Masini de lux, confiscate de Fisc, date gratuit unor demnitari. "Este nefiresc sa mearga cu taxiul"

×
Codul embed a fost copiat

Zeci de masini de lux, confiscate de Fisc, au ajuns cu succes in curtile ministerelor, primariilor, dar si la cabinetele demnitarilor cu rang inalt.

Automobilele de zeci de mii de euro, in general BMW, Audi sau Mercedes, sunt date cu titlu gratuit institutiilor de stat, in loc sa fie scoase la licitatie.

Mai grav este ca lista acestor masini nu a fost afisata pana acum, nicaieri.

In ultimii doi ani au plecat la Cluj 3 Mercedesuri, 1 BMW si un Jeep Hyundai Santa Fe.

Desi legea spune ca aceste masini ar trebui repartizate acolo unde este nevoie de ele, cei de primarie au apreciat gestul, desi parcul auto nu era gol.

Citește și
Ungureanu
Super masini, ceasuri si conturi de sute de mii de euro. Averile premierului si noilor ministri PDL

Nu au zis nu nici cei de la Prefectura din Cluj. Cu BMW-ul se plimba prefectul, dar jeep-ul nici macar n-a iesit din garaj.

Donatia a fost apreciata si de angajatii Consiliului Judetean. Un Mercedes Brabus si doua Jeepuri Infinity, care costa de la 60.000 de euro in sus, au ajuns la Consiliul Superior al Magistraturii.

''Membrii CSM au rang si au demnitati publice este absolut nefiresc ca un membru CSM sa mearga cu taxiul la o intalnire la Ministerul Justitiei sau la Parlamentul Romaniei'', a declarat Monica Prejmereanu, purtator de cuvant al CSM.

In 9 luni, CSM a cheltuit pentru intretinerea automobilelor 10.000 de euro, aproape cat ar fi dat pe doua Dacii noi.

Suna ciudat, dar au fost si angajati ai statului care au spus NU luxului. Prefectul de Salaj, de pilda, a refuzat un Mercedes ML.

Masinile confiscate sunt repartizate de o comisia interministeriala, condusa de un director al Secretariatului General al Guvernului.

Legea este facuta in asa fel incat Ministerul Finantelor este obligat sa comunice lunar lista cu masinile confiscate, astfel incat membrii comisiei sa isi aleaga de acolo ce masini vor sa pastreze, pentru a le da mai departe, gratuit, celorlalte institutii ale statului.

Asa se face ca la licitatie ajung doar masinile refuzate de stat. In 2010 si 2011 comisia interministeriala de la Guvern a repartizat cu titlu gratuit 138 de masini. Printre care 12 Audi, 15 Mercedes, 4 BMW-uri si 9 automobile Volkswagen.

Articol recomandat de sport.ro
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
"Bijuteria" de 100 de milioane de euro prinde viață! Când intră buldozerele: "Va fi primul din țară"
Citește și...
Si romanii au bani de Bugatti Veyron. Topul celor mai scumpe masini vandute in Romania GALERIE FOTO
Si romanii au bani de Bugatti Veyron. Topul celor mai scumpe masini vandute in Romania GALERIE FOTO

Bugatti Veyron conduce topul celor mai excentrice masini acoase la vanzare in Romania la pretul de 1,5 milioane de euro, arata un clasament intocmit de portalul Auto.ro.

Super masini, ceasuri si conturi de sute de mii de euro. Averile premierului si noilor ministri PDL
Super masini, ceasuri si conturi de sute de mii de euro. Averile premierului si noilor ministri PDL

UPDATE. Presedintele PDL, Emil Boc, a anuntat  marti ca partidul pe care il conduce are o lista noua de propuneri de ministri si niciunul dintre vechii sefi de ministere nu se mai regaseste in schema viitorului Executiv.

"Criza" de la Palatul Elysee. Sarkozy cheltuieste zilnic 12.000 de euro pe mancare

Nicolas Sarkozy a promis ca isi va reduce cheltuielile prezidentiale, dar cu toate astea zilnic arunca 12.000 de euro numai pe mancare. Iar in garajele de la Palatul Elysee 121 de masini sunt intretinute si se afla la dispozitia presedintelui francez.

Recomandări
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea
Reforma pensiilor magistraților ar putea ajunge din nou la CCR. ÎCCJ decide astăzi dacă va sesiza Curtea

Secţiile Unite ale Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie se reunesc vineri pentru a decide cu privire la proiectul de lege care schimbă condiţiile de pensionare pentru magistraţi şi pentru care Guvernul şi-a asumat răspunderea în Parlament.

Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general
Ultima zi de campanie pentru candidații la Primăria Capitalei. Bucureştenii îşi aleg duminică primarul general

Vineri este ultima zi în care cei 17 candidaţi aflaţi în competiţia pentru fotoliul de primar general al Capitalei mai pot să îşi prezinte oferta electorală în faţa bucureştenilor.

Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia
Vladimir Putin nu s-ar putea mulțumi doar cu „Novorusia”. Bucata de pământ cu care ar lega „de minune” Rusia

„Există posibilitatea ca americanii să trădeze Ucraina”. Emmanuel Macron a formulat acest grav avertisment, într-o discuție cu Zelenski și cu alți lideri europeni, pentru a analiza strategii de protejare a Kievului.