Coronavirus România, bilanț 9 mai. 857 cazuri noi de persoane infectate cu SARS–CoV–2

masuri coronavirus
Shutterstock

Coronavirus România, bilanț 9 mai. Până astăzi, 9 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.066.111 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.013.666 de pacienți au fost declarați vindecați.

 

Bilanțul oficial de vineri, 9 mai
 

 

 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 857 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Citește și
vaccin
Record de imunizări într-o zi, deși o defecțiune a Registrului Național de Vaccinare a dus la cozi imense

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.366 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 878 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Până astăzi, 28.966 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 08.05.2021 (10:00) – 09.05.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (26 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Teleorman, Timiș, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 3 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 15 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 6.488. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.512.130 de teste RT-PCR și 965.316 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.654 de teste RT-PCR (5.524 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.130 la cerere) și 5.809 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 19.494 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.701 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 46.643 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 142 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 887 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
NEWS ALERT Fostul internațional a murit la 33 de ani, după ce a fost împușcat!
Citește și...
Coronavirus în România, 6 mai 2021. 1.632 de cazuri noi de persoane infectate, 1.100 de pacienți la ATI
Coronavirus în România, 6 mai 2021. 1.632 de cazuri noi de persoane infectate, 1.100 de pacienți la ATI

Coronavirus în România, 6 mai 2021. Până astăzi, 6 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.062.527 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 1.005.623 de pacienți au fost declarați vindecați.

Record de imunizări într-o zi, deși o defecțiune a Registrului Național de Vaccinare a dus la cozi imense
Record de imunizări într-o zi, deși o defecțiune a Registrului Național de Vaccinare a dus la cozi imense

Ziua a început, cu o eroare a platformei de vaccinare, remediată în trei ore, dar s-a încheiat, cu un record: cel mai mare număr de români imunizați anti-Covid într-o singură zi, 94.354.

Cele mai multe centre de vaccinare AstraZeneca vor avea de sâmbătă vaccin Pfizer
Cele mai multe centre de vaccinare AstraZeneca vor avea de sâmbătă vaccin Pfizer

Coordonatorul campaniei naţionale de vaccinare, Valeriu Gheorghiţă, a anunţat că cele mai multe centre de vaccinare cu AstraZeneca vor avea de sâmbătă vaccin de la Pfizer.

Cîțu: O propunere este ca, din 1 iunie, să fie nunți și botezuri cu persoane vaccinate
Cîțu: O propunere este ca, din 1 iunie, să fie nunți și botezuri cu persoane vaccinate

Premierul Florin Cîțu a declarat miercuri că la ședința comitetul interministerial care va avea loc vineri vor fi făcute mai multe propuneri privind măsurile de combatere a pandemiei de Covid-19.

Recomandări
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului
Percheziții în dosarul „Fabrica de români”. Printre „beneficiari” s-ar număra chiar și oligarhi ai Kremlinului

Procurorii Parchetului General au declanșat în această dimineață o amplă operațiune împotriva unei grupări de avocați și funcționari, dar și intermediari ai celei mai mari rețele de traficanți de acte de identitate românești.

Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”
Ce spune Nicușor despre eliminarea prescripției pentru corupție: „De ce nu reușim să rezolvăm în 15 ani?”

Nicușor Dan a vorbit despre problemele din Justiție înainte de reuniunea Consiliului European. Președintele a explicat faptul că problema nu este termenul de precripție a marilor fapte de corupție, ci timpul necesar pentru rezolvarea dosarelor.

Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au ieșit în stradă, polițiștii au folosit tunurile cu apă și gaze lacrimogene
Protest violent în Bruxelles. Mii de fermieri au ieșit în stradă, polițiștii au folosit tunurile cu apă și gaze lacrimogene

Bruxelles-ul, care găzduieşte reuniunea liderilor europeni, se confruntă joi cu perturbări majore din cauza unei manifestaţii ample a fermierilor.