă alte candidaturi până pe 24 august.

Tudorel Toader nu a făcut personal anunţul, ci a preferat să publice un comunicat pe site-ul Ministerului Justiţiei. În document se precizează că niciunul dintre cei patru procurori care s-au înscris pentru şefia DNA nu va fi propus.

''În cadrul procesului de selecție, s-a apreciat că niciunul dintre candidați nu îndeplinește cerințele necesare desemnării pentru numirea în funcția de procuror șef al Direcției Naționale Anticorupție. În cadrul programului managerial sau pe parcursul interviului, niciun candidat nu a prezentat suficiente elemente de plan fundamentate pe o analiză a situației actuale care să permită, ulterior, un proces obiectiv şi transparent de evaluare a performanțelor manageriale."

Cu alte cuvinte, Marius Iacob, actualul adjunct al şefului DNA, Florentina Mirică, şefa Serviciului de Combatere a Corupţiei din Justiţie, Cristi Lazăr, adjunctul şefului  Secţiei de Urmărire Penală din Parchetul General şi Elena Grecu, nu au fost suficient de convingători în faţa ministrului Justiţiei. Însă niciunul nu pare să regrete decizia oficialului.

Citește și
Politie
Un comisar-şef din IPJ Giurgiu a fost prins în flagrant când primea 10.000 de lei mită. Ce ar fi promis în schimbul banilor

Singurul care a reacţionat a fost procurorul Marius Iacob.

Marius Iacob, procuror: “Interviul a fost ok, s-a desfăşurat în condiţii ca lumea, nu pot să reproşez nimic. Nu am de obiectat, asta e decizia, o respect. Nu am nimic de contestat".

Ministrul Justiţiei a anunţa deja că va relua procedura de selectare a procurorului pe care urmează să îl propună la şefia DNA, ceea ce înseamnă că Tudorel Toader aşteaptă alţi procurori care să îşi depună candidatura după ce niciunul dintre primii patru nu l-a convins câtuşi de puţin.

Procurorii care nu s-au înscris la prima procedură, dar vor totuşi să o inlocuieasca pe Laura Codruța Kovesi îşi pot depune dosarele până pe 24 august. Nu trebuie să le lipsească CV-urile şi proiectul de management care nu poate să depăşească 30 de pagini. Lista procurorilor admişi va fi publicată pe 29 august, pentru ca cei declaraţi admişi să fie invitaţi la interviu la începutul lunii septembrie. Tudorel Toader va face anunţul privind propunerea viitorului şef al DNA pe 6 septembrie.

Numirea procurorului şef al DNA va fi făcută însă de preşedintele României care îl poate refuza pe ministru ori de câte ori consideră.

Dar dacă va intra în vigoare noua lege privind statutul magistraţilor, aşa cum a fost adoptată de majoritatea PSD - ALDE, Klaus Iohannis pierde aceasta prerogativă şi poate refuza motivat o singură dată propunerea ministrului Justiţiei.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Candidaţii la şefia DNA au susținut interviul. Toader va face anunțul vineri
Candidaţii la şefia DNA au susținut interviul. Toader va face anunțul vineri

Cei patru procurori care vor să îi ia locul Laurei Codruta Kovesi au de aşteptat până vineri la prânz, când ministrul Justiţiei va decide pe cine propune la şefia Direcţiei Naţionale Anticorupţie.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.