David Popovici a câștigat finala la 100 metri liber. A obținut cinci medalii la CE de nataţie pentru juniori

David Popovici
Inquam Photos / George Calin

David Popovici a câștigat finală la 100 metri liber, la Campionatul European de Nataţie juniori de la Otopeni.

El a obținut un timp spectaculos, și anume 47.69 secunde.

Pe locul doi s-a clasat britanicul Jacob Whittle (48.65), iar pe locul trei a terminat cipriotul Nikolas Antoniou (49.67).

Înotătorul de 17 ani a obţinut astfel a cincea medalie la CE de nataţie pentru juniori și a patra de aur. Popovici a mai câştigat la Otopeni aurul la 50 de m liber, la 200 m liber şi la ştafetă 4x100 m liber, dar şi argintul la ştafetă combinată 4x100 m liber.

Pentru România au mai obţinut medalii Vlad Stancu – aur la 1500 m liber şi argint la 800 m liber şi Bianca Costea – argint la 50 m liber.

UPDATE 18:47 Vlad Stancu a terminat proba de 400 de metri liber pe locul doi la egalitate cu cu polonezul Krzysztof Chmielewski. Cei doi au avut exact același timp, de 3min50sec61/100. Pe prima treaptă a podiumului a urcat italianul Lorenzo Galaossi, cu timpul 3:48.14.

NEWS ALERT Zinedine Zidane revine! S-a înțeles cu noua sa echipă

David Popovici, dublu campion mondial de seniori, s-a calificat, sâmbătă, în semifinalele probei de 100 m liber, în cadrul Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, cu al doilea timp din calificări, scrie Agerpres.

David Popovici a câștigat medalia de aur în proba de 50 m la Europenele de la Otopeni, cu timpul de 22.16 secunde.

CE 2022 de juniori: Ştafeta combinată a României a câştigat medalia de argint la 4x100 m liber

Ştafetă combinată a României, compusă din David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea şi Rebecca Aimee Diaconescu, a obţinut, miercuri, medalia de argint în finala probei de 4x100 m liber din cadrul CE 2022 de juniori.

CE 2022 de juniori: David Popovici a câștigat o nouă medalie de aur la 200 m liber

Sportivul David Popovici a obţinut, miercuri, a doua sa medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori de la Otopeni, impunându-se în finala probei de 200 m liber cu timpul de 1 min 45 sec 45/100.

Analiștii militari, despre răspunsul Israelului la atacul cu drone de sâmbătă: „Limitat și strict simbolic”

Limitat și strict simbolic, așa califică experții răspunsul Israelului la atacul iranian de sâmbătă. Acțiunea a vizat o bază militară de lângă Isfahan. în vecinătatea unor instalații nucleare.

Cîrstoiu, întrebat dacă Ciolacu şi Ciucă i-au cerut să se retragă: Nici vorbă. Probabil că va fi o discuţie luni

Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, a negat informaţiile că liderii coaliţiei, Marcel Ciolacu şi Nicolae Ciucă, i-au cerut să se retragă din cursă, dar a precizat că va avea o discuţie cu aceştia, probabil luni.

Furtuna Renata continuă să facă ravagii în România. În nordul țării a nins viscolit și se circulă în condiții de iarnă

Un nou episod de vreme rea, cu grindină și polei, îi pune în dificultate pe șoferi. Un bărbat și-a pierdut viața într-un accident produs în județul Sibiu.