Din august, angajații Ministerului de Finanțe vor face rapoarte zilnice de activitate. Vor fi urmăriți și evaluați ulterior

×
Publicitate

Din august, angajații Ministerului de Finanțe vor face rapoarte zilnice de activitate. Cu alte cuvinte, la finalul programului, le vor spune superiorilor direcți ce au făcut.

Măsura a fost gândită să crească transparența și volumul de muncă, au transmis oficialii. Pentru moment, decizia nu se va aplica și instituțiilor din subordine, cum este Autoritatea Vamală sau ANAF.

Cei o mie de angajați ai Ministerului de Finanțe vor transmite în scris superiorilor activitățile pe care le-au făcut în fiecare zi. În baza documentelor, șefii vor face rapoarte săptămânale și lunare și le vor transmite secretarilor de stat.

Fiecare angajat va nota durata și activitatea de care s-a ocupat, iar aici poate să fie vorba inclusiv de studierea unor documente, participarea la ședințe sau grupuri de lucru sau deplasări în diferite delegații. Informațiile din fiecare raport de activitate îi vor ajuta pe oficialii din conducere să vadă cât lucrează fiecare angajat sau departament și vor fi folosite pentru a lua decizii legate de împărțirea echilibrată a sarcinilor în echipă.

Într-un comunicat de presă, ministrul Finanțelor susține că această măsură are scopul de a urmări corect și constant activitatea salariaților, iar rapoartele vor fi folosite pentru evaluarea lor.

Sindicaliștii susțin că astfel de rapoarte au fost cerute și în trecut, dar nu au fost de mare ajutor.

Dorin Modure, președintele Federației Sindicatelor din Administrația Fiscală „Solidaritatea”: „Dacă va încărca sau nu munca - asta rămâne de văzut cât de detaliate trebuie să fie acele declarații, pentru că dacă eu trebuie să spun cu lux de amănunte ce am făcut 8 ore - păi îmi vor lua 2-3 ore să povestesc acest lucru. Directorii acelor compartimente ar trebui să știe, nu să ceară documente angajaților”.

Decizia nu se va aplica deocamdată și instituțiilor din subordinea Ministerului de Finanțe, cum ar fi Autoritatea Vamală Română sau ANAF, instituție pe care politicienii tot promit că o vor reforma, pentru a crește gradul de colectare.

Adrian Codîrlașu, președintele CFA România: „Cred că informatizarea este condiție obligatorie - e adevărat, la început este un efort de a informatiza și nu se face peste noapte și va dura un an, doi, dar apoi se simplifică atât pentru minister, dar și pentru contribuabil - va avea o relație electronică mult mai rapidă, fără să stea la diverse cozi”.

Și la Ministerul Economiei, oficialii au anunțat că sunt într-un proces de evaluare a activității fiecărei direcții. În paralel, angajații cancelariei și ai Secretariatului General al Guvernului vor da concurs, pentru că mai multe posturi au fost tăiate.

Articol recomandat de sport.ro
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Citește și...
Descoperire șocantă în Polonia. Zeci de rămășițe umane au fost găsite în curtea unui medic

O descoperire macabră a fost făcută pe un teren privat dintr-un sat din Polonia. Lucrările de renovare desfășurate pe un au scos la iveală rămășițe a zeci de fetuși.

O turistă a fost salvată cu elicopterul după ce i-a venit rău pe traseul spre Vârful Ciucaș. Avea spasme şi lipotimie

O turistă în vârstă de 55 de ani, aflată pe un traseu spre Vârfu Ciucaş, a fost salvată de pe munte cu elicopterul, după ce i s-a făcut rău.

Dosarul mineriadei din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Recomandări
Ce conține programul de guvernare al lui Eugen Tomac. Planuri pentru Apărare, Economie, Educație și Justiție

Eugen Tomac a publicat programul de guvernare cu care intenționează să se prezinte în fața Parlamentului. Premierul desemnat și-a prezentat echipa și anterior, în presa internațională, și prioritățile sale.

Dosarul mineriadei din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Donald Trump susține că a convins Iranul să renunțe la arma nucleară. Acordul ar putea fi semnat duminică

Preşedintele american Donald Trump a anunţat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE.