Mierea romaneasca ecologica 100%, extrem de apreciata in strainatate. Peste 60% din productie este vanduta in strainatate

×
Publicitate

Strainii se dau in vant dupa mierea romaneasca, ecologica 100%. Asa se face ca 3 din 5 borcane produse la noi sunt vandute la export, in timp ce romanii consuma anual cam un borcan mare de persoana.

Zilele acestea la Blaj s-au adunat sute de producatori din tara, dar si din strainatate, la cel mai mare targ apicol de la noi.

Mierea ecologica i-a cucerit pe strainii veniti special ziele acestea la Blaj, pentru targul apicol. Una dintre cele mai mari firme de produse apicole si cosmetice din Japonia importa anual din Romania peste 200 de tone de miere de salcam, iar acum cauta si de tei.

Hikami Susumu-companie produse apicole si cosmetice Japonia: "Presedintele companiei, domnul Yamada a fost foarte impresionat de gustul si parfumul mierii romanesti si-a dat seama ca a descoperit un produs de calitate inalta pe care si-a propus sa-l prezinte clientilor nostri din Japonia."

Un apicultor din Belgia a venit la targul de la Blaj sa caute diverse sortimente de miere.

Pierre Paul - apicultor Belgia: "Am venit din Belgia sa gust mierea romanesca pentru ca este produsa in mod traditional si caut si apiterapia. In Belgia pretul este foarte mare, dar calitatea nu"

Strainii apreciaza si pretul mierii romanesti, care variaza intre 2 si 5 euro pe kilogram.

Alina Mates - procesator de miere: "Anul trecut a fost un an foarte slab mai ales la productia de miere de salcam care este mai scazuta cu 40% fata de un an normal, mierea de salcam fiind si cea mai bine platita de apicultori."

Victor Mates - organizator: "Peste 60% din productia de miere a Romaniei se exporta: Germania, Italia, Franta, dar si tarile asiatice ca de exemplu Japonia."

Si in tara lucrurile au inceput sa se miste si consumatorii de miere aleg numai produsele ecologice, chiar daca dau un ban in plus.

Dumitru Buzila, producator: "Mierea poliflora de mai, de primavara o miere din Bucovina care se recolteaza in perioada pomilor fructiferi, papadie si este foarte foarte bogata in minerale."

Clienta: "Acum m-am hotarat sa iau niste produse cosmetice si pentru imunitate

Reporter: "Cum sunt preturile?"

Clienta: "Avand in vedere ca mierea este atat de valoroasa pentru organism nu cred ca sunt exagerat de mari decat sa dam pe medicamente mai bine pe miere."

Targul de miere va fi deschis si duminica.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Iohannis: "Ne-am opus cu succes unei Europe cu doua sau mai multe viteze". Ce a declarat despre o vizita a Papei in Romania

Klaus Iohannis a participat la reuniunea liderilor UE de la Roma, unde a fost reinnoit angajamentul european.

Gigi Becali, in fruntea "Marsului pentru viata" din Capitala. "Avortul este crima si este impotriva lui Dumnezeu"

Mii de oameni au iesit sambata in strada in aproape 290 de localitati din tara si din Republica Moldova, ca sa lupte impotriva avortului.

Casa furata bucata cu bucata intr-o comuna din Bistrita-Nasaud. Localnic: "Romanii cred ca au in sange. Nu mai zic nimic"

Furt incredibil in satul Piatra Fantanele, din judetul Bistrita-Nasaud. Doua surori gemene s-au trezit fara casa de vacanta pe care au construit-o in urma cu 8 ani. Peste iarna hotii au furat locuinta bucata cu bucata!

Recomandări
Primul spital construit ”de la zero” în Cluj. FOTO: Cum arată noul centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie

Noul Centru de patologie vasculo-cerebrală și neurochirurgie din cadrul Spitalului Clinic Județean de Urgență Cluj, una dintre cele mai importante investiții în domeniul medical realizată din fonduri europene, a fost inaugurat în Cluj-Napoca.

Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Trump anunță „cel mai mare acord petrolier din istorie” cu Venezuela: „Va reduce considerabil prețul benzinei”

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri încheierea unui acord în sectorul petrolier cu Venezuela, în virtutea căruia Statele Unite ar urma să-şi dubleze rezervele de petrol, transmit AFP şi Reuters.