Greenpeace România cere clarificări privind impactul Neptun Deep asupra mediului marin

neptun deep

Greenpeace România a anunţat că a dat în judecată Administraţia Bazinală de Apă Dobrogea pentru ca aceste instituţii să comunice substanţele toxice care vor fi deversate în Marea Neagră în cadrul proiectului Neptun Deep.

“Greenpeace România cere instanţelor de judecată să oblige Administraţia Bazinală de Apă Dobrogea Litoral (ABA D-L) şi Institutul Naţional de Cercetare Dezvoltare Marină «Grigore Antipa» să comunice informaţii despre substanţele toxice care vor fi deversate în Marea Neagră şi cum acestea vor afecta mediul marin. Greenpeace România susţine că atât Institutul Antipa, cât şi Administraţia Bazinală, refuză să comunice testele de ecotoxicitate şi documentaţia tehnică depusă în vederea emiterii avizului de gospodărire a apelor, documente ce vizează aspecte de mediu. Refuzul instituţiilor contravine prevederilor legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informaţiile de interes public”, au transmis, luni, reprezentanţii organizaţiei mediu.

Ei au adăugat că ABADL a emis Decizia nr 10847/13.06.2023 prin care a stabilit că nu este necesară elaborarea studiului de evaluare a impactului asupra corpurilor de apă (SEICA) pentru proiectul Neptun Deep.

“Însă, ABADL precizează că beneficiarul proiectului trebuie să efectueze o serie de teste de toxicitate cronică prin care sa demonstreze că valorile limită maxime admisibile stabilitate la deversarea în mediul marin prezintă un impact redus asupra ecosistemului acvatic marin. Aceste teste au fost realizate de către Institutul Naţional de Cercetare-Dezvoltare Marină Grigore Antipa”, a menţionat sursa citată.

Un coordonator GreenPeace afirmă că OMV Petrom şi Romgaz vor folosi pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră o serie de substanţe chimice, în cantităţi uriaşe, care nici măcar nu sunt prevăzute în legislaţia românească.

Citește și
Simina Tănăsescu
Cine este Simina Tănăsescu, noul președinte al Curții Constituționale. A fost numită de Klaus Iohannis judecător la CCR

Toate meciurile de la FIFA Club World Cup pot fi văzute pe VOYO cu comentariu în limba română.

“OMV Petrom şi Romgaz vor folosi pentru exploatarea gazelor din Marea Neagră o serie de substanţe chimice, în cantităţi uriaşe, care nici măcar nu sunt prevăzute în legislaţia românească (NTPA 001/2002). Nu ştim care va fi impactul acestor substanţe chimice. Instituţiile statului care ar trebui să vegheze la bunăstarea cetăţeanului şi a mediului înconjurător, ascund aceste informaţii. Nu vor să ştim cum va fi afectată apa din Marea Neagră şi viaţa pe care o adăposteşte, deşi avem tot dreptul să ştim şi să acţionăm în consecinţă. Prin acest refuz, autorităţile demonstrează că nu sunt de bună credinţă, că nu sunt transparente. În acest moment asupra procesului de avizare a proiectului Neptun Deep planează mari semne de întrebare.”, a declarat Vlad Cătună, coordonator campanii Climă şi Energie, Greenpeace România.

Conform Raportului Integrat de Mediu, lucrările de construire, operare şi dezafectarea ulterioară a facilităţilor offshore Neptun Deep prezintă o serie de efecte asupra apei marine, care pot induce un impact direct asupra corpurilor de apă. Numai în perioada de operare ( aproximativ 20 de ani), vor fi deversate în Marea Neagră peste 5 milioane de m3 de apă uzată.

Organizaţia de mediu a contestat în instanţă PUZ-ul dedicat proiectului Neptun Deep la începutul lunii februarie 2024. De asemenea, 76 de oameni de ştiinţă din Austria s-au alăturat eforturilor organizaţiei de mediu şi au cerut OMV oprirea proiectului Neptun Deep. Mai mult, Greenpeace România a lansat o petiţie pentru protejarea Mării Negre.

Articol recomandat de sport.ro
Crimă teribilă în tenis: și-a împușcat mortal fiica pentru că era ironizat că trăiește din banii ei
Crimă teribilă în tenis: și-a împușcat mortal fiica pentru că era ironizat că trăiește din banii ei
Citește și...
Cine este Simina Tănăsescu, noul președinte al Curții Constituționale. A fost numită de Klaus Iohannis judecător la CCR
Cine este Simina Tănăsescu, noul președinte al Curții Constituționale. A fost numită de Klaus Iohannis judecător la CCR

Simina Tănăsescu a fost aleasă preşedinte al Curţii Constituţionale, în urma votului care a avut loc duminică, după ce trei noi judecători CCR au depus jurământul şi şi-au început mandatul.

Dispozitive Bluetooth populare, vulnerabile la spionaj. Experții avertizează asupra unor riscuri majore de securitate
Dispozitive Bluetooth populare, vulnerabile la spionaj. Experții avertizează asupra unor riscuri majore de securitate

Mai multe dispozitive Bluetooth, inclusiv boxe, căşti și microfoane de la branduri cunoscute, au vulnerabilități ce pot fi exploatate de hackeri pentru a spiona utilizatorii, arată un raport al ERNW (Enno Rey Netzwerke GmbH).

Migranți din Sri Lanka şi Irak, prinși de poliție când încercau să intre ilegal în România. Doi români urmau să îi preia
Migranți din Sri Lanka şi Irak, prinși de poliție când încercau să intre ilegal în România. Doi români urmau să îi preia

Şase migranţi din Sri Lanka şi Irak au fost prinşi de poliţiştii de frontieră în timp ce încercau să treacă ilegal Prutul din Republica Moldova în România. Doi români care intenţionau să-i preia şi să-i ducă spre vestul Europei au fost reţinuţi.

Recomandări
Curtea Constituțională are un nou președinte. Simina Tănăsescu, prima femeie care va conduce CCR
Curtea Constituțională are un nou președinte. Simina Tănăsescu, prima femeie care va conduce CCR

Simina Tănăsescu a fost aleasă duminică, preşedinte al Curţii Constituţionale, în urma votului care a avut loc duminică, după ce trei noi judecători au depus jurământul şi şi-au început mandatul.

Reacția lui Nicușor Dan după ce Donald Trump a anunțat noi taxe vamale pentru UE. Anunțul făcut de președinte
Reacția lui Nicușor Dan după ce Donald Trump a anunțat noi taxe vamale pentru UE. Anunțul făcut de președinte

România susţine deplin negocierile Comisiei Europene cu SUA privind impunerea de taxe vamale, a transmis, duminică, pe X, preşedintele Nicuşor Dan.

Ministrul Energiei: Nu am aprobat „sporul de femeie” la SAPE. Corpul de Control verifică bonusurile de la compania de stat
Ministrul Energiei: Nu am aprobat „sporul de femeie” la SAPE. Corpul de Control verifică bonusurile de la compania de stat

Bogdan Ivan, ministrul Energiei, reacționează în cazul scandalului legat de „sporul de femeie” de la SAPE. El susține că nu există un astfel de bonus deoarece el nu a aprobat plata acestuia.