Gestul criminal al unui tanar din Constanta, oprit de politie: "Puteam ajunge sub rotile masinii"

×
Publicitate

Un tanar din judetul Constanta, cunoscut de politisti ca o persoana violenta, s-a ales azi-noapte cu inca un dosar penal pentru ultraj.

Conducea o masina cu numere expirate si a fost oprit de un agent. Enervat, a refuza sa prezinte actele l-a injurat pe politist si a demarat in tromba. Numai ca haina omului legii s-a prins in usa masinii si a fost tarat cativa metri.

Totul s-a petrecut azi noapte in localitatea Topraisar. Agentul de politie Ovidiu Datcu a vazut in trafic o masina cu numere expirate. Nu a stat pe ganduri si i-a facut soferului semn sa opreasca. Din acel moment pentru politist a inceput un adevarat cosmar, iar un banal control de rutina s-a transformat intr-o lupta pe viata si pe moarte.

"L-am rugat inca o data sa imi dea documentele. El a inchis portiera agatandu-mi haina si a pornit in tromba. Eu nu am putut sa ma trag. Am alergat pe langa masina el mergea din ce in ce mai tare. Am alunecat si m-a tarat circa 10 metri dupa care s-a rupt haina si am cazut. Am reusit sa ma feresc de roata unei remorci ca altfel nu mai eram aici" a povestit politistul.

Agentul s-a lovit rau la coaste si are rani la un picior si la mana dreapta. "Daca tragea stanga sau dreapta ma dezechilibra total si puteam ajunge sub rotile masinii. Ciudat este ca se uita la mine, m-a vazut dar nu a avut intentia de a opri. Impreuna cu colegul am pornit in urma lui. A facut un tur de strada si s-a ascuns in curte" a mai povestit el.

Politistul a chemat intariri si pana la urma, colegii lui au reusit sa il incatuseze pe fugarul in varsta de 25 de ani.

Pentru fapta de aseara, individul a fost retinut pentru 24 de ore si urmeaza sa fie prezentat cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile. Daca va fi gasit vinovat, ar putea sa faca si 10 ani de inchisoare.

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
Raport CE privind statul de drept în România: „Progrese în justiţie,dar persistă probleme privind corupţia”

Comisia Europeană constată că, deși aplicarea legilor justiției a continuat, România are în continuare probleme în justiție, combaterea corupției, libertatea presei și predictibilitatea procesului legislativ.

CNAIR vrea să-i facă pe șoferii români să respecte limitele de viteză ”printr-o metodă prietenoasă”, cu pictograme amuzante

Vreți să întâlniți mai multe fețe zâmbitoare în această vară? Daca da, conduceți prudent! Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere instalează, în 145 de puncte din țară, radare cu afișaj electronic informativ.

Fosta șefă a IPJ Maramureș, implicată într-un accident în Baia Mare. A intrat cu mașina pe contrasens

Fosta șefă a Inspectoratului de Poliție Județean Maramureș a fost implicată într-un accident rutier, produs în fața spitalului din Baia Mare.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

23 de beach baruri și terase fără avize, descoperite pe litoral. Administratorii trebuie să le desființeze în cinci zile

23 de beach baruri și terase ridicate fără avizele necesare au fost descoperite pe litoral în urma controalelor făcute vineri de ministrul Mediului. Șase sunt în nordul stațiunii Mamaia, în zona cluburilor. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.