Familia Ceausescu a pierdut procesul intentat Teatrului Odeon, pentru folosirea marcii "Ceausescu"

60502221

Mostenitorii familiei Ceausescu au pierdut, la Tribunalul Bucuresti, procesul intentat Teatrului Odeon din Capitala. Ei reclamasera folosirea fara drept a marcii "Ceausescu" in spectacolul "Ultimele ore ale lui Ceausescu".

Decizia Tribunalului a fost data pe 7 iulie, iar instanta a constatat ca nu a fost incalcat dreptul la marca, argument pe care reclamantii il invocasera, potrivit Mediafax.

Valentin Ceausescu a dat in judecata Teatrul Odeon din Bucuresti anul trecut, pentru folosirea fara drept a marcii "Ceausescu" in spectacolul "Ultimele ore ale lui Ceausescu".

Teatrul Odeon a sustinut in permanenta in fata instantei ca nu a facut decat sa gazduiasca spectacolul, astfel ca a fost chemat in proces si producatorul. De asemenea, Teatrul Odeon a argumentat ca spectacolul nu este programat pentru a mai fi jucat.

Valentin Ceausescu a chemat Teatrul Odeon in judecata, cerand daune morale simbolice de un leu pentru folosirea marcii "Ceausescu" fara drept. Totodata, el a solicitat ca spectacolul sa nu mai fie pus in scena.

Spectacolul de teatru documentar "Ultimele ore ale lui Ceausescu" s-a jucat pe 9 si 11 decembrie 2010. In spectacol au jucat Victoria Cocias, Constantin Cojocaru, Constantin Draganescu, Alexandru Mihaescu, Eugen Cristian Motriuc si Mircea Rusu.

Spectacolul despre ultimul si cel mai celebru proces din istoria Europei a fost pus in scena pe baza unor documente autentice audio si video, pornind de la marturii ale celor implicati si in urma unei documentari la fata locului si a unei reconstituiri minutioase a evenimentelor si a decorului.

Marca "Ceausescu" a fost inregistrata la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci si ii are ca titulari pe Valentin Ceausescu si pe Mircea Oprean, sotul Zoiei Ceausescu. OSIM arata, intr-un comunicat din februarie, ca marca "Ceausescu" este inregistrata pe toate clasele de produse si servicii incluse in Clasificarea de la Nisa.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
AUDIO Monica Anghel despre Cornel Fugaru: Era un om extraordinar, vesel, haios

Mai multi artisti care l-au cunoscut pe compozitor si-au declarat aprecierea pentru Cornel Fugaru. Stirile ProTv de la ora 19:00, LIVE si pe mobil, pe adresa m.stirileprotv.ro

Cornel Fugaru a murit la Spitalul Elias

Cornel Fugaru a murit astazi, la ora 13:50, la Spitalul Elias, din Capitala, in urma unei boli incurabile cu evolutie nefasta si extrem de rapida. Stirile ProTv de la ora 19:00, LIVE si pe mobil, pe adresa m.stirileprotv.ro.

Intalnire fulger la Cotroceni. Boc discuta cu Basescu pe tema fondurilor europene

Premierul Emil Boc se afla intr-o vizita la Palatul Cotroceni, unde are o intalnire cu presedintele Traian Basescu, au declarat surse politice.

Recomandări
Motivarea CCR în cazul „amendamentului Fritz”. De ce consideră că pierderea mandatului nu este o sancțiune retroactivă

Curtea Constituțională motivează că pierderea mandatului de către aleșii aflați deja într-o situație de incompatibilitate nu reprezintă o sancțiune retroactivă, după cum arată un un document publicat CCR.

Care sunt principalele modificări din noua variantă a legii salarizării. Bolojan a promis, iar, că niciun venit nu va scădea

Ultimul proiect al legii salarizării aduce o creștere a bugetului pentru lefurile anului viitor cu aproape jumătate mai mare decât varianta anterioară. Ar putea primi bani în plus unii bugetari din sănătate, educație și alte domenii. 

Arme îngropate lângă Berlin. Unul dintre ucrainenii arestați când pregăteau un incendiu în București este suspect principal

Unul dintre ucrainenii arestați în toamna trecută la București, chiar în momentul în care se pregătea să incendieze sediul unei companii de curierat, este principalul suspect într-o conspirație investigată de autoritățile din Berlin.