Coloana de maşini s-a format deja pe DN1. Zonele unde şoferii se luptă şi cu viscolul

×
Publicitate

Traficul rutier este intens pe DN1 şi s-a format o coloană de maşini în mişcare de la Comarnic spre Braşov, informează Inspectoratul de Poliţie Judeţean Prahova.

UPDATE 15:00 Circulaţia rutieră se desfăşoară cu mare dificultate spre Poiana Braşov, din cauza numărului mare de maşini care urcă în staţiune, informează Biroul de presă al Primăriei Braşov, care face apel la conducătorii auto să-şi parcheze maşinile în parcarea multietajată din Poiana de Jos (Cabana Junilor).

''Având în vedere numărul foarte mare de maşini care urcă spre Poiana Braşov (în urma monitorizării efectuate de Poliţia Locală, raportul este o maşină coboară, cinci urcă), coroborat cu maşinile deja parcate în Poiană, facem un apel la turişti să îşi parcheze autoturismele în parcarea multietajată din Poiana de Jos, în acest moment fiind libere 225 de locuri. Între Poiana de Jos (Cabana Junilor) şi Poiana Braşov se circulă cu mare dificultate, astfel ca cei 3 km se străbat în câteva zeci de minute'', precizează miercuri sursa citată.

În comunicat se afirmă că, în momentul în care ajung în Poiana Braşov, turiştii au şanse foarte mici să-şi găsească un loc liber, de aceea un echipaj al Poliţiei Locale îi îndrumă pe turişti să îşi lase maşinile în parcarea multietajată şi să utilizeze pentru deplasare linia 60, traseu pe care transportul este gratuit.

În Poiana Braşov se schiază pe toate pârtiile din staţiune, astfel că numărul de turişti creşte de la o zi la alta. Pentru perioada Revelionului capacitatea de cazare a staţiunii este rezervată în proporţie de 100%.

coloana masini DN1

S-a format o coloană de maşini în mişcare de la Centura oraşului Sinaia până la Buşteni, iar pe sensul de mers către Bucureşti au început să crească în mod considerabil valorile de trafic.

S-a format o coloană de maşini în mişcare de la ieşirea din Azuga pana la Buşteni, iar poliţiştii rutieri acţionează pentru fluenţa traficului. Totodată, pe raza localităţilor Azuga si Buşteni ninge slab şi vântul viscoleşte zăpada, a menţionat IJP Prahova.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
FOTO Erling Haaland i-a șocat pe fani cu noul său look: ”Spune-mi că nu e adevărat”
Citește și...
UNITER anunță că o ”mare actriță de teatru și film” din România a murit în Ajun de Crăciun

Uniunea Teatrală din România – UNITER – a anunțat că o ”mare actriță de teatru și film” din România a murit în Ajun de Crăciun.

8 cubanezi, prinşi într-un sat din România în ziua de Crăciun. Ce plănuiau să facă

Poliţiştii de frontieră timişeni au depistat, în zona de competenţă, opt cetățeni din Cuba, care au încercat să treacă ilegal frontiera din Serbia în România, pe jos.

O familie din Timişoara a fost salvată de la moarte de câine, în noaptea de Crăciun

Salvare miraculoasă pentru o familie din oraşul Timişoara

Recomandări
Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cursa contra cronometru pentru miliardele din PNRR. Aproape 3.000 de proiecte trebuie recepționate într-o săptămână

Aproape 3.000 de proiecte de investiții finanțate prin PNRR trebuie finalizate și recepționate urgent în această săptămână pentru a putea fi decontate, spune premierul Ilie Bolojan. 

Drona care a căzut în Vrancea a stat cinci ore agățată într-un nuc. A fost observată de o femeie

O dronă care a fost observată luni dimineață în județul Galați a dispărut de pe radar și s-a prăbușit într-un sat din Vrancea.