După zeci de ani, un drum din județul Botoșani va fi în sfârșit reabilitat

×
Publicitate

După ce zeci de ani a fost lăsat în voia sorţii până a devenit o cursă cu obstacole printre gropi un drum din judeţul Botoşani va fi în sfârşit reabilitat.

Şoferii erau revoltaţi că trebuie să-şi ducă mereu maşinile în service pentru reparaţii, şi pe multe porţiuni, abia puteau circula cu maximum 40 de km pe oră! Judecătorii au dat acum undă verde şantierului, după rezolvarea unor contestaţii.

Drumul judeţean 297, pe o distanţă de peste 50 de kilometri, face parte din lotul 2 al drumului strategic din judeţul Botoşani.

Pe el nu s-a intervenit pentru reabilitare de aproape un sfert de secol, iar acum a ajuns să arate ca după bombardament. Locuitorii comunelor poziţionate de-a lungul acestui drum sunt disperaţi că îşi distrug maşinile, iar în decursul ultimilor trei ani au organizat mai multe proteste. De fiecare dată s-au ales cu promisiuni.

Acum, la trei luni de la aceste proteste, drumul arată parcă şi mai rău. Şoferii care îl parcurg zilnic parcă s-au şi săturat să îşi spună oful, spunând că oricum nimeni nu îi ascultă.

Șofer: ”E dezastru. Dezastru maxim. Nu vedeţi cum e?! Bătaie de joc. E de mult promis. Nimeni nu mai are nicio speranţă”.

Reporter: Cum ţi se pare drumul?

Tânăr: ”Nu mai comentez… Au comentat mulţi. De când îl ştiu, îl mai peticeau câteodată, dar acum nici atât nu mai fac. Au fost multe scandaluri şi bănuiesc că o să îl peticească. E a doua oară când vin cu ea şi mă chinui să nu izbesc baia de ulei”.

Consiliul Judeţean Botoşani a făcut primele demersuri pentru includerea drumului strategic în Planul de Dezvoltare Regională, în urmă cu şase ani. Contractul de finanţare a fost semnat doi ani mai târziu şi abia în 2019 a fost lansată prima licitaţie, dar nu s-a înscris nimeni! A urmat o a doua licitaţie, iar anul trecut a fost desemnată şi firma câştigătoare, - perioada urmată de cinci contestaţii. Conducerea Consiliului judeţean a cerut în instanţă lămurirea situaţiei şi anunță că, luni, Curtea de Apel Suceava a respins definitiv toate contestaţiile pentru acel lot.

Doina Fedorovici, preşedintele CJ Botoşani: Avem un câştigător şi pe lotul 2 al drumului strategic, în lungime de 51 de km.

Reporter: Cam în cât timp se vor bucura şoferii de un drum practicabil?

Doina Fedorovici: 24 de luni, din momentul semnării contractului.

Autorităţile spun că se pot apuca, în sfârşit, de lucrări, dar șantierul va dura circa doi ani.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Vestiții mici de pe Dealul Negru, de la Dedulești, în atenția ANPC. Ce au găsit inspectorii

Vestiții mici de pe Dealul Negru, de la Dedulești au intrat în vizorul comisarilor de la protecția consumatorilor.

Un poliţist local din Ploieşti a fost lovit cu o piatră în cap după ce a intervenit într-un scandal

Un poliţist local din Ploieşti care a intervenit într-un scandal, a fost lovit cu o piatră în cap şi a ajuns la spital!

CCR a decis că legea prin care s-a instituit starea de alertă este constituțională

Curtea Constituţională a României a decis marţi că Legea 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, prin care a fost instituită în anul 2020 starea de alertă, este constituţională.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.