Dosarul lui Dan Voiculescu, trimis la completul de trei judecatori de la ICCJ la care a fost initial

61261853

Completul de trei judecatori de la instanta suprema la care a fost repartizat procesul lui Dan Voiculescu privind privatizarea ICA a dispus, joi, ca dosarul sa fie judecat de completul de la Inalta Curte de Casatie si Justitie pe 5 februarie.

Judecatorii Ionut Matei, Luminita Zglimbea si Cristina Rotaru au aratat, la termenul de joi al procesului, ca trebuie asigurata, potrivit legii, continuitatea completului de judecata.

Astfel, instanta a aratat ca dosarul de coruptie al lui Dan Voiculescu privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA) trebuie sa fie judecat de primul complet ce a fost stabilit in acest dosar, inainte de declinarea la Tribunalul Bucuresti, si a anuntat ca dezbaterile vor continua in 5 februarie, la completul format din judecatorii Corina Jijiie, Lavinia Lefterache si Mariana Ghena.

Procesul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA), in care este inculpat Dan Voiculescu, a fost reluat joi, dupa ce Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis, in 16 ianuarie, cererea procurorilor anticoruptie de urgentare a judecarii cazului si a schimbat termenul stabilit initial in 25 aprilie.

Potrivit practicii, ar fi trebuit ca la retrimiterea de la Tribunalul Bucuresti la instanta suprema dosarul sa fie repartizat la completul ICCJ ce a fost investit initial, in 2009, pentru continuitate, respectiv la completul condus de judecatoarea Corina Jijiie, impreuna cu Lavinia Lefterache si Mariana Ghena. Dosarul privind privatizarea ICA s-a intors la inceputul lunii ianuarie 2013 la instanta suprema, dupa ce Tribunalul Bucuresti si-a declinat competenta de solutionare in favoarea ICCJ, ca urmare a faptului ca Dan Voiculescu a castigat un mandat de senator.

In 28 ianuarie, Dan Voiculescu a demisionat din functia de senator, la mai putin de o saptamana dupa ce depusese juramantul.

El si-a motivat gestul prin faptul ca in ultima perioada au existat "speculatii" cu privire la faptul ca imunitatea parlamentara pe care o presupune statutul de senator ar impiedica "actul de justitie" in cazul dosarului sau.

Demisia sa determina din nou mutarea procesului sau de la instanta suprema, competenta sa judece parlamentari, la Tribunalul Bucuresti.

Voiculescu a recurs la un gest similar la finalul legislaturii trecute. La inceputul lunii decembrie 2008, presedintele fondator al Partidului Conservator, Dan Voiculescu, a fost trimis in judecata, alaturi de alte 12 persoane, in dosarul privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare, instanta competenta a judeca fiind atunci Tribunalul Bucuresti.

In 3 martie 2009, Tribunalul Bucuresti si-a declinat competenta de a judeca acest caz, intrucat Voiculescu obtinuse un mandat de senator in urma alegerilor parlamentare din noiembrie 2008.

In 29 iunie 2012, dupa aproape trei ani de dezbateri in acest caz, instanta suprema a trimis dosarul lui Dan Voiculescu la Tribunalul Bucuresti, intrucat acesta demisionase din functia de senator, calitate pe care a recastigat-o in urma alegerilor Legislative din decembrie 2012.

In 20 decembrie 2012, Tribunalul Bucuresti a luat in discutie dosarul lui Dan Voiculescu, constatand ca in Monitorul Oficial a fost publicata Hotararea privind validarea mandatelor senatorilor alesi in 9 decembrie.

Astfel, instanta a luat act de faptul ca Dan Voiculescu a fost ales senator, iar in acest context si-a declinat competenta de judecare a dosarului privind privatizarea ICA in favoarea Inaltei Curti de Casatie si Justitie.

Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie sustin ca privatizarea frauduloasa a ICA ar fi fost facuta in folosul lui Dan Voiculescu, fiind realizata prin subevaluarea bunurilor institutului cu peste 7,7 milioane de euro.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Cristian Cioaca a fost transferat la Penitenciarul de Maxima Siguranta Colibasi. Ce drepturi va avea

Cristian Cioaca ramane dupa gratii, in Penitenciarul de Maxima Siguranta Colibasi. Judecatorii Tribunalului Arges au decis ca politistul acuzat care si-a ciopartit sotia si i-a ascuns trupul intr-o geanta nu poate sa fie liber pe durata procesului.

Campanie Gandul: "S-ar putea ca noua sa nu ne placa Marea Britanie, dar voi o sa iubiti Romania"

Cu acest slogan, Gandul.info a lansat o campanie prin care-i incurajeaza pe romani sa reactioneze la mesajele cotidianului britanic ''The Guardian'', care ne indeamna sa stam departe de Regatul Unit, pentru ca este o mizerie in care ploua tot timpul.

Nepasare totala fata de oamenii distrusi de inundatii. Ajutoarele care n-au ajuns niciodata la ei

Inertia din sistemul administrativ creeaza situatii absurde. In Suceava, descoperim abia acum ajutoare date de Guvern in 2008 pentru cei care au avut de suferit in urma inundatiilor.

Recomandări
Ce a provocat viitura ucigașă din Nepal și Tibet. Cauza dezastrului soldat cu cel puțin 165 de morți și sute de dispăruți

Inundaţiile devastatoare care au făcut cel puţin 165 de morţi şi sute de dispăruţi în Nepal şi Tibet au fost cauzate de prăbuşirea unui gheţar, a anunţat U.S. Geological Survey (USGS), scrie AFP.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.