Reacția lui Băsescu după ce CAB a stabilit că a fost colaborator al Securității. Decizia nu e definitivă

×
Publicitate

Traian Băsescu a fost colaborator al Securităţii. Este verdictul dat vineri după-amiază de Curtea de Apel Bucureşti, la cererea Consiliului Naţional pentru Studierea Arhivelor Securităţii. Decizia nu este definitivă.

"Admite acţiunea. Constată calitatea de colaborator al Securităţii în privinţa pârâtului Băsescu Traian. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Recursul se depune la CAB-S a-VIII-a CAF. Pronunţarea se face prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei instanţei, azi, 20.09.2019, conform art. 396 alin. 2 din Codul de procedură civilă", se arată în decizia instanţei.

Fostul preşedinte susţine că este surprins de verdict şi anunţă că va face recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

„Nu mă așteptam la această decizie, mai ales că documentele folosite sunt de la contrainformații militare și nu de la Securitate. E drept, eu la 21 de ani nu am știut că contrainformațiile militare sunt Securitate. În ce mă privește este o surpriză mai ales că discutăm de președintele care a condamnat comunismul, a deschis arhivele Securității și a ordonat predarea la CNSAS. E o decizie a unui judecător, nu am decât să urmez calea legală și să o contest la Înalta Curte”, a declarat Traian Băsescu pentru Știrile PRO TV.

Întrebat de ce apare acum această cerere, fostul președinte a spus: „Mi-e greu să am explicații, probabil după modificarea structurii CNSAS-ului, care a devenit majoritar ALDE, s-a considerat că e bine să se facă o asemenea acțiune.”

Citește și
Un bărbat ar fi amenințat cu moartea un medic de la Institutul „Marius Nasta”, după ce sora lui a murit la unitatea medicală
Un bărbat ar fi amenințat cu moartea un medic de la Institutul „Marius Nasta”, după ce sora lui a murit la unitatea medicală

În vremea când era student la Institutul de Marină, Băsescu ar fi dat note informativwe despre cetăţeni străini şi colegi, dar susţine că nu ştia că toate acestea au de a face cu Securitatea.

La ultimul termen, în 5 septembrie, Băsescu a reluat afirmaţiile conform cărora nu a colaborat cu fosta Securitate.

„Trebuie să mă apăr, avem puncte de vedere total diferite eu şi CNSAS-ul. Vom vedea, ne va mpăca un al treilea, judecătorul”, a spus fostul preşedinte.

Întrebat dacă o decizie defavorabilă i-ar crea probleme de imagine, Traian Băsescu a răspuns: „Categoric”.

În ceea ce priveşte legătura sa cu Petrov, numele conspirativ sub care ar fi colaborat, Băsescu a declarat: „Hai să vedem procesul, nu aş vrea să fac declaraţii înaintea procesului, îl lăsăm să se desfăşoare şi vedem”.

El a reluat afirmaţiile conform cărora nu a fost colaborator al Securităţii.

Dosarul în care CNSAS cere constatatea calităţii de colaborator a lui Băsescu a fost înregistrat la sfârşitul lunii mai, la Curtea de Apel Bucureşti. Colegiul CNSAS a aprobat Nota de constatare care conţine descrierea documentelor găsite în diverse dosare despre Traian Băsescu, copii ale notelor informative, atât olografe, cât şi cele redactate de ofiţerul de Securitate în urma discuţiilor cu „sursa”, istoricul dosarului şi corespondenţa dintre diverse instituţii.

De la momentul depunerii dosarului, în presă au apărut numeroase documente referitoare la colaborarea lui Băsescu cu Securitatea, inclusiv nume ale celor despre care ar fi dat infiormări sub numele de cod Petrov.

Fostul preşedinte Traian Băsescu a declarat că nu există un angajament semnat de el nici în dosarul inscripţionat cu numele său şi nici pe microfilmul dosarului. De asemenea, nici în dosar şi nici pe microfilm nu există documente scrise de el sau chitanţe care să reprezinte plăţi efectuate de fosta Securitate către el şi prin care s-ar fi putut atesta calitatea de colaborator. El a negat că ar fi dat Securităţii informaţii sub numele Petrov.

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Cristi Tănase a divorțat!
Cristi Tănase a divorțat!
Citește și...
Un bărbat ar fi amenințat cu moartea un medic de la Institutul „Marius Nasta”, după ce sora lui a murit la unitatea medicală
Un bărbat ar fi amenințat cu moartea un medic de la Institutul „Marius Nasta”, după ce sora lui a murit la unitatea medicală

Un bărbat este audiat, vineri seară, de poliţiştii de la Secţia 18 din Bucureşti, fiind suspectat că a ameninţat-o cu moartea pe o femeie, medic la Institutul ”Marius Nasta”, după ce sora lui a murit în unitatea medicală.

Cartofii românești, tot mai puțini. Suprafața cultivată scade, iar producția abia acoperă jumătate din consum
Cartofii românești, tot mai puțini. Suprafața cultivată scade, iar producția abia acoperă jumătate din consum

În timp ce în vestul Europei, fermierii au supraproducție de cartofi, la noi suprafețele cultivate, se reduc de la an la an. În lipsa investițiilor, randamentul la hectar, de 15 tone, a ajuns cel mai mic, din UE.

Centura de Sud a Craiovei, blocată după patru ani de lucrări. Constructorul italian riscă falimentul
Centura de Sud a Craiovei, blocată după patru ani de lucrări. Constructorul italian riscă falimentul

Centura de Sud a Craiovei, nod important în traficul către și dinspre vestul țării, este în continuare blocată în șantier, la patru ani de la debutul lucrărilor.

Recomandări
Analist: Europa este implicată din prima zi în războiul din Orientul Mijlociu. Apărarea înseamnă o formă de atac, pentru Iran
Analist: Europa este implicată din prima zi în războiul din Orientul Mijlociu. Apărarea înseamnă o formă de atac, pentru Iran

Tensiunile din Orientul Mijlociu pun pe jar și Europa. În Marea Britanie, autoritățile sunt în alertă. La Londra, poliția metropolitană a arestat patru bărbați, suspectați că ar fi spionat comunitatea evreiască în favoarea Iranului.

Interceptări. Șefii Vămii Constanța Sud luau șpagă până la 350 de euro per container. Ajungeau 1.000 pe zi
Interceptări. Șefii Vămii Constanța Sud luau șpagă până la 350 de euro per container. Ajungeau 1.000 pe zi

Corupție la vârf în Portul Constanța. Fostul șef al Biroului Vamal de Frontieră Constanța Sud și adjunctul acestuia, au fost reținuți de DNA, într-un dosar de luare de mită după ce ar fi fost prinși în flagrant.

Război în Iran, ziua a șaptea. Garda Revoluționară Iraniană a anunțat că a început cea de-a 23-a serie de atacuri
Război în Iran, ziua a șaptea. Garda Revoluționară Iraniană a anunțat că a început cea de-a 23-a serie de atacuri

Conflictul din Orientul Mijlociu a ajuns în cea de-a șapte zi și continuă să se intensifice. Într-o nouă fază a operațiunilor, avioanele de luptă israeliene au lansat noi atacuri asupra Iranului. Și bastionul Hezbollah din Beirut a fost lovit puternic.