Sepsi Sfântu Gheorghe a câştigat Supercupa României. Covăsnenii au învins CFR Cluj cu 2-1

Sepsi Sfântu Gheorghe
Facebook / Sepsi

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe a câştigat pentru prima oară în istoria sa Supercupa României, după ce a învins-o pe CFR Cluj cu scorul de 2-1 (1-1), sâmbătă seara, pe Arena Francisc Neuman din Arad.

Sepsi OSK, club înfiinţat în 2011, a reuşit să câştige al doilea său trofeu în acest an după Cupa României. Antrenorul formaţiei covăsnene, italianul Cristiano Bergodi, se află la cea de-a doua Supercupă a României din carieră, după succesul cu Rapid din 2007.

Primul gol al întâlnirii de sâmbătă seara a fost înscris în minutul 2, când Adrian Păun a reuşit să îl învingă pe portarul formaţiei covăsnene cu un şut lângă bară, de la 14 metri lateral stânga, după o pasă a lui Marko Dugandzic.

De ce „urăște” Donald Trump Ucraina. În 2019 i-a spui lui Zelenski: „Ucraina știe multe despre asta”

Deşi a preluat conducerea pe tabela de marcaj încă din debutul meciului, campioana României a continuat să atace, controlând prima repriză. Aceasta îşi putea majora avantajul în minutul 30 prin Ciprian Deac, al cărui şut a fost respins cu dificultate de portarul Roland Niczuly. Imediat, mingea a fost recuperată de Dugandzic, care i-a pasat lui Deac, însă de această dată şutul lui a trecut peste poartă, potrivit Agerpres.

Sepsi a reuşit să creeze pericol la poarta campioanei abia în ultimele minute ale primei reprize. Mai întâi Cosmin Matei a trimis foarte aproape de bară de la 30 de metri, pentru ca în minutul 3 al prelungirilor tot el să reuşească egalarea. Acesta a trimis în plasă de la 6 metri, dintre doi jucători ai campioanei României, o centrare deviată a lui Tudorie de pe partea dreaptă.

În repriza secundă CFR Cluj a ratat ocazii prin Petrila în minutul 66 şi Yeboah în minutul 87, în timp ce deţinătoarea Cupei României a ratat o şansă importantă în minutul 54 prin A. Dumitrescu.

Golul victoriei formaţiei covăsnene a fost înscris de venezueleanul Mario Rondon, cel care până în vara anului 2021 a jucat la CFR Cluj. Rondon l-a învins pe Bălgrădean cu capul în minutul 85, din 7 metri, după o centrare a lui Ştefănescu de pe partea dreaptă.

Campioana României a încheiat ultimele minute ale partidei în 10 oameni, Roger Rodrigues fiind eliminat pentru o lovitură cu cotul în faţă aplicată lui Francisco Santos.

Meciul de la Arad a fost primul în care a fost utilizat sistemul de arbitraj video din istoria competiţiilor de fotbal din România.

CFR Cluj - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-2 (1-1)

Au înscris: Adrian Păun (2) / Cosmin Matei (45+3), Mario Rondon (85)

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: 34. Cristian Bălgrădean - 47. Christopher Braun, 6. Daniel Graovac, 44.Matias De Sousa, 45.Mario Camora (căpitan) - 37. Mihai Bordeianu (8. Roger Rodrigues, 86), 7. Adrian Păun (15. Emmanuel Yeboah, 63), 73.Karlo Muhar (28. Ovidiu Hoban, 72) - 10. Ciprian Deac, 9.Marko Dugandzic (17. Jefte Betancor, 62), 11.Claudiu Petrila (75. Mihai Gîdea, 86).

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe: 33. Roland Niczuly - 88. Radoslav Dimitrov, 44. Mihai Bălaşa, 3. Bogdan Mitrea (căpitan), 20. Andres Dumitrescu - 21. Cristi Bărbuţ (90. Cătălin Golofca, 60), 77. Adnan Aganovic (22. Francisco Santos 83) , 6. Nicolae Păun, 13. Cosmin Matei (8. Ion Gheorghe, 60)- 9. Alexandru Tudorie (99. Mario Rondon, 76), 11. Marius Ştefănescu. Antrenor: Cristiano Bergodi.
Rezerve neutilizate: 12. Răzvan Began - 27. Rareş Ispas, 29. Vitalie Damaşcan, 45. Denis Ciobotariu, 82. Branislav Ninaj.

O tânără gimnastă murit la doar 17 ani. "A luat-o de lângă noi în doar 24 de ore"

Oțelul Galați este cea de-a doua finalistă a Cupei României.

Preşedintele Comitetului Olimpic Român: Simona Halep are șanse mari de a primi un wild card la Jocurile Olimpice

Preşedintele Comitetului Olimpic şi Sportiv Român (COSR), Mihai Covaliu, a declarat, joi, că şansele jucătoarei de tenis Simonei Halep de a primi un wild card la Jocurile Olimpice de la Paris sunt importante.

Cristiano Ronaldo a câștigat procesul cu Juventus Torino. Suma uriașă de bani pe care o va încasa starul portughez

Cristiano Ronaldo, 39 de ani, a dat-o în judecată pe Juventus Torino, echipa pentru care a jucat între 2018 și 2021, pentru că gruparea italiană nu i-a plătit salariile restante din perioada pandemiei.

Israelul a atacat Iranul. Presa iraniană anunță că „nu au fost raportate daune sau explozii la scară largă”

Israelul a lansat joi noapte un atac asupra Iranului, după acțiunea din weekend asupra teritoriului său. Explozii puternice s-au auzit în centrul țării, în orașul Isfahan, în apropierea unei baze militare.

Nicolae Ciucă, despre introducerea serviciului militar obligatoriu: Nu avem pregătită infrastructura necesară

Nicolae Ciucă, a declarat, joi, că România nu are pregătită infrastructura necesară pentru introducerea serviciului militar obligatoriu în următorii doi ani, el menţionând şi că "s-au dus vremurile" în care oamenii să fie aduşi cu arcanul la armată.

SUA au împiedicat prin veto aderarea la ONU a Palestinei ca stat membru cu drepturi depline

SUA au pus capăt joi speranţei firave a palestinienilor de a deveni membri cu drepturi depline la ONU, impunând, în mod deloc surprinzător, un veto în Consiliul de Securitate cererii palestiniene, criticată de Israel.