Coronavirus România, bilanț 9 iunie. 140 de cazuri noi și 14 decese raportate

Coronavirus România, bilanț
Shutterstock

Coronavirus România, bilanț 9 iunie. Pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.482 de pacienți au fost declarați vindecați.

Marți au fost raportate 202 cazuri noi de Covid-19 și 277 de decese, dintre care doar 21 s-au produs în ultimele 24 de ore.

Miercuri au fost raportate 228 decese, dintre care 214 sunt anterioare intervalului de referință. În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 14 decese.

Bilanțul orei 13:00 - 140 de cazuri noi și 14 decese

 

Până astăzi, 9 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.294 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.482 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 140 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Citește și
Țările în care e cel mai plăcut să trăiești. Pandemia a bulversat clasamentul
Țările în care e cel mai plăcut să trăiești. Pandemia a bulversat clasamentul

Până astăzi, 31.383 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.06.2021 (10:00) – 09.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 228 de decese (122 bărbați și 106 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bacău, Brașov, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman, Ilfov și Municipiul București.

214 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 deces s-a produs în iunie 2020, 1 în iulie 2020, 2 în august 2020, 4 în septembrie 2020, 10 în octombrie 2020, 56 în noiembrie 2020, 40 în decembrie 2020, 30 în ianuarie 2021, 21 în februarie 2021, 33 în martie 2021 și 16 în aprilie 2021, în județele Alba, Argeș, Arad, Cluj, Gorj, Ilfov, Iași, Maramureș, Neamț, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman și Municipiul București.

Dintre cele 228 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 la categoria 40-49 de ani, 28 la categoria 50-59 de ani, 66 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 70 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 57 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

216 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți nu au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.436. Dintre acestea, 272 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.043.386 de teste RT-PCR și 1.244.874 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.084 de teste RT-PCR (11.326 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.758 la cerere) și 9.304 teste rapide antigenice.
 

Bilanțul de marți, 8 iunie

 

Până marți, 8 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.079.154 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.043.371 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 202 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până marți, 31.155 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 07.06.2021 (10:00) – 08.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 277 de decese (146 bărbați și 131 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Brăila, Buzău, Cluj, Galați, Gorj, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

256 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate. 

În intervalul de referință (ultimele 24 de ore) au fost înregistrate 21 decese.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.526. Dintre acestea, 295 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.024.302 teste RT-PCR și 1.235.570 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.949 de teste RT-PCR (10.858 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.091 la cerere) și 11.877 de teste rapide antigenice.

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Un farmacist din SUA, condamnat la închisoare după ce a încercat să distrugă sute de doze de vaccin
Un farmacist din SUA, condamnat la închisoare după ce a încercat să distrugă sute de doze de vaccin

Un farmacist din Wisconsin, care a pledat vinovat pentru că a încercat să distrugă sute de doze de vaccin anti-COVID19 produs de Moderna, a fost condamnat la trei ani de închisoare, a anunţat marţi Departamentul de Justiţie al SUA, relatează Reuters.

Țările în care e cel mai plăcut să trăiești. Pandemia a bulversat clasamentul
Țările în care e cel mai plăcut să trăiești. Pandemia a bulversat clasamentul

Pandemia a bulversat clasamentul oraşelor de pe glob în care este cel mai bine să trăieşti, metropolele europene fiind în cădere iar Australia, Japonia şi Noua Zeelandă în frunte datorită măsurilor lor rapide împotriva COVID-19, conform AFP.

China se pregătește să vaccineze anti-COVID copiii cu vârste de peste trei ani
China se pregătește să vaccineze anti-COVID copiii cu vârste de peste trei ani

China se pregăteşte să vaccineze împotriva COVID-19 copiii cu vârste de peste trei ani, a anunțat marţi laboratorul farmaceutic chinez Sinovac, devenind astfel prima ţară din lume care vaccinează copii atât de mici.

Recomandări
Proiect de lege. Foști magistrați, militari și polițiști ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare
Proiect de lege. Foști magistrați, militari și polițiști ar putea pierde locuințele de serviciu după pensionare

Foști procurori, judecători, militari, polițiști și angajați din serviciile secrete, precum și urmașii lor, nu vor mai putea folosi locuințele de serviciu după ce sunt eliberați din funcție ori se pensionează.

Reacția lui Vladimir Putin după ce Uniunea Europeană a aprobat un împrumut de 90 miliarde de euro pentru Ucraina
Reacția lui Vladimir Putin după ce Uniunea Europeană a aprobat un împrumut de 90 miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la o înțelegere pentru ca Ucraina să primească un împrumut de 90 de miliarde de euro, garantat din bugetul UE. Asta după ce nu s-au putut pune de acord asupra folosirii activelor rusești înghețate.

General NATO: Alianța va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia
General NATO: Alianța va avea în România a doua platformă de aprovizionare militară a Ucrainei, după cea din Polonia

Livrările de arme către Ucraina nu au scăzut după oprirea donațiilor directe ale SUA, a declarat generalul Maik Keller. Misiunea NATO estimează că, din ianuarie, va folosi și un centru în România, alături de cel din Rzeszow, Polonia.