Dan Voiculescu: In noiembrie pleaca Basescu si nu vrea sa plece pana nu ma vede condamnat

×
Publicitate

Dan Voiculescu a declarat, joi, ca "unii se grabesc" ca el sa fie condamnat pana in decembrie in dosarul ICA, motivul fiind, in opinia lui, acela ca "in noiembrie pleaca Basescu si nu vrea sa plece" pana nu il vede condamnat.

Declaratia a fost facuta dupa ce, la iesirea de la DNA, Voiculescu a fost intrebat despre termenul din 4 august al dosarului privind privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare (ICA).

Astfel, Dan Voiculescu a precizat ca la viitorul termen nu ar urma sa fie facuta pledoaria finala. "Nu mi s-a cerut pledoarie finala pentru luni (4 august - n.r.). Eu inteleg foarte bine ca unii se grabesc ca trebuie neaparat condamnat Voiculescu pana in decembrie. M-am tot gandit la motiv, motivul e legat de faptul ca in noiembrie pleaca Basescu si nu vrea sa plece pana nu ma vede condamnat", a spus el.

Referitor la o eventuala condamnare cu executare, Dan Voiculescu a declarat ca nu ii este frica de inchisoare.

In dosarul ICA, la 26 septembrie 2013, Tribunalul Bucuresti l-a condamnat pe Dan Voiculescu la cinci ani de inchisoare cu executare pentru spalare de bani. Sentinta a fost contestata la Curtea de Apel Bucuresti, care va da o decizie definitiva in acest dosar. Urmatorul termen in dosar va fi in 4 august, cand ar urma sa dea declaratii martorii.

Voiculescu mai are doua dosare. In unul dintre acestea, el este judecat pentru santajarea fostului administrator al RCS&RDS Ioan Bendei, iar in celalalt este cercetat, sub control judiciar, pentru santaj, dupa ce ar fi amenintat, direct sau prin intermediari, trei oameni de afaceri, unul dintre ei incheind cu trusturile sale de presa contracte de publicitate de 900.000 de euro.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
COD ROSU de inundatii in 6 judete din tara. Povestile oamenilor care inca traiesc cu frica unei catastrofe

Pericolul de inundatii persista in sud-vestul tarii. Avem cod rosu pe rauri din judetele Timis, Gorj, Valcea, dar si din Dolj, Mehedinti si Caras-Severin.

O femeie din Vaslui a murit dupa ce un zid s-a prabusit peste ea. Sotul ei a gasit-o cand a auzit mobilul sunand de sub ruine

Un sir de nenorociri a lovit crunt o familie din localitatea Padureni, judetul Vaslui. O femeie de 50 de ani a murit, dupa ce zidul casei s-a pravalit peste ea si a ingropat-o sub daramaturi.

Barbatul din Suceava, suspectat ca a ucis trei surori, este in greva foamei de trei saptamani. A lesinat in sala de judecata

Barbatul de 56 de ani din Radauti, banuit ca si-a ucis sotia si pe cele doua surori ale acesteia, a lesinat in sala de judecata, la Suceava.

Recomandări
Nicușor Dan s-a întâlnit la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA. A mâncat la popotă alături de soldați | FOTO

Nicușor Dan s-a întâlnit duminică la Baza Kogălniceanu cu delegația Congresului SUA și a mâncat la popotă, alături de soldații americani, potrivit Administrației Prezidențiale.

Cum apare pe hărți Lacul Ontario, redenumit America de Trump. Cel mai puternic om al lumii a trecut acum la gâștele canadiene

Lacul Ontario apare începând de duminică drept Lacul America pe hărțile Google destinate utilizatorilor din SUA, pentru restul lumii el rămând cu denumirea sa corectă. După schimbarea numelui lacului, Trump a trecut acum la gâștele canadiene.

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.