Comercianții din Brașov au fugit de la tarabe când au văzut Poliția. ”M-au cam speriat”

×
Publicitate

Poliţiştii le-au pus gând rău evazioniştilor din pieţele agroalimentare.

În Braşov, zeci de agenţi şi ofiţeri specializaţi în investigarea criminalităţii economice au descins la tarabe şi au controlat certificatele de producător, actele de provenienţă a mărfii şi casele de marcat fiscale, în cazul comercianţilor care cumpără marfa din en-gros şi o revând în piaţă. Aceştia din urmă se plâng ca poliţiştii le caută nod în papură doar ca să le ruineze micile afaceri.

Poliţiştii au descins simultan în două pieţe din Braşov şi i-au luat la întrebări pe cei de la tarabe.

În Pieţele din Braşov există o distincţie între tarabele galbene - care aparţin producătorilor - şi cele albastre, care sunt ale comercianţilor.

Aceştia din urmă cumpăra legumele şi fructele din depozitele en-gros şi le revând apoi, în piaţă, la preţ mai mare.

Clienţii cred că aceştia ar trebui îndepărtaţi şi că numai ţăranii sau fermierii care cultivă legume sau fructe ar trebui să aibă loc să-şi vândă producţia din grădini sau livezi.

Comerciant: M-au cam speriat, că veniseră trei poliţişti la mine şi eu chiar sunt în regulă. M-am cam speriat!
Reporter: Aţi fost uin regulă?
Comerciant: Da, am fost în regulă!

Mulţi dintre vânzătorii de la tarabe au fugit când au apărut poliţiştii în piaţă.

Poliție: Aici nu-i nimeni la vânzare?
Comerciant: E plecată vecina un pic la toaletă.

Client: ”Când vine, arde! arde! Amendează, numără, cântăresc, caută facturi... Care-i prinde, sigur plătesc amenzi dacă n-au facturi, n-au”.

Poliţiştii au dat amenzi în valoare de 45 mii de lei comercianţilor care fie nu foloseau casa de marcat, fie nu înregistrau veniturile din vânzări. Legumele fără acte şi produsele alimentare expirate au fost confiscate.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
FOTO Noul Audi A5 impresionează cu un detaliu incredibil + În cât timp prinde suta: ”E mai sportiv decât generația precedentă”
Citește și...
Un urmărit internaţional aflat pe lista Most Wanted, adus din Rusia în România. Are de executat peste 12 ani de închisoare

Un urmărit internaţional din categoria Most Wanted a fost adus în ţară, luni, din Rusia.

Un bărbat din Timiş a fost reţinut după ce a furat 40 de panouri fotovoltaice

Un bărbat a fost reţinut, marţi seara, de poliţiştii timişeni, pentru furtul calificat a 40 de panouri voltaice şi a altor componente, în urma mai multor percheziţii domiciliare efectuate în satul Jena din comuna Găvojdia.

Primăria Capitalei anunță că va construi opt parcări subterane și una supraterană. Zonele vizate de proiect

Municipalitatea București intenţionează să construiască opt parcări subterane şi una supraterană, toate în parteneriat public-privat.

Recomandări
Consultări politice la Cotroceni. SURSE: Președintele Nicușor Dan nu a spus ce soluție vede pentru ieșirea din blocaj

Prima rundă de consultări de la Palatul Cotroceni pentru formarea unui nou guvern s-a încheiat fără un rezultat concret.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.